FOTO: NEVIĐENO – Kako izgleda život u tajanstvenoj Sjevernoj Koreji

Foto: Pixabay.com
Foto: Pixabay.com

Za posjeta Sjevernoj Koreji, grupi američkih novinara pružila se prilika života – saznati više o njenom funkcioniranju, razlozima mržnje prema SAD-u, obožavanju obitelji Kim…

Pripremio: Branimir Fagač

Will Ripley, Tim Schwarz i Justin Robertson, iako su svo vrijeme bili pod budnim okom vladinih službenika, imali su jedinstven uvid u ovu tajanstvenu državu.

Sjeverna Koreja, sinonim je za nuklearno oružje, vojne parade i apsolutnu moć Kim Jong-una. No, u gradu Wonsanu, na istočnoj obali, otkriti ćete “nešto neočekivano” – djecu koja igraju video igrice.

Za razliku od mladeži na zapadu, djeci ovdje igrice služe i kao priprema za stvaran život. Naime, većina dječaka i mnoge djevojčice provode ranu odraslu dob služeći u Korejskoj narodnoj armiji.

Na izravno pitanje novinara jednom dječaku, što mu je najdraže kod igranja igrica, ovaj mu je odgovorio “ubijanje neprijatelja”, a neprijatelj su, rekao je, “Amerikanci”.

Pravi je razlog takvom razmišljanju i mržnji Sjevernokoreanaca spram SAD-a, trogodišnji “Korejski rat”, u kojem je pedesetih godina prošlog stoljeća smrtno stradalo oko 3 milijuna ljudi, većinom civila.

Jedan dječak je rekao da mu je želja pridružiti se vojsci kako bi se borio protiv “zakletog neprijatelja, Amerike, zbog invazije i ubijanja nedužnih ljudi”.

Na pitanje novinara bi li ubio i njega jer je Amerikanac, dječak je odgovorio potvrdno, no prvo bi vidio je li “dobar ili zao”. Mladež, naime, zna samo ono čemu ih uči propaganda režima: mržnja prema SAD-u i odanost obitelji Kim”.

“Ovo je paradoks Sjeverne Koreje – nasmiješeni i pristojni mladi ljudi govore mi koliko mrze moju zemlju, iako, ne znaju ništa o njoj”, napisao je Will Ripley. Novinari su nazočili i rođendanskoj zabavi Chae Jin-songa u međunarodnom dječjem kampu Songdowon.

Slavljenik je tom prilikom nazvao Kim Jong-una “ocem koji pruža svu ljubav pravih roditelja”, zato što im svima “daje ljubav koju čak ni pravi roditelji ne mogu dati”.

Iz Pjongjanga novinari su se uputili u Wonsan, peti grad po veličini u državi. Krajolik je zapanjujući – guste šume, veličanstvene planine i malene seoske zajednice, u koje je strancima pristup zabranjen.

Popularno je turističko odredište, no ujedino je i jedno od glavnih područja iz kojih se lansiraju dalekometne blističke rakete. Tamošnje stanovništvo ne razumije zašto Amerikanci toliko strahuju od raketnog programa, tvrdeći da “Država obavlja ovaj posao zbog njihove odbrane”, te se pitaju: “Zašto im SAD nameće sankcije?”

Novinari su posjetili i okrug Samjiyon, hodočasteći na svetu planinu Paektu s aktivnim vulkanom i najvišim vrhom na poluotoku. Upravo je ovdje, prema legendi, rođen Kim Jong-il.

Naime, prema priči, za koju Sjevernokoreanci smatraju da je istinita, na dan kada se rodio general Kim Jong-il sunce se probilo kroz oblake, cvijeće je procvjetalo, a priroda se u potpunosti ransformirala, kako bi najavila njegovo rođenje.

“Ova planina simbolizira život stanovnika Sjeverne Koreje – borba s velikim i teškim usponom i nada za lijepu budućnost, koja će uslijediti samo ako i dalje ostanu odani svom vođi”, zaključili su novinari.