GRADONAČELNIK BANDIĆ OTKRIVA: Zašto je Zagreb ipak odustao od spalionice smeća

milan bandić

Grad Zagreb odustao je od izgradnje spalionice otpada u Resniku. Ispalo je da ona ipak nije najbolje rješenje za zbrinjavanje otpada u glavnom gradu. Pa se u dogovoru s ministarstvom zaštite okoliša prionulo drugom rješenju.

Gradonačelnik ponavlja – prihvatite li to rješenje, “računčeki” će vam biti manji, prenosi Media servis.

Zbog nje se godinama prosvjedovalo – što od strane stanara, što od strane ekoloških udruga. Nakon što je ministarstvo bivše vlade za nju odbilo izdati lokacijsku dozvolu, zagrebačka gradska uprava pokenula je čak upravni spor. Puno toga se događalo oko spalionice otpada koja je trebala niknuti u naselju Resnik. No od iste se odustalo. Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić pojasnio nam je i zašto.

“Nus proizvod spalionice je 15-ak posto pepela, a mi možda u 15 posto ćemo imati tog materijali kojeg bi eventualno trebalo kuriti. Zašto bi to kurili? Ako skurimo imat ćemo opet 15 posto otpada gdje negdje moramo odložiti. Nisam ja pijani milijarder, a nemam ni pravo za to. Građani su mi dali peti put povjerenje da im omogućim da kvalitetnije žive, da im što manje zadirem u lisnicu, da im što manje odvozimo otpad i da ih nagradimo za kompostiranje i odvojeno prikupljanje otpada.”

To je, kaže Bandić, ionako 30 godina stara tehnologija, a on je moderni gradonačelnik kojemu je stalo do toga što građani o njemu misle.

“Otpad je biznis. Svi zagovaraju velike spalionice, opteriti grad velikim kreditima i neka netko plaća kada ja odem. Ja želim i dalje živjeti u ovom gradu, da napravimo optimalno rješenje da me ne gađaju jajima i krumpirima po Jelačić placu. Neću vječno biti gradonačelnik.”

Resorni ministar Slaven Dobrović spalionicu otpada ne vidi kao rješenje.Što gori? Gori papir i plastika. Što je najvrednije za recikliranje? Papir i plastika. Kada postignemo visoke stuupnjeve recikliranja onda nećemo imati što spaljivati i naravno da onda ono otpada kao rješenje”, kazao je ministar Dobrović.

Ministar je siguran da će do 2020. Hrvatska uspjeti ispuniti sve ciljeve koje je pred nas postavila Europska unija.

“Tu su mjere koje se tiču kućnog kompostiranja, tu su sheme koje će biti snažne u pogledu odvojenog prikupljanja tvari. Redovi i odvoz se neće ticati miješanog otpada pogotovo ne uz ovakvu učestalost samo uz papir i plastiku. Trebat će instalirati kapacitete potrebne da se sortira i priredi za tržište te centri za ponovu upotrebu”, kazao je ministar.

Zato će se svim silama krenuti u stimulaciju građana da počnu aktivnije reciklirati otpad koji proizvode.. Oni koji bio otpad budu kompostirali, grad će nagraditi.Mi ćemo sada spuštati građanima cijene svakih šest mjeseci, ne linearno nego onima koji to zaslužuju. Infrastrukture će im dovoljno dati da kompostiranjem i raznim oblicima recikliranja nagradimo ljude koji budu prikupljali odvojeno otpad”, dodaje gradonačelnik Bandić.

Bandić je najavio i neke promjene u rasporedu odvoza otpada.

“Daj Bog da do konca mjeseca objavimo zonski pristup odvoza otpada u gradu. U 85% grada odvoz ide dva puta tjedno, tri puta u 10 posto i to u užem dijelu grada i neke ulice te pet posto tamo gdje ja i ministar imamo vikendicu u rubnom dijelu grada gdje ne treba nego jednom odvoz doći”, objašnjava Bandić.

Rješenje za Centar za gospodarenje otpadom zajednički će pronaći radna skupina koju čine ministarstvo i grad Zagreb. Do 15. Lipnja mora biti donesen Plan gospodarenja otpadom, a do kraja godine i rješenje za Centar – odnosno tehnologiju, kapacitet i model financiranja. Iz grada poručuju da će iz EU fondova probati povući što više sredstava. Lokaciju za centar dogovorit će minisratstvo i grad zajednički, kao i njegovu funkcionalnost – hoće li Centar biti regionalni ili samo za grad Zagreb