I TO JE HRVATSKA: Priziv savjesti na djelu – od 371 liječnika čak 218 neće obaviti pobačaj

U Hrvatskoj u pet, od ukupno 30, ovlaštenih zdravstvenih ustanova nije moguće pronaći stručnjaka za legalno inducirani pobačaj jer se svi pozivaju na priziv savjesti.

Od tih pet ustanova, četiri su u Slavoniji, a to su OB Virovitica (4 ginekologa), OŽB Požega (5 ginekologa), OŽB Našice (4 ginekologa) i OŽB Vinkovci (7 ginekologa).

U Virovitici, Vinkovcima i Požegi taj problem rješavaju angažmanom vanjskog suradnika, a pacijentice iz Našica pravo na to moraju potražiti u drugim gradovima. Istraživanje, koje je 2018. godine provela pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, pokazalo je da od ukupno 371 zdravstvenog djelatnika koji je stručan za obavljanje prekida trudnoće, njih 218 (58,8 %) ga ne obavlja.

Iz Glasa Slavonije su poslali upit Ravnateljstvu KBC-a Osijek iz kojeg je Dina Čavčić-Đerđ odgovorila da na Klinici za ginekologiju i opstetriciju od ukupno 23 liječnika specijalista ginekologije i opstetricije, njih 18 je iskoristilo svoje pravo pozvati se na priziv savjesti vezan uz obavljanje prekida trudnoće, a to je učinilo i šest anesteziologa od njih 56, ali nijedna primalja ili medicinska sestra/tehničar.

Konkretan razlog iz kojega se zdravstveni djelatnici pozivaju na priziv savjesti većinom nije definiran (75,1 % djelatnika), a oni kod kojih je poznat ulažu ga jednako iz religijskih (12,4 %) i etičkih razloga (12,4 %). U odnosu prema 2014. godini, zabilježeno je smanjenje broja zdravstvenih djelatnika koji pružaju uslugu prekida trudnoće te povećanje prosječne cijene prekida trudnoće.

“Prosječna cijena prekida trudnoće u zdravstvenim ustanovama trenutačno iznosi 2240 kuna, što je 400 kuna više nego 2014. Još jedan od problema je i neujednačenost cijene u različitim zdravstvenim ustanovama (koja se kreće između 1150 i 3300 kn)”, stoji u izvješću pravobraniteljice.