INTERVJU: ZORAN GREGUROVIĆ – Krapina je promijenila lice, građani to najbolje vide

Zoran Gregurović vjeruje kako je sa sugrađanima u osam godina mnogo toga napravio, ali zna i da je još mnogo zajedničkog posla na dobrobit svih koji žive u tom mirnom i slikovitom gradu. Zato i vjeruje u svoj treći mandat na čelu Krapine.

Razgovarao: Milivoj Pašiček

Idete po svoj treći mandat. Prije četiri godine pobijedili ste premoćno već u prvom krugu kada ste dobili 58,63 posto glasova. Što očekujete od ovih izbora?

Očekujem da ću biti prvi gradonačelnik Krapine koji se kandidirao za treći mandat i da će mi sugrađani dati povjerenje da i dalje budem na čelu grada.

Zašto mislite da će vam građani Krapine opet dati glas?

Vjerujem da su građani prepoznali da smo pokrenuli grad, da se puno radilo, da se i dalje puno radi, te da ćemo tim tempom nastaviti i dalje. Vjerujem da ću dobiti povjerenje sugrađana za još jedan mandat te da će dati povjerenje i listi za Gradsko vijeće kojoj sam na čelu.

Često ponavljate kako ste u prethodnih osam godina osluškivali potrebe i uzimali u obzir prijedloge građana. Navedite neke primjere.

Primjera je bezbroj… Možda najdraži je da sam slušao godinama kako “klinci” žele kino u Krapini. Kino se ugasilo 2005. godine zbog dotrajale opreme koja više nije mogla prikazivati filmove nove produkcije, a nakon 11-godišnje pauze Kino Krapina je opet pokrenuto, a sad smo još dodatno nabavili i opremu za prikazivanje filmova u 3D formatu te novo srebrno rolo platno. Osmijesi na dječjim licima su najbolji dio mojeg mandata. Ima još puno primjera, npr. ŽCP Dolac – tamošnji stanovnici godinama su se žalili na sporost rješavanja te problematike i drago mi je da smo uspjeli raspetljati taj “Gordijski čvor”.

Unapređivanje komunalne infrastrukture kontinuirano je u gradu Krapini. Tako je već započela planirana, 10 milijuna kuna vrijedna, rekonstrukcija podzemne infrastrukture u krapinskom naselju Šabac.

Što obuhvaća?

Radi se na rekonstrukciji vodoopskrbne mreže da se smanje gubici te rekonstrukcija odvodnje. Jedan dio naselja riješili smo prije 3 do 4 godine kada je povučen dio odvodnje ispod kuća. Naime, imamo kuće i iznad i ispod ceste tako će se jedan dio kuća spajati na odvodnju koja se radi po cesti, a jedan dio će se spajati na sekundarne vodove koji će ići ispod samih kuća. Paralelno s tim radovima, u onim dijelovima naselja gdje su ostale stare plinske cijevi, zamijenit će se novima. U sklopu ovih radova uključit će se i HEP koji će napraviti rekonstrukciju niskonaponske mreže, a s obzirom da nam je prošao projekt širokopojasnog interneta za područje bivše Općine Krapina napravit će se i priprema za optiku.

Unatrag nekoliko godine učinjeni su značajni zahvati na zamjeni i rekonstrukciji podzemne infrastrukture. Uz onaj najopsežniji u centru Krapine, gdje se još radilo, iz kojih sredstava?

Znali smo da imamo velike gubitke vode u centru gdje su rađene prve mreže. Cijevi odvodnje bile su zapunjene praktički do vrha šljunkom i smećem i vjerojatno bismo danas imali ozbiljne probleme da nismo u tom trenutku krenuli s radovima. Nakon radova u centru koji su obuhvaćali Ulicu Ljudevita Gaja, Trg Ljudevita Gaja, Magistratsku ulicu i Ulicu Matije Gupca, napravili smo zahtjevnu rekonstrukciju podzemne infrastrukture u Ulici Antuna Mihanovića (tzv. Južnoj zoni). Potom su uslijedili radovi na podzemnoj infrastrukturi u naselju Paradižum, uredio se i dio ulice Miroslava Krleže, prije nekoliko godina uredilo se područje od križanja pa do Tri križa, a sada se uredio dio od Tri križa pa do Ulice Marije Jambrišak gdje se proširila cesta i napravljen je nogostup. U planu je da se cesta uredi i do samog Trškog vrha.

Počela je i obnova pješačkog mosta u Šetalištu Hrvatskog narodnog preporoda prema Pekomu. Kako će izgledati obnovljeni most?

