GLAS PODUZETNIKA: Ovo su tri naša zahtjeva za prvih 100 dana nove Vlade – kaže Hrvoje Bujas

Ovih dana predstavljeni su ministri i objavljen program nove Vlade. Što se tiče resora koji pokrivaju gospodarstvo, pojavila su se neka nova imena. Ministar financija i dalje je Marko Primorac, dok je ministarstvo gospodarstva preuzeo do sada široj javnosti nepoznat odvjetnik Ante Šušnjar iz Domovinskog pokreta.

Što se tiče gospodarskog programa Vlade do 2028. godine tiče, u njemu su uglavnom navedeni neki, iz sadašnje perspektive, vrlo lako ostvarivi ciljevi na području javnih financija, poput smanjenja javnog duga na razinu ispod 60 posto BDP-a, što je praktički već sada ostvareno.

Također, kao cilj se navodi podizanje kreditnog rejtinga na najvišu – A razinu, što je također vrlo izvjesno da će se dogoditi u kratkom roku, s obzirom na to da je usko vezano upravo uz kretanje javnog duga. Navodi se i da će ministarstvo gospodarstva izraditi Nacionalni plan industrijskog razvoja i poduzetništva, a trebalo bi doći i do administrativnog rasterećenja koje bi trebalo donijeti uštede od oko 170 milijuna eura.

Bujas: Spremni smo razgovarati sa svima

Udruga Glas poduzetnika u posljednjih nekoliko godina pozicionirala se u javnosti i pred državnim institucijama kao predstavnik malih i mikro poduzetnika, pa smo s njenim predsjednikom Hrvojem Bujasom razgovarali o tome kako ocjenjuje program nove Vlade i dosadašnje poruke koje su se mogle čuti od ministara.

Bujas ističe da su oni, kao udruga koja predstavlja male poduzetnike, spremni razgovarati sa svima, kao što su to i do sada činili. Kaže da su jedino neugodno iskustvo imali s bivšim ministrom gospodarstva Davorom Filipovićem, s kojim im je bilo teško ili nemoguće komunicirati. Novi ministar Šušnjar je u jednom od svojih prvih nastupa najavio administrativna i porezna rasterećenja te da će raditi na poboljšanju poslovne klime. Bujas takve najave pozdravlja, ali je iznio i tri konkretna poteza koja je, kako kaže, moguće povući u kratkom roku, a koja će Glas poduzetnika tražiti od nove Vlade.

“Prvi zahtjev je da se povisi prag za ulazak u sustav PDV-a. Trenutno je prag 40 tisuća eura, što je iznos koji se nije mijenjao godinama. Svi znamo kolika je inflacija, koliko je sve poskupjelo, a taj prag je ostao isti. Tražimo da se on podigne na 70 tisuća eura, kako bi se malim poduzetnicima omogućilo da rade i nešto zarade”, kaže Bujas za N1.

Vlada treba izaći u susret malim poduzetnicima

Nisu odustali ni od zahtjeva vezanih uz rad trgovina nedjeljom. Kao što se i  predviđalo, zabrana je najviše pogodila male trgovce i zahtjevi Glasa poduzetnika idu u smjeru da se oni izuzmu od zabrane.

“Smatramo da bi Vlada trebala izaći u susret malim trgovcima, od kojih su mnogi, nakon zabrane rada nedjeljom na rubu egzistencije. Smatramo da bi malim trgovcima trebalo dozvoliti da sami odluče hoće li – ili neće raditi. Mnogi mali trgovci, poput cvjećara, živjeli su od rada nedjeljom, a sada im ograničenje ozbiljno ugrožava opstanak”, kaže Bujas.

Danas tvrtke, bez obzira isplate li dobit vlasnicima, ili ne, moraju platiti porez na dobit, a onda u slučaju isplate, vlasnik mora platiti i porez na dividendu. Glas poduzetnika traži da se ukine plaćanje poreza na dobit koja se zadrži u poduzeću.

“Treba ukinuti porez na reinvestiranu dobit. Smatramo da je štetno oporezivati novac koji je ostao u tvrtki. Imamo primjer Estonije gdje se dobit ne oporezuje ako se ne isplaćuje vlasnicima. Novac koji se zadržava ili se koristi za investicije ili jača financijsku poziciju tvrtke, što je posebno važno u vrijeme krize. Smatramo da je prvih 100 dana sasvim dovoljno da nova Vlade povuče ova tri poteza”, kaže Bujas.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!