ODLUKA ARBITRAŽNOG SUDA: Sloveniji tri četvrtine Piranskog zaljeva – i slobodan prolaz do otvorenog mora

piranski zaljev, jadran

Arbitražni sud u Haagu danas je objavio odluku o graničnom sporu Hrvatske i Slovenije. Hrvatski predstavnici neće biti na čitanju presude, koju je slovenska strana već nazvala povijesnim događajem.

Izvješće: Media servis

Za većinu spornih mjesta na kopnenoj granici Sud je utvrdio da se državna granica poklapa s katastarskom. Za Svetu Geru gdje je Hrvatska tražila da nijedan slovenski entitet ne smije ostati u postrojenju u hrvatskoj općini koja se tamo nalazi.Sudac Gilbert Guillaume.

“Dok je Tribunal zaključio da je dio hrvatskog teritorija, ali nema jurisdikciju odgovoriti na zahtjev u pogledu civilnog i vojnog osoblja na tom području”

Tribunal je između ostalog tijekom izlaganja prikazao i karte predložene granice između Hrvatske i Slovenije u Piranskom zaljevu, a prema kojoj tri četvrtine zaljeva pripada Sloveniji.

Slovenija je dobila i slobodan prolaz do otvorenog mora. I to kroz dio hrvatskog mora.

Pokazano je i mjesto takozvanog junctiona, koji bi trebao biti širok 2,5 nautičkih milja te će povezati slovenske vode s međunarodnim.

Sud je donio i odluku da granica u Istri slijedi Dragonju i završava na sredini kanala sv. Odorika, pa istarski zaoseci Škodelin, Bužini i Mlini-Škrilje, kao i kuća Joška Jorasa ostaju u Hrvatskoj.

Sud je objavio odluku da je Sveta Gera na hrvatskom teritoriju, ali i priopćio da nema jurisdikciju odlučiti o hrvatskom zahtjevu da slovenski vojni kompleksi ne smiju ostati na hrvatskom teritoriju.

karta, arbitraža

Zagreb i Ljubljana s velikim su zanimanjem iščekivali ishod arbitraže o zahtjevu Slovenije da joj Hrvatska prizna teritorijalno prava na Savudrijsku valu i izlaz na otvoreno more. Za objavu presude, napisane na više od 500 stranica, predsjednik Arbitražnog suda Gilbert Guillaume imao je dva sata.

Za Hrvatsku od 2015. arbitraža ne postoji. Nakon što je slovenska strana uhvaćena u pokušaju utjecanja na konačni ishod, odlukom Sabora povukla se iz Sporazuma iz 2009. kojim se pitanje granice na kopnu i moru trebalo riješiti upravo arbitražom.

‘‘Molim rezultat. Utvrđujem da je jednoglasno, sa 141 glasom za, ništa suzdržanih i ništa protiv glasova, donesen predloženih zaključak‘‘, pročitao je tadašnji predsjednik Sabora Josip Leko.Zbog nepovratno narušenog povjerenja u rad arbitražnog suda, Sloveniji je predložen dogovor o alternativnom rješavanju spora.

‘Dijete je rođeno, imalo je svoj razvojni put i u jednom trenutku je postalo jako devijantno. I moramo provesti odgojne mjere. Predlažem da se dogovorimo oko nekog novog modela, ali to možemo samo predlagati. Dakle, to ne možemo utjerati, tu nema sile. Ovaj model je definitivno kompromitiran‘‘. Poručio je tada predsjednik vlade Zoran Milanović.

Da je Hrvatska izašla iz arbitraže te da konačna odluka suda za nju neće biti obvezujuća, ponovio je i premijer Andrej Plenković prošlog tjedna u Bruxellesu. “Očekujem da će biti jako puno živahne atmosfere u medijima, ali ozbiljne mo susjedne države, prijateljske zemlje, imamo otvoreno pitanje. Išli smo u dobroj vjeri arbitraži, nažalost to nije uspjelo. Ona je nepovratno za nas kontaminirana. Dovoljan je argument da su tadašnji slovenske agentice i od Slovenije postavljen sudac dali ostavke i tu je za nas slučaj zatvoren. Ostajemo otvoreni za nastavak razgovora i u konačnici u nekom drugom okviru rješenje otvorenog pitanja granice”, istaknuo je Plenković.

Upitan kako će Europska komisija reagirati kad se Hrvatska ne bude pridržavala presude, Plenković je rekao da je pitanje granice bilateralno pitanje i da je hrvatski stav nepromijenjen. Na slovenskoj strani, pišu tamošnji mediji, 29. lipnja dan je povijesne i presudne odluke. ‘‘Dan D‘‘ kako ga je sam nazvao, slovenski premijer Miro Cerar provest će u parlamentu, u tzv. “gluhoj sobi” u podrumu, sigurnoj od prisluškivanja.

Na Odboru za vanjsku politiku očekuju se i svi politički i stranački akteri. Jedina tema bit će presuda arbitražnog suda, koju će u sudnici pratiti i slovenski inoministar Karl Erjavec. U međuvremenu, već se spekulira o mogućoj slovenskoj tužbi za naknadu arbitražnih troškova koji bi mogli pasti na Hrvatsku.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!