GODINA POLITIČKIH DRAMA: Ovo je podsjetnik na burnu političku 2016.

orešković, plenković, premijer

Počelo je zazivanjem reformi, a preko krilatice vjerodostojno završilo hodogramima i prioritetima. Hrvatska je u godinu dana imala tri vlade. 2016. bila je politički turbulentna. Obilježio ju je Most.

Pripremio: Adrian De Vrgna

Nakon pojave Mostovaca usta punih “reformi” s odlučujućim potencijalom da presude ide li Hrvatska u ruke SDP-u ili HDZ-u, Hrvatska je s potonjima dobila nestabilnu vladu. Premijer je uvezen izvana, nitko od birača nije glasao za Tihomira Oreškovića, a svih 8 mjeseci nesposobne vlasti, čestog nedostatka saborskog kvoruma i jalovih saborskih rasprava, trajalo je i natezanje Bože Petrova i Tomislava Karamarka. “Puklo”je na INA-i.

“Nismo kočničari, ali ćemo zakočiti rasprodaju nacionalnih interesa”, govorio je Petrov.”Imam svoje mišljenje o INA-i, MOL-u, što bi i kako trebao izgledati interes Hrvatske u tom slučaju”, govorio je Karamarko. No sve što je Petrov o ovome pričao, ispostavilo se drugačijim, poput tvrdnji da dobro stojimo u arbitraži s MOL-om, a koju smo na kraju izgubili. On ne želi priznati da je Karamarko barem u ovome za razliku od njega imao pravo. Tko ga je brifirao, pita Petrov. Njega je pak, kaže, odvjetnički tim RH.

Još u svibnju, na izbornom saboru HDZ-a u Karamarko je slavio. Jedini ne baš glasan ali ipak glas kritike čuo se od u srpnju izabranog Plenkovića. Naime, Karamarko je prethodno odlučio rušiti Vladu pa se povući zbog afere Konzultantica. SDP je prvo pokrenuo njegovu smjenu, a Sabor se na kraju samoraspustio s 132 glasa za, jednim suzdržanim i 2 protiv.”Ovo ne radim pod ničijim protiskom, iako znam politika je i prljav posao”, objašnjavao je Karamarko pritisnut aferom suradnje supruge s MOL-ovim konzultantom.

“Dao sam sve od sebe”, ocjenjivao je kratki mandat premijer opozvane Vlade.”Ukoliko je budućnost HDZ-a u starim isluženim kadrovima onda mogu samo reći tko vas j….*, slikovita je izjava Ivana Kovačića, tada Mostovog zastupnika, sada potpredsjednika Vlade iz redova Mosta.

Očito da budućnost takva nije, pa su suradnju, a nikako koaliciju, HDZ i Most mogli pokušati ponovo. No prije toga uslijedila je duga kampanja. Čekalo se sučeljavanje Milanović – Plenković. Obojica su se izjasnila protiv velike koalicije. HDZ je 11. rujna bio bolji, pregovore kakvi su bili lani, Milanović je u startu odbacio, medeni mjesec mogao je početi. Sedam jamstava tražio je Most, HDZ načelno pristao, no putem nailaze na poteškoće pa Most odustaje jednu po jednu točku. Šakom i kapom novi premijer i šef HDZ-a se razbacuje obećanjima teškima milijarde. Sve su to kako kaže – prioriteti.

Odakle, kako – mnogima nije jasno, a vladajući bi između ostalog vratili INA-u u hrvatske ruke. Kovačić na pitanje što je odlučeno na zatvorenom dijelu sjednice Vlade, kaže – ” još ništa, samo smo se upoznali”.

Predsjednica ni za ove Vlade nije lupala šakom o stol. Nju su brinule srpske čokoladice koje je uz slike svojeg lika darovala djeci u Dubrovniku. Ne zato što je riječ o slatkom, za zube nezdravom, nego što je proizvod srpski. “Bila sam jako neugodno iznenađena, to se više neće dogoditi”, obećavala je Kolinda Grabar Kitarović.

Odnosi Zagreba i Beograda na niskim su granama. I jedni i drugi žele vojne avione. Dok će Srbi ruske MIG-ove, Hrvati bi nešto novo i zapadno. Otkud novac, opet nema odgovora. Hrvatska je na koji dan blokirala Srbiju u pregovorima s EU, a onda pod pritiskom zapada popustila. Likovao je srbijanski premijer: “Hvala im što su konstatirali naš dramatičan napredak u proteklih sedam dana”, rekao je Vučić.

Predsjednica je u više navrata ove godine izazivala posebenu pozornost. Ovu priču primjerice nikad nitko nije raščistio: G.Loznačić bio je osobni tj.privatni obavještajac g.Milanovića”, izjavila je Kolinda Grabar Kitarović. “Nikakve podatke ili rezultate koje bi to potvrdili nisam vidio”, izjavio je tadašnji premijer Orešković. Za vladajuće u obje Vlade, a u kojoj je jedan od ministara ne baš tako davno slavio ustaše kao mučenike, fašizacije društva nema. Makar na ploči u Jasenovcu, nedaleko od ustaške tvornice smrti u drugom svjetskom ratu, stoji “Za dom spremni”.

“Mislim da to nije slučaj..naravno da je delikatno”, opisuje kako stanje vidi premijer Plenković.

Rastao je BDP, turistička sezona, promijenjeni su izgledi kreditnog rejtinga, ali kreće i porezna reforma koja daje bogatima, prosječnima i sirotinji ne, jer oni ne uplaćuju puno. Ministar financija, donedavni Todorićev kadar, odbacuje da ikome vraća dugove. “Nikome ne dugujem niti moram što vratiti”.

Unatoč podukama iz morala kojih nije manjkalo, kadroviranje je dovelo i do posrnuća Mosta. “Ja sam taj koji je gurao tog čovjeka”, preuzimao je Nikola Grmoja krimen pokušaja uhljebljivanja kuma Bože Petrova u Hrvatske vode.

Na izborima u SDP-u slavio je Davor Bernardić koji najavljuje da će biti posve drugačiji od prethodnika. “Danas je pobijedio SDP”, poručivao je novi šef stranke.

Građane je više od toga tko je pobijedio i gdje, brinula loša hrana na policama dućana. Od salmonele je preminuo petogodišnjak iz Bregane. Inspekcije i Ministarstvo samo su počeli objavljivati ono što ljudi govore – jedemo loše. Marširalo se više puta za ljudska prava ali i protiv. Podijeljena smo zemlja. Ni pozivi na zajedništvo u 2016. nisu urodili plodom. Ankete pokazuju, političarima se sve manje vjeruje.