GORAN ALEKSIĆ: Detalji zastara potraživanja za kamate – važni za tužbe

Već sam puno puta o zastarama govorio, ali moram ponovo, jer jako malo ljudi sluša, a većina samo nešto načuje pa im ništa nije jasno. Razdvojit ću temu na euro i kunske te posebno CHF kredite, zbog toga da bih naglasio problematiku s euro i kunskim kreditima onima koji imaju takve kredite, a daleko ih je više od CHF potrošača – piše Goran Aleksić, saborski zastupnik, koji je na svojim plećima iznio veliki teret bitke za tzv. malog čovjeka, kojeg su banke sustavno krale.

EURO I KUNSKI KREDITI UGOVORENI PRIJE 10. SIJEČNJA 2013.

Svi euro i kunski krediti koji su ugovoreni prije 10. siječnja 2013. imaju nepoštene i zbog toga ništetne ugovorne odredbe o promjeni kamatne stope. Svi koji imate takve kredite, a čitate ovo što pišem, provjerite u svojim ugovorima sljedeće:

1. Je li kamatna stopa ugovorena tako da se mijenja odlukom banke.
2. Ako je kamatna stopa ugovorena da se mijenja odlukom banke, provjerite je li vaša kamatna stopa rasla u odnosu na početnu. Npr. bila je na početku 5%, pa je kasnije rasla iznad 5%.
3. Ako je kamatna stopa rasla iznad početne, to znači da imate pravo na razliku kamata između naplaćene kamate i kamate kakva je trebala biti na početku po početnome otplatnom planu.

Ako imate u svojim kreditima sve što je opisano, onda imate pravo tužbom dobiti od banke razliku kamata i dodatno zateznu kamatu na svaku izračunanu razliku po svakome anuitetu, i to od dana kada je razlika nastala.

No, dolazimo sada do problematičnoga dijela koji se zove zastara potraživanja. Prema sadašnjem stavu Vrhovnoga suda RH vi možete zatražiti tužbom samo razliku kamata zadnjih 5 godina od dana podizanja tužbe. Sve prije toga je prema sadašnjem stavu VSRH u zastari.

Ipak, postoji nada da će se to promijeniti. Naime, pravo EU i Sud EU nemaju takav stav, kakav je prije 20 godina zauzeo Vrhovni sud RH. Stav Suda EU jest sljedeći:

AKO JE TRGOVAC UGOVORIO S POTROŠAČEM NEPOŠTENU ODREDBU, ONDA POTROŠAČ IMA PRAVO NA PUNU RESTITUCIJU ODNOSNO VRAĆANJE ONOGA ŠTO NIJE SMJELO BITI NAPLAĆENO!
Takav stav Suda EU znači da po stavu Sudu EU zastare potraživanja za potrošače oštećene od trgovaca (banaka) NE SMIJE BITI.

U skladu s tim stavom Suda EU vjerujem da će i Vrhovni sud RH morati promijeniti svoje zastarjelo shvaćanje zastare potraživanja, a već je to djelomično učinio kada je odlučio da je kolektivni spor prekinuo zastaru potraživanja za valutnu klauzulu CHF, pa svi mi koji smo imali CHF kredite sada imamo vremena tražiti razliku tečaja sve do 2023.

Znam da se na Vrhovnome sudu RH nalazi još od prošle godine jedna revizija na presudu Županijskoga suda u Rijeci, jer ŽS Rijeka ne priznaje da postoji zastara potraživanja, zbog toga što je stav toga suda da bi se time obezvrijedio institut ništetnosti.

Nadam se da ćemo uskoro saznati je li VSRH promijenio svoj stav, i ako ga jest promijenio, na koji način ga je promijenio.

Moj stav o zastarama potraživanja jest sljedeći:

„Zastara potraživanja na temelju ništetnih ugovora i ništetnih odredaba mora početi teći od dana pravomoćnosti sudske presude!“
Sve drugo jest omogućavanje lopovu da mu ostane novac koji je opljačkao.

CHF KREDITI, KONVERTIRANI I SVI OSTALI
Što se CHF kredita tiče, ako dođe do promjene stava VSRH kao što sam opisao, to bi značilo da svi oni koji su zakasnili s tužbom za preplaćene kamate, nakon promjene stava VSRH više ne bi bili u zastari, pa bi još uvijek stigli tužiti i dio koji se tiče preplaćenih kamata.

Nadam se da sam bio jasan.

[fb_pe url=”https://www.facebook.com/goran.aleksic.399/posts/2557275117696930″ bottom=”30″]