HRVATI OSVAJAJU TRGOVINE: Troši se kao nikad prije – riječ je o milijardama eura!
Blagdanska groznica i potrošnja ovih su nekoliko dana na vrhuncu. No već sada se zna da će hrvatski građani ovoga prosinca biti najrastrošniji otkada se prati potrošnja.
Samo u prvih dvadeset dana posljednjeg mjeseca u godini potrošili smo više od 2,7 milijardi eura, što je oko 250 milijuna više nego u istom razdoblju lani.
Trgovci su svjesni da u prosincu trošimo najviše pa su danas radili gotovo svi.
Pitali smo građane koliko namjeravaju potrošiti za blagdane.
“Između 50 i 100 eura. Najviše na poklone i na sebe. Iskreno, nekoliko stotina eura. Najviše na poklone.
Ne znam, nisam ni razmišljala, ali puno smo već potrošili”, govore građani.
Predstavnik HUP-ova Ceha za trgovinu smatra da više trošimo zbog spoja inflacije i rasta dohotka, ali i da se držimo običaja pa pred Božić trošimo više.
– Kad gledamo robu koju kupuju to je hrana i roba široke potrošnje tu nema neke promjene u odnosu na prijašnje godine a ono gdje ima značajan rast to su robe prigodne impulzivne kupnje a to su razni pokloni, robe široke potrošnje i treći segment gdje isto primijetimo promjenu, a to su usluge, rekao je za HRT Mirko Budimir, predstavnik malih trgovaca u HUP-u.
Dok se u trgovačkim centrima troši impulzivno, na božićnom sajmu, poput ovoga u Rijeci, nema gužve.
– U odnosu na prošlu godinu upola se smanjilo sve, a troškovi su otišli, sve je skuplje barem jedanput, govore trgovci.
– Ove godine je malo slabija godina. Nismo baš najzadovoljniji, dodaju.
Trošimo kao nikad prije
Je li to zbog visokih cijena ili možda slabe ponude, tko će znati. Dok prema statistici trošimo kao nikad prije, neki građani ipak pokušavaju uštedjeti gdje god mogu.
– Kupujem u principu mjesecima unaprijed ono što može, čokoladu, maslac sam kupila prije 2 mjeseca pa zamrznula, tako da se ja za Božić pripremam mejsecima ranije, govore kupci.
– Ono što govore da je 10 posto inflacija, najviše se vidi po hrani, ona je gotovo 30 posto skuplja, kažu.
– Svaki tjedan nešto poskupi, tako da mi na to uopće ne možemo utjecati, dodaju.O cijenama smo razgovarali i s Hrvatima iz dijaspore.
– Restorani su skuplji nego u Kanadi, govore posjetitelji.
– Kad malo pogledamo kakve su cijene ovdje i u Švicarskoj imaju neke stvari što su jeftinije, a imaju neke stvari što su iste cijene kao tamo, kažu.
Kad je riječ o potrošnji, prema podacima porezne uprave značajno smo premašili očekivanja stručnjaka. Umjesto očekivanih 150, potrošili smo 255 milijuna eura više nego lani.
Ukupno bi do kraja godine na trgovinu i usluge mogli potrošiti između tri i tri i pol milijarde eura. Najviše do sada.