INFRASTRUKTURA NA KUŠNJI: Bazenski kompleks Svetice zatvoren do kraja rujna
Pojačano redovito održavanje bazena, kojim se krenulo još krajem srpnja, a kojim su planirani određeni zahvati na redovnom održavanju, ali i saniranju uočenih manjkavosti, ne nazire se kraj.
Piše: Branimir Fagač
Svi oni koji su spas od iznimno visokih ovoljetnih temperatura namjeravali potražiti na Sveticama, nemalo su iznenadila, ali i razžestila zatvorena vrata kompleksa i obavijest da je “bazen zbog godišnjeg remonta zatvoren”.
Tako su Zagrepčani, ali i svi ostali gosti metropole, umjesto osvježavajućeg kupanja i uživanja u mnoštvu zabavnih sadržaja, bili prepušteni na milost i nemilost suncu koje je sve do nedavno nesmiljeno pržilo.
Jer, gle čuda, i većina inih gradskih bazena bila je i još uvijek je zatvorena, što zbog već spomenutih “redovitih održavanja”, što zbog…
Dodatne aktivnosti
Zaista je sramota da, u “špici” turističke sezone, u gradu koji sebe stavlja u red najrazvijenijih i najpoželjnijih svijetskih metropola, rade tek jedan ili dva otvorena bazena.
Što se događa? Raspada li se postojeća gradska športska infrastruktura? Ovo su samo neka od bezbroj pitanja koja se već duže vrijeme nameću sama od sebe?
No, odbacujući bilo kakve insinuacije ili negativne konotacije, od odgovornih iz Grada stižu puno pomirljiviji tonovi, te tvrde da je sve samo splet nesretnih (nespretnih?!) okolnosti.
“Razloga za brigu nema. Neke se stvari, na žalost, ponekad nepredviđeno poklope, pa ni mi na njih ne možemo utjecati onako kako bi u datom trenutku željeli”, tvrde oni.
Uz ispriku i uvjeravanja da će bazeni na Sveticama ubuduće pružati još bolju uslugu i raznovrsniju zabavu, mole Zagrepčane za još “zrno” strpljenja.
“Sukladno uputama tehnologa, predmetna sanacija je zbog određenih tehnoloških postupaka zahtijevala dodatne aktivnosti, te je posljedično tome neminovno produljenje prvobitnog planiranog roka”, ističu iz Ustanove za upravljanje sportskim objektima Grada Zagreba.
Priopćenje HSS-a
Nadalje, nerad bazena na Sveticama izazvao je pravu buru na političkom nebu glavnoga grada. Ama baš svaka politička opcija, bila ona zastupljena u Gradskoj skupštini ili ne, imala je ponešto za izjaviti po tom pitanju i na tu temu.
Iako su i sami lideri gradskih stranačkih ogranaka svijesni da je sve što poduzimaju tek dobar PR i skupljanja jeftinih političkih bodova bez konkretnih rezultata, najdalje je otišao HSS.
Naime, gradski se ogranak te stranke oglasio priopćenjem, fotografijama i upitom što se događa s najskupljim zagrebačkim bazenom:
“Bazen Svetice zatvoren od 30. srpnja i do daljnjeg ne radi. Maksimirski stadion je nedovršen. Bazen Svetice je jedan od najskupljih bazena u ovom dijelu Europe. U takvim okolnostima gradonačelnik najavljuje nove spomenike i stadione. Postojeća sportska infrastruktura se raspada. Postavlja se pitanje odgovornosti izgradnje kapitalnih objekata u Gradu Zagrebu, odgovornosti za kvalitetu i cijenu tih građevinskih radova”.
HSS tvrdi kako bi gradonačelnik trebao pod hitno preispitati dosadašnje radove i dati odgovor tko je kriv za njihovu lošu izvedbu i previsoku cijenu.
“Od Ustanove za upravljanje športskim objektima očekujemo informaciju kada se može očekivati početak rada bazena na Sveticama, jer od informacije ‘do daljnjeg ne radi’ građani zaslužuju znati više”, navodi se u priopćenju.
Mali športski grad
Na odgovor nije trebalo dugo čekati. Naime, vrlo su se brzo, istina, iznenađujuće hladnim i “politički šturim” priopćenjem oglasili iz Ustanove za upravljanje športskim objektima:
“S obzirom da su radovi u završnoj fazi, očekujemo da se isti završe do konca rujna 2018. godine, kada bi se i bazen otvorio u punoj funkciji za korisnike”.
Podsjetimo, Bazenski kompleks Svetice svećano je otvoren 30. svibnja 2016. godine, na Dan branitelja i u povodu Dana Grada. Objekt sadrži bazene, saune, wellnes centar, restoran i kafić. Nadalje, tu su još i tereni za odbojku na pijesku, košarku, mali nogomet i stolni tenis. Sve u svemu, mali športski grad.
“Ovo je najmoderniji bazen, ne samo u Zagrebu, ne u Hrvatskoj nego u ovom dijelu Europe. Nepunih 10 tisuća kvadratnih metara bruta, nepuni 8,5 neto prostora, 111 milijuna kuna građevinskih radova, 18 milijuna eura europskim novcima,” govorio je tada Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba.