HRVATSKI SUVERENISTI: Nećemo dati kunu bez borbe – izjava premijera je sumrak demokracije

Od 1.siječnja 2023. ulazimo u europodručje, a proizvodnja naših eurokovanica samo što nije krenula. Iako se mnogi pitaju zašto se referendumom nije provjerilo jesu li građani za ili protiv uvođenja eura, premijer je jasan – ‘Euro je na dobrobit građana i ekonomije, refereduma neće biti‘.

Izvor: Media servis

Podršku je došao iskazati i potpredsjednik EK za gospodarstvo Valdis Dombrovskis. Održana je 11. u nizu sjednica Vijeća za uvođenje eura. Motivi eurokovanica poznati, uvjeti i praktični koraci za integraciju u europodručje također poznati, a skeptika ne nedostaje. Premijer Andrej Plenković poručio je da će ga Hrvatska svakako uvesti, a sve to potkrijepio je navođenjem prednosti navedene valute.

“Ulaskom u europodručje nestat će valutni rizik, nestat će mjenjački troškovi, smanjit će se kamatne stope, potaknut će se strana ulaganja, povećat će se mogućnost financiranja na tržištu kapitala, uvjereni smo da će tijekom sudjelovanja u tom mehanizmu se očuvati stabilnost tečaja i da ćemo biti spremni za ulazak u europodručje 1. siječnja 2023. godine.”

Potpredsjednik EK-a za gospodarstvo Dombrovskis Valdis naglasio je da će se neko vrijeme nakon uvođenja eura iskazivati cijene u kunama kako bi se građani naviknuli na novo izražavanje cijena u eurima. Prijeti li Hrvatskoj inflacija? Dombrovskis tvrdi: Nije rasla u zemljama koje su ga zadnje uvele.

‘‘Što se tiče praktičnih učinaka možemo reći da postoji 0,1% do 0,2% utjecaja na porast cijena jer su tu prilagodbe bankomata, knjigovodstava, blagajna i drugih troškova‘‘.

Guverner HNB-a Boris Vujčić naglasio je da je HNB već jednom nogom u području zemalja eurozone jer blisko surađuje s Europskom središnjom bankom.

‘‘Mi smo se ja mislim vrlo dobro uklopili u taj sustav. Kao što znate, Europska središnja banka je preuzela nadzor nad hrvatskim bankama već od 10. mjeseca prošle godine, direktno nad najvećim kreditnim institucijama, osam koje su odlučeno sistemski važne i nad drugima, iako nad drugima direktno superviziju provodi Hrvatska narodna banka pod nadglednjom Europske središnje banke‘‘.

Što se tiče inicijative za neuvođenje eura “Zaštitimo hrvatsku kunu” Hrvatskih suverenista, Plenković je rekao kako to dolazi od aktera na političkoj sceni koji nisu “crno ispod nokta” pridonijeli hrvatskom pristupanju Europskoj uniji.

‘‘Mnogi od njih nisu ni postojali kao političke stranke u tom razdoblju i nemaju nikakav element identifikacije s tim procesom i reformama koje su poduzete u proteklih 20 godina. Planiraju dovoditi neke aktere s europske političke scene koji su također protivnici eura. Mogu ih dovoditi, naš stav je jasan, Hrvatska će usvojiti euro, vjerujem na vrijeme, na dobrobit i korist hrvatskih građana i hrvatske ekonomije‘‘.

‘‘Premijerova izjava da neće biti referenduma je sumrak demokracije. Suverenisti neće dati kunu bez borbe‘‘, stigao je odgovor Marijana Pavličeka iz Suverenista. Čini se da će uvođenje eura, baš kao i ulazak Hrvatske u Europsku uniju, biti dvosjekli mač.