Što se tiče mostova, oni su obilježili moj prvi mandat. Izgrađen je most kod Lidla, napravljena je rekonstrukcija mosta kod Kotke i rekonstrukcija Wochlovog mosta u sjevernom dijelu Ulici Matije Gupca gdje su napravljene i staze za pješake… Krajem 2017. uređen je i most na Trgu kod Sv. Ivana. Nakon toga smo radili na mostovima koji su imali ozbiljna oštećenja u našim vanjskim mjesnim odborima, u Donjoj Šemnici prema Šalkovićima, u Vidovcu prema Kozinama, u Strahinju. Sanirali smo most koji spaja Ulicu Zrinskog i Frankopana s šetnicom kod Osnovne škole Augusta Cesarca. Trenutačno se radi na obnovi pješačkog mosta u Šetalištu Hrvatskog narodnog preporoda prema Pekomu. Predviđena je i izgradnja pristupne rampe za osobe s invaliditetom koja će dobro doći i za roditelje s dječjim kolicima, kao i za bicikliste. Napravljena je projektna dokumentacija za rekonstrukciju mosta u Lepajcima, čija bi obnova trebala krenuti iduće godine. Prije dvije godine, na našu inicijativu Hrvatske ceste sanirale su nadvožnjak na Zagorskoj magistrali u sjevernom dijelu Ulice Matije Gupca kod Separacije. Vrijedi spomenuti da je saniran i nadvožnjak u Polju Krapinskom kod sajmišta, a priprema se i dokumentacija za sanaciju i rekonstrukciju nadvožnjaka na silaznici prema centru Krapine iznad Zagrebačke banke.

U tijeku je uređenje kružnog toka kod Vatrogasnog doma. Što će obuhvaćati?

Nakon što je izgrađen rotor kod željezničke stanice isti se pokazao kao najbolje rješenje tako da smo počeli intenzivno pripremati projekt rotora kod vatrogasnog doma. U sklopu radova bit će izmješten i postojeći pješački prijelaz reguliran semaforom, koji će se nalaziti na novoj lokaciji kod izlaza iz samog Šetališta hrvatskog narodnog preporoda i također će biti reguliran semaforom. Radovi će osim same izgradnje rotora obuhvaćati i rekonstrukciju pojedinih dijelova podzemnih instalacija poput izmještanja i zaštite plinskih i vodovodnih cijevi te elektroničke komunikacijske infrastrukture, kao i zaštitu podzemne instalacije elektroenergetske mreže. Neposredno nakon rotora na Trgu Stjepana Radića u smjeru prema Ulici Ljudevita Gaja bit će uređeno i nekoliko novih parkirališnih mjesta. U sklopu radova rekonstruirat će se i postojeća javna rasvjeta te će se postaviti novi stupovi s energetski učinkovitim LED rasvjetnim tijelima.

Još je jedan kružni tok koji moramo spomenuti, kružni tok kod Ruke u Velikoj Vesi o kojem se govori već 20 godina, a u tijeku je izrada nove projektne dokumentacije te je i taj projekt pred realizacijom.

U tijeku je izgradnja druge faze nove spojne ceste Zabok – Krapina. Za Krapinu je posebno važna i najavljena 3. faza koja se odnosi gospodarsku zonu Krapina Nova Zapad i obilaznicu Krapine prema Tkalcima i dalje prema Pregradi. Jesu li svi pripremni radovi završeni?

Sad je pri kraju izgradnja 2. faze spojne ceste od Začretja do Lepajaca koja završava iza vatrogasnog doma, a počele su pripreme za 3. fazu spojne ceste koja bi trebala proći kroz gospodarsku zonu Krapina Jug. Ove godine planira se raspisati natječaj za izgradnju te dionice procijenjene vrijednosti 33 milijuna kuna bez PDV-a. Zatim slijedi spajanje na zagorsku magistralu ispred naplatnih kućica gdje će biti veliki kružni tok i iz tog kružnog toka ići će odvojak koji će prijeći preko pruge kod željezničke stanice u Pristavi i spojiti se kroz gospodarsku zonu kod Poduzetničkog inkubatora. Što se tiče ove dionice kroz gospodarsku zonu, Vlada RH je ispravila nepravdu na sjednici koja je održana za Dan Grada 2019. godine te je donijela odluku da će se i ta dionica kroz gospodarsku zonu graditi. Nakon toga napravljene su potrebne predradnje te su Hrvatske ceste početkom ove godine raspisale natječaj za izradu svih vrsta projektne dokumentacije do ishođenja građevinske dozvole. Odluka o odabiru je donesena, a vrijednost je 1,1 mil. kn bez PDV-a. Gospodarska zona se bez potrebne infrastrukture ne može razvijati, a već i sama odluka Vlade RH o izgradnji ceste bila je magnet za investitore. Osim tvrtke Knauf koja već gradi svoju halu i postrojenje, investitori su u zoni otkupili preko 100.000 m2 zemljišta za nove investicije.

