GRADONAČELNIK RIJEKE FILIPOVIĆ: Palo je oko 300 litara kiše po četvornom metru

Oko 300 litara kiše po četvornom metru palo je sinoć u Rijeci, rekao je na izvanrednoj konferenciji za medije gradonačelnik Marko Filipović.

Izvor: Media servis

Tijekom nezapamćenih oborina izgubljen je i jedan ljudski život. Građane je pozvao da ostanu kod kuće s obzirom da su najavljene i nove, potencijalno obilne padaline.

“Najveće štete, što se tiče gradske imovine, su na objektima u kulturi koji se nalaze u Art kvartu. Posljedice se, naravno, uklanjaju, štete se zbrajaju kako na našim poslovnim prostorima tako i na drugim objektima. Kad sumiramo štetu ćemo vidjeti kako ćemo intervenirati. No, zasigurno, najbitnije je da, osim ovog tragično izgubljenog života nije ozbiljnije stradao.”

Policija je objavila kako je ispod zaustavljenog osobnog vozila, koje se zbog siline vode nije moglo kretati, u bujici vode pronađeno tijelo muškarca. Tijelo je prevezeno u Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta u Rijeci, gdje će se utvrditi identitet i točan uzrok smrti, stoji u policijskom priopćenju.

Filipović je izrazio sućut zbog preminule osobe. Što se tiče sustava oborinske odvodnje, kaže kako on nije mogao podnijeti ovakvu količinu oborina. Došlo je, dodaje, do određenog zamućenja izvorišta vode za piće čija kakvoća se trenutno analizira.

“Vodovod i kanalizacija izaći će s pravovremenom informacijom čim ta analiza bude gotova. Došlo je do određenog zamućenja izvorišta. No, o tome, čim analiza bude gotova.”

One koji koriste poslovne prostore u vlasništvu Grada pozvao je da prijave štetu. Rad škola i vrtića se odvija normalno, rekla je zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan dodajući da su u kontaktu s ravnateljima.

“Oni će procijeniti na licu mjesta može li se nastava odvijati. Na prvom mjestu je sigurnost naše djece. Od naših objekata poplavljen je jedino podrum OŠ Centar i nešto su poplavljeni hodnici OŠ Gelsi, ali ništa što bi u ovom trenutku spriječilo normalno odvijanje nastavnog procesa.”

Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Grada Rijeke Hinko Mance rekao je da su imali velik broj intervencija zbog prodiranja vode u poslovne i druge prostore. Zbog poplave je, kaže, mnogo automobila ostalo zaglavljeno u prometu.

“Također, zbog bujica s okolnih prometnica došlo je do izbijanja šahtova s prometnica te su neki automobili upadali u te šahtove i napravili si značajnu štetu. Do 1 sat u noći su otklonjeni svi problemi koji se tiču prometa i spašavanja osoba iz poplavljenih prostora, a sada smo tijekom jutra intenzivno krenuli s ispumpavanjem vode iz podrumskih prostorija uglavnom u širem centru grada.”

Tijekom noći je kontinuirano na terenu bilo pedesetak vatrogasaca, a dvadesetak u pripravnosti, nastavlja mance. “Uglavnom su se odnosile na spašavanje osoba koje su ostale u prometu ili u tim prizemnim dijelovima objekata. To je bio glavni prioritet, a ispumpavanje je kasnije krenulo odnosno od danas ujutro pa nadalje.”

Novinari su gradonačelnika pitali o stanju na području Mjesnog odbora Školjić čiji stanovnici su se žalili da se šahte ne čiste dovoljno od lišća i ostalog te da do poplave dođe i tijekom slabije kiše. Filipović kaže da Vodovod i kanalizacija čiste odvode koliko god je to moguće, ali da kod ovakvih ekstremnih padalina, i da je sve bilo potpuno čisto, ta količina vode ne bi mogla proći kroz sustav.

“Pokušat ćemo pomoć koliko god možemo naravno, u onim poslovnim prostorima gdje smo vlasnik. No, sačekajmo da se štete prijave i popišu, da vidimo postoji li uopće mogućnost za proglašenje elementarne nepogode. Naravno, tu bi trebala šteta biti veća od 20 posto izvornog proračuna.”

U slučaju Rijeke bi to značilo da šteta mora premašiti otprilike dvjesto milijuna kuna, a Filipović je mišljenja da ona nije tolika te da do proglašenja elementarne nepogode stoga neće doći.