EUROPOM DRMA PSEĆA MAFIJA: Prodaju milijune pasa i zarađuju milijarde

Dobra se osoba srami čak i pred psom – reče poznati ruski književnik Anton Čehov. A da se mnogi, nažalost, ne srame, pokazuje i nedavna vijest kako je policija u Njemačkoj prekinula krijumčarski lanac kojim su štenci rasnih pasa ilegalno iz Hrvatske prebacivani u Njemačku.

Piše: Milivoj Pašiček

Radilo se o štencima njemačkog oštrodlakog ptičara, a u stanu 33-godišnjaka pronađeni su i štenci pasmine shar pei. Inače, kada se spomene riječ krijumčarenje, odmah se pomisli na drogu, oružje, no ova vijest samo je podsjetila na tzv. pseću mafiju koja posljednjih godina, a posebno sada u vrijeme pandemijske krize i pojačane potražnje, kada su i cijene štenaca skočile, harači diljem Europe.

Ilegalna trgovina psima sve je jača i mnogi koji se bave tim problemom kažu kako je to postao toliko unosan posao da su crne zarade gotovo jednake onima koje se ostvaruju u trgovanju drogom. U bogatije europske zemlje ilegalno stiže na tisuće pasa, posebno iz istočnih članica EU-a, poput Bugarske i Rumunjske, ali i nečlanice Srbije. Ocjenjuje se da su to epicentri ilegalnog uzgoja pasa, šverca i nezakonitog trgovanja životinjama, a putevi ponekad idu i preko Hrvatske. Zarada se kreće oko 700 eura po psu. Podatci govore kako se samo preko malih oglasa na eBayu godišnje proda 2,3 milijuna pasa. Naravno, većinom ilegalno, pa se godišnje tako zaradi 1,6 milijardi eura – i to samo preko eBaya! Procjenjuje se kako se diljem Europske unije na desetcima internetskih platformi na prodaju nudi 400.000 pasa. Mjesečno se među državama članicama EU-a trguje s oko 46.000 pasa, od kojih većina nije registrirana.

Ilustracija

Godišnje ilegalno preko granica putuje 550.000 pasa

Ako se zaviri u društvene mreže i oglasnike, odmah se vidi kako su prepuni baš oglasa u kojima se prodaju psi, pa se navodi da se radi o čistokrvnim psima, vrhunskom leglu, pa i da su i m roditelji šampioni. Najčešće je riječ o prijevari jer psi uopće nisu iz nekog registriranog uzgoja, a nerijetko se i brojevi mikročipa izmišljaju. Uza sve to događa se da se, osim što nemaju nikakve dokumente, diljem Europe ilegalno transportiraju psi koji su bolesni, nisu cijepljeni, pa su i na tom planu prijetnja. Niz je političara, a osobito onih koji se bave zaštitom životinja, koji javno upozoravaju da je profit koji se ostvari ilegalnom trgovinom pasa već usporediv sa zaradom od ilegalne prodaje droga. A dileri droge, prema statistikama Europola, u Europi godišnje zarađuju oko 24 milijarde eura.

Računica pokazuje da je profit pseće mafije vrlo sličan. Dokazuje to i jedna studija Europske unije, koja je došla do rezultata da se godišnje ilegalno preko granica preveze čak 550.000 pasa. Do podatka se došlo tako što su unesene samo službene brojke iz slučajeva kada su ilegalni transporti otkriveni. Naravno da su prave crne brojke još mnogo veće. Dodajmo svemu da se mafija toliko dobro organizirala da veću potražnju za psima rješava tako da kupcima podvaljuju pse lutalice koji završavaju u skloništima za napuštene životinje. Kao lažni udomitelji izvlače pse iz skloništa pa ih prodaju preko društvenih mreža, a k tomu traže novac za transport, cijepljenje, za dokumentaciju, a uglavnom prevareni kupci zapravo i ne znaju što su kupili.

Ilustracija

Na 30 do 40 pasa zarada i do 25.000 eura

Posao toliko cvjeta da su neki osnovali i tvrtke koje se bave samo transportom tih pasa. Procjene su da se na 30-40 pasa zaradi od 20 do 25 tisuća eura. A razvoju tog sve većeg crnog biznisa poguduje i činjenica što mnoge europske zemlje još nisu zabranile prodaju životinja, pa tako ni pasa, preko interneta. A da sve bude još gore, zabrana nema ni na vidiku.Protiv pseće mafije digli su se i neki europarlamentarci sa željom da se stane na put svima koji drsko i otvoreno krše zakon, čime zakidaju sve one koji uredno ispunjavaju svoje građanske obveze. Upozoravaju kako su u cijelu mrežu uključeni i korumpirani veterinari, koji izdaju lažne dokumente, navodeći kako je jedna organizacija za zaštitu životinja iz Velike Britanije, opsežnim istraživanjima uspjela dokazati kako je trgovcima jednostavno da, primjerice, u Rumunjskoj od veterinara dobiju lažne dokumente za pse.

EU zastupnici traže da se na razini EU-a donesu određene zakonske mjere koje će spriječiti tu novu mafiju koja zarađuje milijune. Iznose se podatci kako su psi i mačke najpopularniji kućni ljubimci u EU-ui kako ih mnogi smatraju članovima obitelji. Većina se Europljana brine o njihovoj dobrobiti i čak 74 posto smatra da ih treba bolje zaštititi. Upozoravaju da mafija ugrožava i javno zdravstvo, jer životinje uglavnm nisu cijepljene, pa mogu proširiti bjesnoću, parazite i zarazne bolesti na ljude i stoku. Trgovanje na crno ugrožava i legalno tržište jer se potrošači privlače niskim cijenama i lažnom slikom na internetu. A oni koji kupuju nisu svjesni rizika.

Zastupnici u EU-u žele konkretan akcijski plan i što prije obavezni sustav identifikacije i registracije pasa i mačaka diljem EU-a, veće kontrole i strože kazne protiv osoba koje im krivotvore putovnice. A sve to stoji u rezoluciji još iz 2016. godine. Traži se i da se na razini EU-a zajednički definiraju standardi za velika uzgajališta, kao i pravila o uzgoju kućnih ljubimaca u EU-u. Vide rješenje i u poticanju registracija ovlaštenih uzgajivača i prodavatelja u svim državama članicama, jer razlike u uvjetima omogućavaju razlike u cijeni. Zauzimaju se i da u pravilu sve zemlje EU-a promoviraju udomljivanje ljubimaca umjesto kupnje. Istinski ljubitelji životinja kažu – samo da ne bude po onoj: Psi laju, a karavane prolaze. I rado spominju glumačku ikonu Marilyn Monroe, koja jednom reče: “Psi me nikada ne grizu. Samo ljudi.”