Nakon što su prošlih godina uređeni vatrogasni domovi u Krapini, Škarićevom i Lepajcima, ove se godine planira izdvojiti više sredstava za DVD Donja Šemnica za uređenje njihovog vatrogasnog doma. Grad kontinuirano pomaže vatrogasnim društvima?

Kontinuirano ulažemo u vatrogastvo, kako u Javnu vatrogasnu postrojbu, tako i u dobrovoljna vatrogasna društva. Kupljeno je novo navalno vozilo za JVP, došla je nova autocisterna, malo pick-up vozilo, rabljeno tehničko vozilo i autoljestve. Svi DVD-i imaju kombije i vatrogasno vozilo, jedino DVD Krapina ima 3 vozila, navalno i kombi vozilo, a uz staru sad su dobili i novu autocisternu iz programa MUP-a. Uredio se Vatrogasni dom u Krapini (krovište, unutarnje uređenje i stolarija), garaža kod DVD-a Škarićevo, pročelje na zgradi u Lepajcima, a uređuje se i potkrovlje koje će biti rezervirano za Gradski puhački orkestar Krapina koji će napokon dobiti svoj dom. Ove godine više sredstava odvojit će se za DVD Donja Šemnica za zamjenu stolarije i uređenje fasade na vatrogasnom domu.

Značajni projekti i aktivnosti su i na području digitalizacije Krapine?

U gradu Krapini u rad je puštena prva komercijalna 5G mreža Hrvatskog Telekoma, čime je Krapina postala jedan od prvih gradova u Hrvatskoj koji otvara vrata budućnosti.

5G tehnologija od presudnog je značaja za gospodarski i društveni razvoj te jedan od ključnih preduvjeta ne samo za podizanje lokalne i nacionalne konkurentnosti, već i za veću kvalitetu života građana Krapine. Zajedno s našim susjednim općinama Đurmanec, Petrovsko; Jesenje i Radoboj prošli smo na natječaju za izgradnju širokopojasnog interneta (optike) kao jedini iz naše županije. Sad se priprema projektna dokumentacija, a cijela mreža na području bivše općine Krapina trebala bi biti izgrađena do konca 2023. godine. Projekt je vrijedan preko 58 miljuna kuna, a grad i općine neće trebati sufinancirati ništa.

Spomenimo i ulaganja u odgoj i obrazovanje. Tu su i razne pomoći i sufinanciranje brojnih aktivnosti…

Što se tiče Dječjeg vrtića Gustav Krklec, u tijeku su radovi uređenja preostalog dijela fasade, u OŠ „Ljudevit Gaj“ zamijenjena je vanjska stolarija i uređeno dvorište, a planira se zamijeniti i unutarnja stolarija, a u OŠ Augusta Cesarca zamijenjeno je kompletno krovište i uređen je sanitarni čvor za učenike s invaliditetom dok će se ove godine ugraditi lift. Stipendiraju se učenici i studenti, imamo naknade za nadarene učenike, sufinanciraju se pomoćnici u nastavi za učenike s teškoćama i brojne druge aktivnosti koje omogućuju kvalitetnije odvijanje odgojno-obrazovnog rada, kao što je nabava radnih bilježnica i udžbenika. Osim toga, Grad financira troškove školske kuhinje za učenike OŠ Augusta Cesarca i OŠ „Ljudevit Gaj“, koji su slabijeg imovinskog stanja.

S ciljem doprinosa pronatalitetnoj politici nastavit ćemo s naknadama za roditelje novorođenih, pomoći umirovljenicima, i još neke socijalne pomoći.

Koje su se značajne promjene važne za ugodniji život građana dogodile u vaša dva mandata?

Osigurani su bolji uvjeti za život kako u centru, tako i u vanjskim Mjesnim odborima (cestovna i komunalna infrastruktura), riješeni su brojni dugogodišnji problemi ŽCP Dolac, uređeni mostovi, dograđen dječji vrtić, izgrađena i opremljena dječja igrališta u svim Mjesnim odborima.

