DONIO HRVATSKOJ MILIJUNE: Marko Purišić osvaja svijet – Skandinavci bi na Jadran, svi traže Baby Lasagnu
Hrvatska je postala globalna senzacija zahvaljujući fenomenu “Baby Lasagne”. Naša zemlja je postala popularna pretraga na Googleu, a Skandinavci su počeli masovno rezervirati smještaj na Jadranu.
Marko Purišić se našao među pet najslušanijih umjetnika na Spotifyu, iza sebe ostavivši svjetske pop ikone. Dobili smo reklamu vrijednu 100 milijuna dolara.
Iako je Eurosong završio, narudžbe nisu stale. Svi žele u svoj ormar udomiti Gertrudu, Stipu ili Branku. Mačke “Baby Lasagne” postale su najtraženiji modni komadi.
“Od nastupa u finalu do sljedećeg dana, kada smo došli pakirati, imali smo gotovo 2000 narudžbi. Samo preko weba, u manje od 24 sata, prodano je 3000 majica”, kaže za Danas.hr Krešimir Blažević, vlasnik trgovine u Zagrebu.
Narudžbe stižu iz cijelog svijeta, a više od 50 posto njih dolazi iz Amerike.
“Marko je napravio vizual. Prvo sam mislio da će staviti lazanje, nisam znao da će to biti mačke”, dodaje Krešimir.
Unatoč osvojenom drugom mjestu i činjenici da ga je hrvatski žiri ostavio ispod crte, efekt je postignut. Cijela Europa, zahvaljujući timu mladih ljudi, priča o Hrvatskoj, tabletama i “Baby Lasagni”. Njegova pjesma se našla među pet najviralnijih globalnih hitova, trenutno je popularniji čak i od Taylor Swift. Marko Purišić i njegov tim nisu samo napisali i otpjevali pjesmu. Napravili su cijelu priču koja je dovela do toga da svi pretražuju Hrvatsku.
“Od prvog polufinala, preko finala – pretraga riječi ‘Hrvatska’, ‘Baby Lasagna’, riječi njegove pjesme, neke pretrage su porasle preko 2000 posto, što pokazuju trendovi na Googleu”, objašnjava Alen Delić, potpredsjednik Hrvatske udruge menadžera sigurnosti. “Kada pogledate koliko se pretraživalo, koliko je na X mreži – tri milijuna impresija u manje od 24 sata, to je odličan rezultat, odlična promocija”, kaže ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac.
Promocija Hrvatske, koju bismo teško mogli platiti. Stručnjakinja za marketing Lucija Potočnik kaže:
“Brojke su toliko ogromne da bi vjerojatno to platili u stotinama tisuća eura, i u ovako kratkom periodu teško bi bilo postići takve brojke”.
“Dodatno, gotovo nemjerljivo, je sadržaj koji su gledatelji stvorili i širili po internetu, društvenim mrežama, X-u, Facebook-u, Instagramu”, objašnjava Petar Tanta, komunikacijski stručnjak.
Drugim riječima, “Baby Lasagna” je u manje od tjedan dana napravio reklamu vrijednu četiri puta više od iznosa koji godišnje trošimo na oglašavanje turizma u svijetu. Rezultati te reklame na tržištima Skandinavije i Baltika već se vide.
“Ono što je on u turističkom smislu napravio za zemlju i promociju je nevjerojatno, to ćemo tek sad vidjeti. Tek će se pokazati ove brojke, a to možemo zahvaliti Marku, najviše njemu”, kaže ministrica Brnjac.
Koliko je Malmöe zaradio na Eurosongu, još se ne zna, lani je Liverpoolu glazbeni spektakl donio 55 milijuna funti. Nadali smo se Eurosongu u Zagrebu, ali od toga ništa. Euri će doći kroz turizam, kad već neće direktno kroz glazbu.