IAKO NEMA NOVIH ZARAŽENIH: Beroš proglasio opasnost od epidemije koronavirusom

U svijetu ne posustaje koronavirus. Iako je broj zaraženih od koronavirusa u Hrvatskoj i dalje deset, ministar zdravstva Vili Beroš danas je potpisao odluku o proglašenju opasnosti od epidemije koronavirusom, no tvrdi “to je puka administracija i situacija je pod kontrolom.”

Izvor: Media servis

Susjedne Slovenija i Bosna i Hercegovina bilježe prve slučajeve zaraženih, a u Italiji, s najvećim brojem zaraženih u Europi, zatvorene su škole, fakultete, muzeje, kina i kazališta.
U Hrvatskoj je i dalje deset zaraženih koronavirusom, potvrdila je Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević.

“Na sreću, nema nekih bitnijih promjena, stanje dosad svih oboljelih i zaraženih je bez bitnih promjena. Ukupno trenutno dosada u naš je labaratorij pristiglo 280 uzoraka, od tog su testirana 273. Ukupno se radi od 260 bolesnika, ostalo su kontrole i neki kontakti koji dosad nisu bili ljudi s respiratornim infektom.”

Iako je stanje u zemlji nepromijenjeno, ministar zdravstva Vili Beroš potpisao je odluku o proglašenju opasnosti od epidemije koronavirusom koja je odmah stupila na snagu, ali “to je puka administracija”, ističe ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Maja Grba Bujević.

“To omogućava našem ministru zdravstva da preraspodjeljuje ljude koji rade i opremu koja se nalazi u sustavu zdravstva. Dakle, omogućuje da, u slučaju potrebe za takvom kriznom situacijom, još bolje upravlja sustavom zdravstva.”

Vlada ponovno poziva javnost na praćenje svih preporuka koje se redovito izdaju, a utjecaj koronavirusa na gospodarstvo komentirao je ministar Darko Horvat. Recesija se ne očekuje, ali je zbog zabrinjavajuće situacije u pripremi izmjena i dopuna zakona o poticanju ulaganja, a moguće je i stvaranje takozvanog “grace perioda” od tri godine.

“Unutar kojeg svi korisnici poticajnih mjera u Hrvatskoj neće morati vraćati dio tih sredstava koje koriste dok se svi parametri, prvenstveno gospodarski, ne samo u Hrvatskoj već i na razini Europe, ne poprave i dođu u stabilnu fazu.”

Zabrinut je i ministar turizma Gari Cappelli, ali kaže da su spremni za promociju na najbitnijim tržištima ako se situacija smiri te da očekuju snažan rast. “Efekti koronavirusa na financijski sektor zasad se još ne mogu vidjeti”, tvrdi ministar financija Zdravko Marić.

“Ovo je jedna ozbiljna situacija kojoj treba pristupiti na ozbiljan, ali trezven način. Mislim da se svi u ovoj situaciji ponašamo prilično odgovorno i tako treba nastaviti dalje. Naravno, gledamo i ukupne gospodarske podatke i pokazatelje. Dosad su već vidljivi efekti, međutim, koliko će u potpunosti i ukupno iznositi, to je u ovom trenutku zaista teško reći.”

Dodajmo i da je Europska unija vladama dala fiskalnu slobodu kako bi se mogle samostalno baviti ekonomskim učinkom koronavirusa, a Svjetska banka najavila je paket hitne pomoći od 12 milijardi kuna državama pogođenim koronavirusom.

Iako se zaraza u Kini, izvorištu širenja virusa, usporava, brojke u svijetu narasle su na više od 95.000 oboljelih i više od 3.200 umrlih od koronavirusa. Dok susjedna Slovenija i Bosna i Hercegovina, uz Poljsku i Mađarsku, bilježe prve slučajeve zaraženih, Italija, europsko žarište virusa, već je zatvorila škole i sveučilišta, a zatvorena su i kina, kazališta i muzeji.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!