IRENA WEBER: Veliki je građevinski zamah – treba smanjiti porezna opterećenja na rad
Irena Weber, izvršna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), istaknula je da se potreba za uvođenjem strane radne snage može smanjiti aktivacijom domaćeg radnog bazena, posebno mladih i žena.
U prošloj godini, Europska investicijska banka (EIB) sufinancirala je projekte širom svijeta s više od 75 milijardi eura. Glavni izazovi su obnova Ukrajine i ubrzano provođenje reformi u zemljama zapadnog Balkana. Za te je ciljeve do sada izdvojeno oko deset milijardi eura. Investicije u jačanje infrastrukture i zelenu tranziciju pružaju priliku hrvatskim tvrtkama da ugovore vrijedne poslove u regiji.
Weber je u Dnevniku HTV-a rekla kako su održali konferenciju koju je organizirala HUP u suradnji s EIB-om i Ministarstvom financija. Predstavili su članovima i kompanijama mogućnosti sudjelovanja kao ravnopravni partneri u projektima koje financira EIB u Ukrajini i na Zapadnom Balkanu.
Veliki su potencijali – od razminiravanja Ukrajine, od operativnog provođenja razminiravanja do visoke tehnologije. Ali ne samo to, već i investicije u obnovu uništene infrastrukture, građevina, javnih institucija, što je ogromno područje za koje su naše kompanije apsolutno kvalificirane.
Weber je naglasila da u Hrvatskoj postoji veliki građevinski zamah. Taj bi zamah bio još veći da nema nedostatka radne snage, što često dovodi do toga da mnoge kompanije odustaju od projekata jer ih nije moguće realizirati.
Projekti obnove i investicijski projekti u Ukrajini su preduvjet za investicijske projekte koje financira EIB. Naše se kompanije sada pojavljuju kao ravnopravni partneri i kao izvođači, podizvođači, konzultanti, pružatelji tehnoloških rješenja na projektima koje financira EIB. To je ogroman potencijal za naše kompanije da prošire svoje djelovanje, povećaju prihode i provedu geografsku diverzifikaciju, zaključila je Weber.
Irena Weber, izvršna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP), istaknula je da je Europska investicijska banka (EIB) u posljednjih deset godina investirala oko 10,3 milijarde eura na području Zapadnog Balkana, uključujući 1,2 milijarde eura samo prošle godine.
Naglasila je da hrvatske kompanije imaju ozbiljnu komparativnu prednost kada je riječ o tim projektima. Poznavanje područja, snažne kompanije, kompetencije, znanje i tehnološke mogućnosti omogućuju im da uspješno iznesu projekte u zemljama regije. Također, kao korisnici financijskih instrumenata EIB-a, dobro su informirani i sposobni iskoristiti to znanje na projektima koje EIB financira.
Nedostatak radne snage u posljednjih nekoliko godina pojavljuje se kao ključni problem u hrvatskom gospodarstvu, kaže. Svi dionici su sada svjesni tog problema i zajedno rade na njegovom rješavanju. Uvoz radne snage je privremena mjera za održavanje trenutnih stopa rasta i razine gospodarske aktivnosti. Međutim, vjeruje da se potreba za uvozom strane radne snage može smanjiti aktivacijom domaćeg bazena radne snage, posebno mladih i žena.
Istaknula je da se zalaže za daljnje smanjenje poreznog opterećenja na rad, posebno s obzirom na to da je to sada u domeni javne i lokalne samouprave. Napomenula je da je suficit lokalne države prošle godine bio na razini od oko 150 milijuna eura, dok je ove godine planiran na razini od čak 275 milijuna eura. Prema njenom mišljenju, postoji prostor za smanjenje poreza na dohodak.