HRVOJE ZEKANOVIĆ: Pozivam predsjednicu da se uključi i da traži da se referendum raspiše

hrvoje zekanović

Zakon o referendumu je loš i ostavlja mnogo prostora za manipulacije, složna je oporba nakon što je ministar uprave Lovro Kuščević objavio da, zbog brojnih nevaljanih potpisa, neće biti referenduma koje je pokrenula inicijativa “Narod odlučuje”.

Izvor: Media servis

Dok Kuščević tvrdi da su nevaljali potpisi prošli dvostruku provjeru, Inicijativa te zastupnik Hrasta Hrvoje Zekanović smatraju da je izigrana volja birača te otvoreno sumnjaju u rezultate kontrole potpisa.
Prijepore oko referendumskih potpisa iz Bruxellesa je komentirao premijer Plenković. “Ministarstvo uprave će omogućiti predstavnicima inicijativa i svim zainteresiranima i medijima, da sami naprave uvid u nevažeće potpise i svi će se moći uvjeriti što je istina, a što netko misli da možda nije istina. Ministar Kuščević je tu bio jasan, a vidim i da su neke stranke reagirale”, rekao je premijer.

Teškim prozivkama na premijera i ministra Kuščevića, osvrnuli su se iz HRAST-a. Zastupnik Hrvoje Zekanović očekuje: “Ovom prilikom pozivam predsjednicu Hrvatske koja ima ustavne i zakonske mogućnosti za raspisivanje referenduma neka zatraži od premijera Plenkovića da se referendum raspiše. Mislim da je krajnje vrijeme da se predsjednica uključi u ovaj proces.”

Iz HRAST-a, nakon premijerove izjave o mogućnosti kontrole potpisa, kažu da će to učiniti, ali se pitaju što je bilo s popisnim listama od 20. lipnja do početka rujna kad je krenula provjera.

“Bojim se da će ovdje biti jako mnogo manipulacija, odugovlačenja, pa nevjerujem da ćemo imati transparentno ponuđene potpise da provjerimo o čemu se zapravo radi. Ne vjerujem.”

Mnogi su, tvrde, načini, da se pojave nevaljali potpisi, uvjerava predsjednik Hrasta Ladislav Ilčić. “Dođe vam osoba na štand, ako ona upiše svoju pokojnu majku, otkud to jedan volonter može znati. Može biti netko tko je dobronamjerno došao pa na drugi štand se otišao potpisati jer želi što više potpisa. Možda je bilo i zlonamjernih ljudi koji su išli upisivati upravo neke bebe ili umrle zato da bi se stvorila ovakva atmosfera.”

Oporbeni SDP upozorava da hitno treba mijenjati Zakon o referendumu. Arsen Bauk kaže: “U ustavnim odredbama trebalo bi ograničiti pitanja o kojima se može raspisati referendum i trebalo bi uvesti potreban prag za donošenje odluke na referendumu. ”

Zakon o referendumu na čekanju je još od 2015. Bauk smatra da bi trebalo produljiti rok za prikupljanje potpisa, ali da se to ne radi na ulici, na štandovima, nego u državnim tijelima.

“To ne mora nužno biti samo ured državne uprave, mogu biti matični uredi, policijske postaje i sva druga dijela koja su raspoređena na najširem mogućem području Hrvatske. I valjda u 60 radnih dana svatko može odvojiti pet minuta da se zaputi u tu instituciju i da potpis.”

Potpredsjednik Sabora iz redova nacionalnih manjina Furio Radin, smatra da je pogrešno promatrati referendumske inicijative samo kroz sporne potpise. Žali što referendumska pitanja nisu došla na ocjenu Ustavnom sudu. “Ta inicijativa je također oduzimala prava nacionalnim manjinama. Stalno govorimo o tome kako su se skupili, zaboravljamo o čemu su se skupili potpisi.”

Da je proces provjere potpisa bio vrlo netransparentan, smatra MOST-ov zastupnik Robert Podolnjak. Slaže se s SDP-ovcima da treba mijenjati Zakon o referendumu, ali prije toga i Ustav.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!