I MOŠT UBIJA LJUDE: Smrtonosne prijetnje ugljičnog dioksida iz vinskih podruma

Ilustracija
Ilustracija

Sezona branja grožđa privedena je kraju i mošt je spremljen u vinske podrume, ali iz policije upozoravaju građane na opasnosti koje prijete u podrumima za vrijeme vrenja mošta zbog mogućnosti otrovanja ugljikovim dioksidom.

Sredinom rujna već je na taj načni smrtno stradao 61-godišnjak iz Budrovca kod Đurđevca. Obitelj ga je pronašla u bačvi punoj mošta, u koju je upao nakon što se poskliznuo sa stolca na kojem je stajao.

Liječnik je, nažalost, samo mogao konstatirati smrt, a pretpostavlja se da su ga omamili plinovi koje izaziva fermentacija, nakon čega je izgubio svijest i pao u bačvu.

I podrumi diljem Slavonije i Baranje ovih su dana puni vinskog mošta koji, pokazalo se, ima i svoju tamniju stranu.

“Alkoholno vrenje je proces u kojemu se nizom biokemijskih procesa u metabolizmu kvasca razgrađuje šećer i pretvara u alkohol i CO2 (ugljikov dioksid) – plin teži od zraka koji se nakuplja u donjim dijelovima slabije ventiliranih podruma. Ovisno o površini podruma, istiskuje zrak u gornje slojeve, tako da dolazi do situacije da kisik, nužan za disanje, postaje nedostupan.
Stoga podrume treba prozračivati te se ne preporuča samostalan ulazak u vinski podrum. U sredini zasićenoj ugljikovim dioksidom udisaji postaju sve duži jer organizmu nedostaje kisika, te može doći do gubitka svijesti, pa i smrti”, kažu iz policije savjetujući veliki oprez, piše Glas Slavonije.

Postoji način da se otkrije postoji li velika količina ugljikova dioksida u podrumu i to paljenjem svijeće.

“Ugasi li se ona odmah, znak je da u podrumu ima više ugljikova dioksida, a premalo kisika, pa ga je potrebno hitno prozračiti”, napominju iz policije.

Kako dalje navode, osim navedenog, osobe koje su u većoj mjeri konzumirale alkohol također ne bi smjele ulaziti u podrum jer im je bitno smanjena sposobnost rasuđivanja i ne prepoznaju opasnost kakvoj se izlažu.

Koliko ugljikov dioksid u podrumima može biti opasan za život ljudi svjedoče tragedije koje su se dogodile u Hrvatskoj u posljednjih nekoliko godina. Primjerice, 2009. godine šest je osoba pronađeno bez svijesti, a dvije su umrle u razmaku od samo šest dana u blizini mošta. Crni niz započeo je tako što je 72-godišnjakinja preminula, dok su njezin 79-godišnji suprug i 31-godišnji unuk jedva preživjeli, nakon što su ušli u vinski podrum u njihovoj kući u mjestu pokraj Čazme.