GENERAL VUJČIĆ: Potrebno je uvođenje kaznenog djela protiv financijske stabilnosti

boris vujčić

Nakon iznošenja izvještaja HNB-a o cijenama i monetarnoj politici saborski zastupnici krenuli su s pitanjima prema guverneru Vujčiću. Zanimao ih je utjecaj izostanka reformi, guvernerova imovina, oblik izvještaja, odnos sa bankarskim sektorom, rast gospodarstva i već standardni tečaj kune.

Guverner HNB-a Boris Vujčić pred zastupnicima podnio je izvještaj o cijenama i provedbi monetarne politike za 2016. godinu i dio 2017. Predstavljajući pregled rada u spomenutom razdoblju Vujčić se osvrnuo na utjecaj krize u Agrokoru na hrvatski gospodarski i financijski sustav. Rekao je da mnogi nisu svjesni razmjera i utjecaja gospodarskog potresa.

“Samo iznos gubitaka iskazanih poslije dolaska posebne uprave iznosi oko 7 posto bruto domaćeg proizvoda. Takve se stvari rijetko događaju, osim kod nas. Zato bih ponovo htio naglasiti potrebu uvođenja kaznenog djela protiv financijske stabilnosti. Pokazuju se ponovo i ponovo kakve mogu biti posljedice neodgovornog postupanja pojedinaca za opće dobro. Što je potrebno na odgovarajući način sankcionirati”, rekao je Vujčić.

Ipak kaže da je još dosta rizika u procesu restrukturiranja, a opcija neurednog restrukturiranja bila bi problem za rast s ostalim posljedicama.

“Uvjetima bankrota najvećeg privatnog poduzeća s izuzetno velikim dugom u odnosu na bruto domaći proizvod. A ispitivanje otpornosti bankovnog sustava kojeg je provela HNB pokazuje da je kapitaliziranost dovoljna da bankovni sustav podnese snažan šok uključivo i kombinaciju snažnog usporavanja gospodarskog rasta s porastom troška financiranja”, dodao je.

SDP-ovog Gordana Marasa zanima guvernerovo mišljenje ima li slab rast gospodarstva veze s neprovođenjem reformi na što upozorava EK. Branimir Bunjac iz Živog zida pitao je guvernera kako to da nema nikakvog vlasništva u imovinskoj kartici. Goran Aleksić zastupnik Snage guvernera je prozvao za problem niskog standarda građana…

“Zato jer ste dopustili kamatarenje hrvatskih banaka koje je bilo nezakonito. I još uvijek je nezakonito. Dakle vi ste posredni krivci zašto su banke sustavno ugovarale promijenu kamatne stope odlukom banke što je nepošteno, ništetno utvrđeno sudskim postupkom. Kasnije niste preuzeli proaktivnu ulogu i niste predložili Vladi metodologiju za iznalaženje marži u situaciji kada marže nisu ugovorene”, poručio je Maras.

Zastupnici se pitaju i zašto HNB više ne pomaže gospodarstvu, prozivali za konzervativnu monetarnu politiku i tečaj kune, iznošenje novca iz Hrvatske, a nakon izlaganja SDP-ovog Borisa Lalovca razvila se rasprava o stanju gospodarstva.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!