Od 4 poreza koja imamo, ukinuli smo porez na kuće za odmor kao i porez na potrošnju, dok porez na korištenje javnih površina za ugositeljske terase iznosi 1 kunu po kvadratu godišnje a neke gradske poreze poput prireza nismo ni mogli umanjiti s obzirom na to da ih Grad nije ni uveo. Isto tako, Krapina je iznimno povoljna što se tiče komunalne naknade, odnosno prema svim parametrima ima komunalnu naknadu koja je među najnižima u Hrvatskoj.

Spominjete i da se povećao broj zaposlenih. Imate li i na tom području neke daljnje planove?

Grad ne može otvarati radna mjesta, ali može stvarati preduvjete za njihov nastanak, može stvarati povoljnu investitorsku klimu. Što se toga tiče, mislim da je Krapina na dobrom putu. Tijekom proteklog mandata, izgrađeno je nekoliko novih poduzetničkih hala, tvrtka Knauf gradi novi pogon, a u zadnje vrijeme otkupljeno je preko 100.000 kvadrata u Poduzetničkoj zoni. Jedna proizvodna tvrtka otkupila je 50.000 kvadrata zemljišta za izgradnju proizvodno-poslovnog pogona, a Grad je izašao ususret kroz pokrenute izmjene prostornih planova (GUP i UPU). 36.000 kvadrata zemljišta otkupljeno je za izgradnju Retail parka (ispod Poduzetničkog inkubatora) gdje je u planu zapošljavanje 120 ljudi. Mi činimo i činit ćemo sve što je u našoj moći i nadležnosti kako bi potencijalni investitori ovdje mogli započeti ili nastaviti svoj poslovni put.

Što ste činili i što kanite učiniti za mlade kojima je uvijek cilj obrazovanje, posao, pa stambeno zbrinjavanje?

Grad brine za mlade, svake godine izdvajamo znatna sredstva za stipendije, a ove godine planiramo izdvojiti 550.000 kn za stipendije. U sustavu stipendiranja je 67 studenata i 18 učenika. Također, vrijedi spomenuti da od srpnja 2019. godine osnivačka prava nad Veleučilištem Hrvatsko zagorje Krapina preuzima Vlada Republike Hrvatske, odnosno Ministarstvo. Upravo to daje vjetar u leđa samom razvoju ovog Veleučilišta. Krapinsko veleučilište svih ovih godina uspjelo je postići jednu kvalitetnu razinu koja će se dalje razvijati.

Od ove godine za sve mlade obitelji koje se žele trajno nastaniti u Krapini, Grad će pomoći u sufinanciranju gradnje, kupnje, rekonstrukcije kuće ili stana te u sufinanciranju kamate na stambeni kredit,

Nova je to mjera, trajna mjera, za koju je u proračunu ove godine osigurano 500.000 kuna. Cilj je demografska obnova, smanjenje iseljavanja i povećanje broja stanovnika na području Krapine, a obuhvaća mlade obitelji pod uvjetom da u svom vlasništvu nemaju drugi stan, obiteljsku kuću, kuću za odmor ili sličan objekt pogodan za stanovanje. Kupljena nekretnina ili nekretnina koju grade treba im biti prva nekretnina za stanovanje. Prva unutar ove mjere jest sufinanciranje izgradnje obiteljske kuće, što će se bespovratno sufinancirati s 35.000 kuna, jednako kao i druga mjera kojom ćemo sufinancirati kupnju obiteljske kuće ili stana. Treća mjera je sufinanciranje kamate stambenog kredita u visini do 50 posto kamate tijekom pet godina, s maksimalno 750 kuna mjesečno. Četvrta mjera je financijska pomoć za poboljšanje kvalitete stanovanja ulaganjem u rekonstrukciju obiteljskih kuća kojima se osigurava novi stambeni prostor, gdje se može jednokratno dobiti 20.000 kuna. Osim toga, Grad je u priprema realizaciju projekta izgradnje POS-ovih stanova. Ovo su mjere kojima želimo poboljšati stanogradnju i zadržati mlade. Svjestan sam da sredstva koja će se dodjeljivati sigurno neće biti prevaga za njihovu odluku, ali će im možda pomoći u odluci da ipak ostanu u Krapini.

Zanimljivi ste i kao turističko odredište. Kako izgledaju planovi na tom području?

Završena je izrada projektne dokumentacije za Šemničke toplice. To je strateški važno za cijelu županiju, a bit će i značajan dio naše turističke ponude. Tu je i Crna kraljica, Kneipovo liječilište…

Što danas pruža Krapina na kulturnom planu i koje bi promjene trebale uslijediti budete li i dalje gradonačelnik?

