GLAVAŠ TUŽIO ŠPRAJCA: Najgora je kombinacija neznanja i zloće – kaže

Zahvaljujem RTL-u i Zoranu Šprajcu na brzini “isprike”, jer su mi time maksimalno skratili rok za utuženje.

Napisao je to na Facebooku Branimir Glavaš, koji u nastavku kaže:

Slijedi tužba protiv RTL-a i Zorana Šprajca radi naknade neimovinske štete zbog povrede mojih prava. Zoranu Šprajcu slijedi i tužba zbog kaznenog djela protiv prava na ugled, čast i dostojanstvo, učinjeno kaznenim djelom klevete iz čl. 149.st.1., a kažnjivo po čl. 149.st.2 KZ/11.

Zoran Šprajc si je uzeo pravo tumačiti presude koje ne postoje, u procesu koji ne poznaje, a o kojem je svoj sud, bez obzira na sve, očito već donio.

Neznanje i neprofesionalnost Zorana Šprajca ne aboliraju od odgovornosti pred sudom, a puno govore o čovjeku. Najgora je kombinacija neznanja i zloće.

Vidimo se na sudu!

Šprajc je nakon svog komentara o ponovljenom suđenju Branimiru Glavašu, u kojem ga je nazvao ratnim zločincem, objavio i ispravak, s kojim Glavaš nije zadovoljan.

U ispravku na RTL-u Šprajc kaže:

Dakle, ispričavamo se gospodinu Branimiru Glavašu što smo ga nazvali ratnim zločincem sukladno presudi za ratni zločin koju mu je u srpnju 2009. izrekao Županijski sud u Zagrebu, a zatim je tu presudu za ratni zločin potvrdio i učinio pravomoćnom i Vrhovni sud Republike Hrvatske, u lipnju 2010.

Vrhovni sud u pravomoćnoj presudi potvrdio je da je gospodin Branimir Glavaš kriv za uhićenje, mučenje i ubojstvo srpskih civila čija su tijela, rukama vezanim selotejpom, bačena u Dravu.

Osim toga, Vrhovni sud je tada utvrdio da je gospodin Branimir Glavaš propustio spriječiti mučenje i ubojstvo jednog srpskog civila, te mučenje drugog, koje je uključivalo tjeranje zatočenika da pije kiselinu iz akumulatora, zbog čega se također ispričavamo gospodinu Glavašu.

Ispričavamo se i jer je pravomoćnu sudsku presudu Vrhovnog suda o Branimiru Glavašu kao ratnom zločincu Ustavni sud 2015. ukinuo, ne zato što je utvrdio da Branimir Glavaš nije počinio ratne zločine, nego zato jer časnim sucima Ustavnog suda nije bilo jasno jesu li ubijanja i mučenja osječkih Srba počinjena tijekom međunarodnog ratnog sukoba ili tijekom nemeđunarodnog ratnog sukoba.

Ispričavamo se i što je slijedom toga i Vrhovni sud 2016. ukinuo svoju pravomoćnu presudu iz 2010. da je Branimir Glavaš ratni zločinac te se sada ponovo vodi proces o tome je li Branimir Glavaš ratni zločinac kako je pravomoćno već jednom presudio Vrhovni sud.

Ispričali bismo se i žrtvama ratnog zločina u Osijeku, ali one nisu tražile ispriku pa onda ništa. Njima je sad ionako najvažnije da se u ponovljenom postupku Branimiru Glavašu utvrdi jesu li mučene, ubijene i bačene u Dravu tijekom međunarodnog sukoba ili tijekom nemeđunarodnog sukoba.”