DANAS JE TIJELOVO: Znate li značenje tog katoličkog blagdana?

Blagdan Tijelovo je svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove. Slavi se u četvrtak po blagdanu Presvetog Trojstva. Tijelovo je ujedno i spomen na ustanovljenje Euharistije na Posljednjoj večeri, na Veliki četvrtak.

Ovaj blagdan se počeo slaviti u 13. stoljeću. Augustinska redovnica sv. Julijana iz samostana kod Liegea u Belgiji imala je viđenje punog mjeseca na kojem je bila jedna tamna mrlja, ali ga nije mogla protumačiti. Nakon nekoliko dana molitve čula je glas koji joj je objasnio viđenje:

“Mojoj Crkvi nedostaje jedno liturgijsko slavlje, koje bih htio osnovati. To je svetkovina najvećega i najsvetijega Oltarskog sakramenta. Trenutačno se ovog otajstva spominjete samo na Veliki četvrtak, ali i toga su dana glavni predmet razmatranja moja patnja i smrt; stoga želim ustanoviti još jedan, zaseban dan u kojem će taj sakrament slaviti svi kršćani”.

Na osnovi obog viđenja mjesni je biskup Robert de Thorote dao uvesti slavljenje ovog blagdana.

Drugi događaj koji je snažno utjecao na čašćenje Tijela i Krvi Kristove vezan je uz euharistijsko čudo koje se dogodilo 1263. god. u mjestu Bolseni, u Italiji. Svećenik je slaveći svetu Misu posumnjao da se kruh i vino pretvaraju u Kristovo Tijelo i Krv. Kad je lomio posvećenu hostiju primjetio je kako iz nje kaplje krv koja si slijevala niz oltar.

Nakon ova dva događaja tadašnji papa Urban IV 1264. g. objavljuje bulu kojim ustanovljuje blagdan Tijelova (Euharistije) želeći ga proširiti na cijelu Crkvu, ali ga je rana smrt spriječila u tome. Tek u 14. stoljeću papa Ivan XXII provodi negov naum u djelo.

Jedno od obilježja ovog blagdana je procesija u kojoj svećenik u pokaznici nosi posvećenu hostiju, a puk moli i pjeva. Prva takva procesija je održana u Kölnu sedamdesetih godina 13. stoljeća, a kasnije se proširila po cijeloj Crkvi.

Dakle, svetkovinom Tijelova Crkva zahvaljuje Gospodinu za dar Euharistije, za stalnu prisutnost Isusa Krista u Presvetom Sakramentu. Najuzvišenije što mi katolici imamo jest upravo pretvorba kruha i vina u Tijelo i Krv Kristovu i njegovo blagovanje (pričešćivanje) pod svetom Misom.

Osim toga, Euharistiju možemo častiti i u molitvi klanjanja pred Presvetim Sakramentom. Mnogi sveci preporučuju ovu pobožnost. Postoje mjesta, a najčešće su to kapelice gdje stoji izložen Presveti Oltarski Sakramenat. Tu možemo doći i u tišini se klanjati, moliti, zahvaljivati, reći Gospodinu što nas tišti ili jednostavno samo osluškivati.

U našem gradu postoji kapelica sv. Lovre gdje je izložen Presveti Oltarski Sakramenat, a otvorena je preko dana. U trenucima kušnji i nesigurnosti tu sam često dobivao utjehu, mir i ohrabrenje pa čak i odgovore na neke dvojbe, stoji na stranicama Župe Sv. Patra i Pavla iz Velike Gorice.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!