Krapina je grad povijesti i kulture, kroz cijelu godinu nudi brojne sadržaje na kulturnom planu koji su nažalost sada većinom na čekanju zbog epidemioloških mjera. Izvrstan primjer kulturne ustanove koja plijeni svojim radom i zalaganjem je Pučko otvoreno učilište Krapina koje je uz pomoć Grada vratilo kino u Krapinu. Učilište vrlo uspješno povlači sredstva iz EU fondova i kontinuirano obogaćuje kulturnu ponudu Grada novim sadržajima.

Što je sa sportom u gradu, sa sportskim objektima?

Jedan veliki projekt kojim se ponosim je izgradnja sportskog igrališta s umjetnom travom i rekonstrukcija postojeće cestovne infrastrukture u okviru Sportsko-rekreacijskog centra Podgora. U sklopu projekta će se pored postojećeg pomoćnog igrališta izgraditi novo nogometno igralište s umjetnom travom, čiju ugradnju financira Hrvatski nogometni savez. To je jedan iznimno važan i veliki projekt za sportaše koji će dobiti adekvatno mjesto za treniranje. Još 2016. godine izgrađeno je novo igralište kod područne škole u Škarićevom gdje igrališta nije bilo. Nakon toga od 2017. godine pa do danas izgrađena su nova igrališta u naselju Šabac, u Zagori, Žutnici, dva igrališta na Tkalcima, a potpuno su rekonstruirana i obnovljena sportska igrališta na Trškom Vrhu i kod Osnovne škole  Augusta Cesarca, tako da se uistinu kontinuirano radi na tome.

Sad smo došli, da tako kažemo, do finala koje podrazumijeva najveći zahvat, najveće gradilište. Riječ je o uređenju infrastrukture i izgradnji igrališta u Sportsko-rekrecijskom centru u Podgori koji je godinama bio zapušten, devastiran, a u proteklih nekoliko godina uređene su tribine kod glavnog igrališta, zamijenjen je dio krovišta i uređene su svlačionice. Potpisali smo ugovor s Hrvatskim nogometnim savezom koji će donirati umjetnu travu čija vrijednost se procjenjuje na nešto manje od 2 milijuna kuna, a mi smo u obavezi napraviti pripremne radove. Već smo krenuli s tim radovima kao priprema za postavu završnog sloja – umjetne trave, te izgradnju rasvjete igrališta.

Osim potpuno novog igrališta, projekt obuhvaća i rekonstrukciju dviju prometnica. Prva je zemljana i djelom makadamska dužine oko 400 metara koja prolazi između glavnog nogometnog igrališta i Krapinčice, a koja će se rekonstruirati u prometnicu za dvosmjerni promet s pripadajućom odvodnjom, biciklističkom stazom i novom javnom rasvjetom. Rekonstruirat će se i dio ceste od područne škole u Podgori do parkirališta ispred zgrade SRC-a, uključujući i parkiralište. Ovo je prva faza daljnjeg uređenja SRC u Podgori, a već su napravljeni i planovi za naredno razdoblje. Kroz slijedeću godinu planiramo ovdje napraviti jedan objekt gdje bi naše sportske udruge dobile svoje prostore.

Kako grad diše na socijalnom planu, prema ugroženim skupinama, nezaposlenima, obiteljima s više djece, umirovljenicima?

Grad kroz svoj socijalni program pomaže kroz ostvarivanje prava na naknadu za troškove stanovanja, zatim naknadu za troškove ogrjeva, jednokratnu novčanu pomoć, potporu za novorođeno dijete. Isto tako Grad sufinancira troškove stanovanja, prehranu učenika slabijeg imovinskog stanja, pravo na podmirenje troškova pogreba te pomoć umirovljenicima s niskim primanjima.

Kako biste sebe ukratko opisali kao čovjeka?

Jednostavan, skroman i pristupačan.

Imate li podršku obitelji, rodbine, prijatelja?

Kao gradonačelnik svojim sugrađanima trebam biti na raspolaganju 24 sata dnevno, pa sigurno da tu pati obitelj, no bez njihove se podrške ne bih ni kandidirao.

Što radite kada niste u gradonačelničkim cipelama, kada uhvatite slobodnog vremena?

Svoje slobodno vrijeme želim provesti s obitelji. Nema veće sreće nego kad zajedno odemo u vožnju biciklom.

Što biste poručili biračima?

I dalje zajedno za Krapinu!

 

 

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!