DEBAKL CRO KARTICE: Veliki projekt Vlade i Ministarstva turizma, a karticu ima ni jedan posto radnika

Bilo je mnogo najava o velikom iskoraku u turizmu, o pomoći radniku, o svemogućoj i velikoj CRO kartici, ali je taj projekt Vlade i Ministarstva turizma koji je trebao povećati potrošnju domaćih turista, doživio debakl.

Svoje ljetovanje tom karticom platilo je tek oko tri tisuće radnika. CRO karticu Hrvati slabo peglaju, iako se njome može plaćati u restoranima, kafićima, hotelima, turističkim agencijama. Na svim mjestima koja prihvaćaju plaćanje bankovnim karticama, a dio su turističke ponude.

“Čuli smo za nju, upoznati smo s time, ali nikad od gostiju nas nitko nije to zapravo tražio i to uopće nažalost nije zaživjelo. Čini s evrlo dobar projekt, ali nitko od gostiju nije informiran niti znaju za to”, kazala je Federica Ukušić Rovina, vlasnica kapma u Poreču.

Do 2500 kuna neoporezivoga primitka na godinu poslodavci mogu isplatiti svojim radnicima. Ali unatoč tim pogodnostima, za njih nisu baš zainteresirani ni poslodavci, ni radnici, kao ni banke jer s Ministarstvom turizma surađuju samo dvije. Karticu je do sada aktiviralo oko 3200 Hrvata, a na njih je uplaćeno 13 milijuna kuna.

Za to je kriva pandemija, smatraju u Ministarstvu turizma. “Da, svakako rekao sam, ako vi nemate turističko tržište, ako je kriza vi ne možete očekivati da će mjera dati rezultat. Mi smo u startu kada smo razmatrali karticu razmatrali da bi značajna implementacija mjere bila tek u trećoj godini njenog postojanja”, poručio je za RTL Robert Pende, ravnatelj Uprave za razvoj poduzetništva, investicije i konkurentnosti turističkog gospodrastva.

Ovo je već druga godina, a o njoj slušamo još od 2016. Trebala je građane motivirati da troše i putuju unutar naših granica. U putničkim agencijama od CRO kartice su imali velika očekivanja.

“Ja bi rekao da se hrvatskom turizmu malo pomoglo, ali sigurno ne onako kako se očekivalo. Ono što je činjenica je da nisu zaživjeli. Zato što se nije postigla sinergija svih onih koji su trebali u tom sustavu biti ne mislim samo na Ministartvo turizma jer oni ne mogu provesti to sami”, rekao je Boris Žgomba, predjsednik Udruženja hrvatski putničkih agencija HGK.

U Ministarstvu turizma, bez obzira na neuspjeh, ne razmišljaju o njihovu ukidanju, nego unaprjeđenju koje bi uključivalo plaćanje i ulaznica u Nacionalne parkove.

“Pa i sama činjenica da smo mi i u ovim uvjetima koji nisu naklonjeni turizmu dobili 3000 korisnika za nas je dobar pokazatelj da za to postoji interes”, poručio je Pende. Nedovoljan, s obzirom na to da CRO karticu ima manje od jedan posto radnika.