DAVOR BERNARDIĆ: Imali smo paralelni sustav, mimo nadzora HANFA-e i HNB-a

Foto: Facebook
Foto: Facebook

Dan uoči rasprave o Lex Agrokoru na saborskoj sjednici, predsjednik SDP-a Davor Bernardić poručio je da za zakonom nije bilo potrebe jer se sve moglo riješiti izmjenama Stečajnog zakona i to na način da se zaštite tzv. mali dobavljači.

Izvješće: Mila Moralić

Oni su se danas organizirali i traže svog čovjeka za pregovaračkim stolom. U međuvremenu u blokadu je otišao i Vupik, a Tiskovi kiosci nakratko su ostali bez ZET-ovih karata…
Predsjednik SDP-a okupio je danas tzv. male dobavljače, OPG-ove i seoska gospodarstva.

“Ova se cijela priča mogla riještit kroz izmjene Stečajnog zakona koji bi zaštitio male dobavljače i pomogao im da naplate svoja potraživanja”.Uoči sastanka u SDP-u predstavnici seljačkih udruga, koji predstavljaju poljoprivredna gospodarstva, male dobavljače i kooperante, najavili su da će zahtijevati svog predstavnika u pregovorima o sudbini Agrokora. Banke vode glavnu riječ, veliki su se pripremili, a mi ćemo ostati bez ičega, upozorava Mato Mlinarić iz Nezavisnih seljaka.”To je neophodno i potrebno. Napravit ćemo povjerenstvo da dobijemo informacije iz same tvrtke i da vidimo u kojem će smjeru ići poljoprivredna politika nove uprave Agrokora”, poručio je.

Matija Brlošić kaže kako su OPG-ovi u posebno teškom položaju jer su dvostruko vezani uz Agrokor, i kao dobavljači i kao kooperanti. Informacija nemaju nikakvih i nitko ih ne zastupa.”Nećemo nikako dopustiti da veliki nešto dobiju, a mali ništa. Ako nema novaca za sve neka se rapodijeli svima jednako”, poručio je Brlošić.

Komentirajući medijske napise o policijskoj istrazi u Agrokoru, Bernardić je pozvao da se sve ispita i raščisti.”Očito je u Hrvatskoj postojao paralelan sustav financiranja izvan nadzora HANFA-e, HNB-a i drugih državnih institucija o kojima javnost ima pravo znati, a pogotovo zbog toga što postoji opravdana sumnja da su mnogi ljudi koji trenutno sudjeluju u radu Vlade znali”, kazao je predsjednik SDP-a.Oglasio se i HNB.

Poručuju da je stabilnost financijskog sustava osigurana no i da postoje indicije da su usprkos provedenim mjerama i danim nalozima, neke kreditne institucije nalazile načina preuzete rizike prikriti pred regulatorom. Rizici koje su banke preuzele mogli bi imati utjecaja na imovinu njihovih dioničara, ali ne i na stabilnost financijskog sustava, kažu u HNB-u i poručuju da su, na žalost, posljedice prekršaja zakona samo prekršajne. Vjerojatno je sada dobar trenutak za razmatranje uvođenja kaznenog djela protiv financijske stabilnosti”, zaključuje Narodna banka.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!