I TO JE HRVATSKA: Rekorderi smo u EU – čak 59 posto mladih živi s roditeljima
U Hrvatskoj su političarima puna usta mladih, pa je zanimljivo zaviriti u neke od podataka koji govore o mladima u Hrvatskoj.
Kada je riječ o naobrazbi mladih u Hrvatskoj u dobi između 20 i 29 godina, 24,2 % ih ima visoku naobrazbu, 3,9 % ih je bez osnovne ili samo s osnovnom školom, a najviše njih, 71,9 %, završilo je srednjoškolsko obrazovanje.
Prosječna dob u kojoj mladi napuštaju roditeljsko kućanstvo u našoj zemlji očekivano je visoka i iznosi čak 31,9 godina. Prije nekoliko je mjeseci objavljeno i kako, prema Eurostatovim podatcima za 2016., u Hrvatskoj gotovo 59 % mladih u dobi od 25 do 34 godine živi s roditeljima, po čemu smo rekorderi u Europskoj uniji, u kojoj u prosjeku upola manje mladih te dobi (28,5 %) živi s roditeljima.
Prema riječima splitske psihologinje Mirjane Nazor za Glas Slavonije, neka su istraživanja pokazala da i u ostalim europskim državama mladi relativno kasno napuštaju roditeljski dom, no naši su mladi, kaže, među onima koji to čine najkasnije.
Podsjetimo, Hrvatska je, uz Estoniju i Sloveniju, u 2016. godini bilježila najveći udio nezaposlenih mladih koji su zbog posla bili spremni preseliti se u drugu zemlju EU-a, što je protekle dvije godine nažalost potvrđeno i u praksi. Tada 44 posto mladih nije bilo spremno promijeniti mjesto boravka kako bi pronašlo posao. U četvrtom je tromjesečju 2017. pak Hrvatska bilježila stopu nezaposlenosti mladih od 25 posto, uz nezaposlenih 40 tisuća građana u dobi do 25 godina.
Nečim se ipak možemo i pohvaliti – prema publikaciji Europske komisije Pregled obrazovanja i osposobljavanja za 2017. godinu, Hrvatska ima najnižu stopu ranog napuštanja školovanja u EU-u. Ona je među osobama u dobi od 18 do 24 godine 2016. bila 2,8 %, što je znatno ispod prosjeka EU-a koji je tada iznosio 10,7 %.