FOTO: ZAKON O INI – Dokaz koliko su HDZ-ovci zainteresirani – znaju kako će glasati

Nakon nešto više od stotinu amandmana, SDP je odustao od daljnje rasprave o izmjenama zakona o INA-i. Kažu da im je cilj bio naglasiti propuste predloženih izmjena i omogućiti dulju raspravu tako važnog zakona.

Vladajući su im nepojavljivanjem u sabornici cijelog dana poručili što misle o njihovim prijedlozima.

U izmjenama zakona o INA-i, nakon prošlotjedne razmjene optužbi SDP-a i HDZ-a o krivnji za prepuštanje ove kompanije Mađarima, došlo je vrijeme za SDP-ove “opstruktivne” amandmane. Njih 306 trebalo je rastegnuti raspravu, kako bi još jednom nabrojali sve grijehe vladajućih te ih nagovorili da Zakon ne ide po hitnom postupku. Uoči rasprave, šef SDP-a Davor Bernardić:

“I sada smatramo da, dok se ne dovrši pravosudni proces u Hrvatskoj, ne treba mijenjati zakon ni otvarati prilika za potpunu predaju INA-e Mađarima. Vlada danas ima utjecaj preko tri člana uprave u INA-i, a ovim izmjenama žele delegirati dva predstavnika bez utjecaja i prava glasa, i to je skandalozno”, rekao je Bernardić.

Mostovac Miro Bulj podsjetio je na kronologiju prodaje INA-e i obećanja premijera Plenkovića o vraćanju u hrvatske ruke i ministra Gorana Marića da će se prestati baviti politikom dopuste li zatvaranje rafinerije u Sisku.

“Ovaj zakon morate povući jer je ovo smrtni list najjačoj kompaniji – INA-i. Predan je u tuđe ruke u dogovoru “ispod stola” Plenlovića i Orbana. Za ovu pljačku netko mora odgovorati. To je jedna od najvećih pljački, a ovo je jedna od najštetnijih izmjena zakona koji se donosi u ovome Saboru”, rekao je Bulj.

Ulijedilo je sedirajuće SDP-ovo obrazlaganje amandmana, odnosno variranje na temu Plenkovićevih i Marićevih obećanja, izdaje nacionalnih interesa. Javio se Željko Jovanović:

“I ovdje kao da ne zastupate interese hrvatske javnosti, nego interese Mađara. Prema tome, podsjetit ću vas da su dosad dvije HDZ-ove vlade pale zbog direktne ili indirektne veze sa stvarima koje se događaju oko INA-e, a uvjeren sam da će ovo što se sada događa s INA-om biti razlog što nećete pobijediti na sljedećim izborima, kad god oni bili”, rekao je Jovanović.

Dok su se SDP-ovci taktički nadovezivali s obrazloženjima, državni su tajnici s jedva prikrivenom dosadom odbijali amandmane. Ivo Milatić je rekao:

“Vlada ne prihvaća amandmane Kluba zastupnika SDP-a. Predlagatelj ih je razmotrio te smatra da nisu usmjereni boljem novotehničkom izričaju”, rekao je Milatić.

SDP-ovac Saša Đujić podsjetio je i na sastanak Plenkovića i Orbana o kojem je javnost vrlo malo znala.

“Je li Plenković s Orbanom dogovorio da će Mađari potpuno preuzeti INA-u pa danas imamo taj zakon na dnevnom redu. Jesu li se tamo možda dogovorili o zatvaranju sisačke rafinerije? To kako mađarska Vlada štiti Hernandija čisto je izrugivanje Hrvatskoj”, rekao je Đujić.

Nakon što su se nauživali prazne sabornice, jer su vladajući ignorirali amandmane oporbe, u SDP-u su odustali od ostalih amandmana. Peđa Grbin je zaključio:

“Smatramo da nema potrebe nastaviti s obrazlaganjem jer je doista sve rečeno. Poštovane kolegice i kolege iz HDZ-a, ne morate prihvatiti ove amandmane. Svima je jasno da su oni predloženi samo da bi se ukazalo na problem. Prihvatite zaključak koji smo vam predložili. Provedimo o ovom zakonu drugo čitanje. Objasnite hrvatskoj javnosti i nama zbog čega ga donosite. Ona priča da je to potrebno zbog pritisaka EK ne drži vodu”, rekao je Grbin.

Vladajući su prije najavili da će se sutra glasati o zakonu, unatoč praksi da se ruke dižu u petak.