TRŽIŠTE NEKRETNINA: Evo gdje se i kakvi stanovi traže, a raste plaćanje “kešom”

Prodaja nekretnina u Zagrebu traje u prosjeku 3,7 mjeseci, a razlika između tražene i realizirane cijene iznosi 9,1 posto.

Stanovi površine od 45 do 65 m² najtraženiji su na tržištu, a Trešnjevka sjever najpopularniji kvart. Veliki interes kupaca također vlada za nekretnine u Novom Zagrebu – istok i Trešnjevci jug, dok su centar grada i Maksimir, kao i prethodnih godina, među najpoželjnijim lokacijama.

Podaci o tržištu nekretnina za prvu polovinu 2024. godine objavljeni su u biltenu koji potpisuju Jelena Kravoščanec Todorović i Martina Mataić Škugor iz Operete.

Najmanji postotak kupnji stanova zabilježen je u prvoj polovini 2024. godine u podsljemenskoj zoni, na Peščenici i u četvrti Podsused – Vrapče.

Autori biltena navode da je u prvom kvartalu 2024. godine tržište nekretnina bilo manje aktivno, što se može povezati s izostankom subvencioniranih stambenih kredita (tzv. APN krediti). U drugom kvartalu tržište je ponovno oživjelo, s povećanim interesom kupaca, vraćajući se u uobičajeni ritam kupnje i prodaje.

Na hrvatskom tržištu nekretnina ostvareno je 67.415 kupoprodaja u prvoj polovini 2024. godine, što je smanjenje od 0,86% u odnosu na isto razdoblje prošle godine, piše Večernji list. Poljoprivredna zemljišta bilježe pad transakcija od 2,98%, dok građevinska zemljišta bilježe rast od 2,07%. Broj kupoprodaja stanova i apartmana pao je za 7,96% u odnosu na isto razdoblje 2023. godine.

Analizirajući županije, Primorsko-goranska županija zabilježila je značajan porast prodaje nekretnina od 16%, dok je Zagrebačka županija imala porast od 13,5%.

“Ovi trendovi sugeriraju premještanje interesa prema lokacijama izvan glavnih urbanih centara, koje nude dobru infrastrukturu i povezanost s većim gradovima. Kupci sve češće biraju ovakve lokacije jer omogućuju veće stambene površine i bolje uvjete za kvalitetniji život”, ističu autorice biltena. Također, dominira kupnja nekretnina vlastitim sredstvima, koja čini 55% svih transakcija, pri čemu su često u pitanju uzastopne kupnje, pri čemu je prva najčešće financirana kreditom poslovnih banaka.