DOMINIK VULETIĆ: Hrvatske šanse za uspjeh u osporavanju arbitražne odluke vrlo su male

Foto: Facebook
Foto: Facebook

Jedan od najvećih autoriteta za trgovačko pravu u Hrvatskoj Jakša Barbić bio je arbitražni sudac u jednom drugom postupku kada ga je za arbitra imenovala INA.

Izvješće: Damon Balenović

Iako on tvrdi da nije u sukobu interesa, upravo ta činjenica postala je glavni argument na kojemu Hrvatska temelji tužbu za poništenje presude Arbitražnog suda.

Stručnjak za trgovačko pravo s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Dominik Vuletić kazao nam je da sumnja u sukob interesa daje pravni temelj za poništenje presude.

“Temeljem Njujorške konvencije o priznanju i izvršenju stranih arbitražnih odluka iz 1958. sumnja, indicije u neovisnost jednog od arbitra predstavlja pravni temelj za tužbu za poništenje arbitražnog pravorijeka”, rekao je Vuletić.

Šansa postoji, no poništenje presude nije izvjesno, dodao je Vuletić.

“Odluka arbitražne komisije, arbitražnog tijela je konačna. Postoji samo neki vrlo ograničeni izuzeci koji odstupaju od tog načela. I u velikoj većini slučajeva u praksi ne dolazi do poništenja arbitražnih odluka. Ali možemo s nekom dozom izvjesnosti predvidjeti da su hrvatske šanse za uspjeh u osporavanju arbitražne odluke vrlo male”, kazao je Vuletić.

S druge strane optimist je premijer Andrej Plenković. “Naveli smo niz procesnih razloga, neki od njih su očito novi za koje ni mi kao Vlada, niti naši pravni zastupnici nisu znali. Postupak traje, vidjet ćemo kako će on završiti. Mislim da su naši argumenti dosta dobro utemeljeni”, rekao je premijer Plenković.

Najveći krivac za gubitak arbitraže je hrvatsko pravosuđe, smatra Dominik Vuletić s Ekonomskog fakulteta. Jer bez pravomoćne i osuđujuće presude u slučaju upravljačkih prava u INA-i Arbitražnom sudu su vezane ruke jer on ne odlučuje o postojanju tog kaznenog djela. A razlog za pokretanje poništenja arbitraže je politički, dodao je Vuletić.

No stvari se mogu promijeniti u našu korist. “Njujorška konvencija dopušta, u slučaju novih činjenica i dokaza, da se traži ponavljanje arbitražnog postupka, odnosno poništenje prvotne odluke. Ako bi naše pravosuđe uspjelo producirati pravomoćnu, kaznenu, osuđujuću presudu u tom predmetu, INA -MOL dioničarki ugovor, to bi u svakom slučaju bila nova činjenica ili dokaz koja bi bila značajna u takvom postupku”, zaključio je Vuletić.