FIFA ZASAD REKLA “NE”: Mladi talent još je pred vratima Dinama – hoće li transfer uspjeti?
Činilo se da je Cardoso Varela pred vratima Dinama, dječak rođen 2008., mladi portugalski reprezentativac kojem predviđaju veliku karijeru.
Prošle sezone bio je najmlađi član Porta u Ligi prvaka mladih i najmlađi Portugalac u tom natjecanju ikad, ali nakon isteka ugovora u lipnju 2024. Varela više nije njihov igrač.
Blistao je na Euru, ali od tada nije igrao. Različite su verzije o napuštanju Porta, ali taj je odlazak izazvao ogroman skandal. Andre Villas-Boas, predsjednik Porta, odlazak Varele komentirao je: “Odveli su ga u amaterski klub u Hrvatskoj… natjerali ga da živi skriveno i bez ikakve moći izbora. Ti takozvani biznismeni iskorištavaju mladiće, uzimaju velik novac, od kojih igračima i njihovim obiteljima idu mrvice. Uložit ćemo sve napore da spasimo mladog igrača i izložimo odgovorne za ovo kriminalno ponašanje građanskim zakonima i sportskim vlastima…”, prenose Sportske novosti.
Menadžeri su ga odveli u Dinamo Odranski Obrež, a Varelin otac je u pismu FIFA-i tvrdio da su mu sina psihološki terorizirali u Portu te da su mu, primjerice, u prosincu 2023. prišla dvojica ljudi i kazala: “Ako tvoj sin ne potpiše ugovor s Portom, jednostavno ćeš nestati i mi ćemo te ubiti.”
Varela nikad nije zaigrao za Dinamo Odranski Obrež, jer je FIFA dvaput odbila zahtjev tog kluba, u lipnju i u rujnu 2024. U prosincu je iz Španjolske stigla neslužbena vijest da se Varelin agent Andy Bara susreo s Decom, sportskim direktorom Barcelone, oko transfera portugalskog Angolca. U Barcelonu očito neće, Dinamo Zagreb bi trebao biti njegovo sljedeće odredište.
Prije nekoliko dana, portugalski mediji objavili su sljedeću informaciju: “FIFA je 9. siječnja obavijestila sve strane o svojoj odluci vezano uz žalbu koju je Porto podnio u srpnju, nakon što je izgubio kontakt s Varelom i njegovim predstavnicima. Odbila je njegov transfer u niželigaški hrvatski klub za koji se sumnja da se koristi kao ‘klub most’ koji agentima omogućuje maskiranje isplata mladiću…”
Što će na kraju biti s darovitim mladim nogometašom pokazat će vrijeme.