DOK MINISTAR SPAVA: Više od 100 ordinacija nema liječnika – za dolazak se nudi i 15.000 eura

Na sve načine krpa se manjak obiteljskih liječnika. Više od stotinu ordinacija nema stalnog liječnika, a pacijente svaki dan dočeka drugi. Na natječaje se nitko ne javlja godinama, pa ima gradova koji nude i 15.000 eura samo za dolazak u njihove ambulante.

Tko će je dočekati u ordinaciji, gospođa Maja Volarić ne zna do posljednjeg trenutka. “Prošli tjedan nije se znalo, a ni ovaj se ne zna. Svaki dan je neki drugi doktor, ima ordinaciju, dođe tu tri-četiri sata”, kazala je Maja Volarić.

U Dubravi kraj Vrbovca dvije od tri ambulante nemaju stalnog liječnika obiteljske medicine, pa im uskaču liječnici iz hitne pomoći. Oni svaki tjedan dobivaju novi raspored, prvi dio smjene odrade u jednoj ambulanti, a drugi dio smjene u drugoj.

“Oni dolaze u svoje slobodno vrijeme odraditi smjenu u našoj ambulanti. Ne uspijemo uvijek pokriti puno radno vrijeme, ali trudimo se maksimalno, ovisno koliko su kolege na hitnoj slobodni”, govori Davorin Radin iz DZ-a Zagrebačke županije za Dnevnik Nove TV..

U Hrvatskoj 105 timova nema nositelja, što znači da se ponekad liječnici izmjenjuju kao na traci. Doktor Issam Dbouk većinu je vijeka proveo u Libanonu. Posljednjih nekoliko godina vodi ordinaciju u Gregurevcu, ali u ispomoć stiže i pacijentima u susjedne Križevce.

“Danas je radni dan počeo u 7 sati, u Gregurevcu, u mojoj ambulanti. I onda sam došao tu, u 14 sati počeo sam raditi u Križevcima i tu sam do 7, pola 8”, objašnjava.

Naporno je liječnicima, ali i pacijentima. “Nije u redu jer jedan liječnik da neku preporuku, drugi dan dođeš i onda opet nešto drugo, katastrofa”, smatra Ljerka.

U Kloštaru Podravskom u ordinaciji je samo medicinska sestra Ivana Pavunić, a liječnik radi na daljinu. “Trenutačno ovdje imam tri puta tjedno liječnika, a dva puta se radi na daljinu. Liječnik je u nekoj drugoj ispostavi koja je najbliže”, tvrdi.

Ilustracija: Pexels.com

Ni novcem ne mogu privući mlade

Primarna medicina devastirana je već desetljećima, ordinacije su prazne i zbog odlazaka na specijalizacije, koje se konačno raspisuju, ali i koje traju četiri godina. Gradovi zato plaćaju liječnicima samo da dođu u njihove ordinacije kao u Križevcima, gdje još traže pedijatara.

“Iznosi su 15.000 eura godišnje za dolazak specijalista, natječaji su konstantno i čekamo da nam netko dođe, da nam se jave”, kazala je ravnateljica Mirjana Hanžeković.

U Slavonskom Brodu od četiri ginekološke ordinacije u tri se liječnici izmjenjuju. Natječaji za primarnu medicinu u cijeloj Hrvatskoj stoje otvoreni.

“Mi svake godine otvaramo specijalizaciju iz ginekologije. Ja sam ovdje šest godina i ove godine prvi se put netko javio na natječaj iz ginekologije”, zaključila je ravnateljica doma zdravlja Slavonski Brod Lidija Grčić.

I grad Zagreb ima tridesetak otvorenih natječaja za posao, manjak liječnika više nije problem samo ruralnih sredina ili otoka već cijele Hrvatske.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!