DAN JE D ZA SAD: Amerikanci izlaze na birališta i biraju novog čelnika zemlje.
Svoje pravo glasa do sada je iskoristilo više od 78 milijuna građana, a za glasove milijuna koji će danas izaći na birališta demokratska kandidatkinja Kamala Harris i republikanac Donald Trump borili su se do zadnje minute.
Izvor: Media servis
“Kao predsjednica zavjetujem se da ću tražiti zajedničko tlo i zdravorazumska rješenja izazovima s kojima se suočavate. Neću tražiti političke poene, tražit ću napredak. Slušat ću one na koje će se odnositi odluke koje ću donositi, slušat ću stručnjake, slušat ću one koji se ne slažu sa mnom. Ne vjerujem da su oni koji se sa mnom ne slažu neorijatelji, dat ću im mjesto za stolom. To rade pravi vođe, to rade snažne vođe.”
“Zaključno s vašim glasovima – otpustit ćemo Kamalu, spasit ćemo Ameriku, smanjit ćemo poreze, zaustavit ćemo inflaciju, smanjit ćemo cijene, vratit ćemo tisuće i tisuće tvornice nazad u Ameriku. Završit ću rat u Ukrajini, koji se ne bi niti dogodio da sam bio predsjednik. Zaustavit ću kaos na Bliskom istoku i spriječit ću treći svjetski rat!”
Izbore će odlučiti ishod glasanja u sedam ključnih saveznih država, a ankete na nacionalnoj razini blagu predlost dale su Harris. ‘Ovo je bila jedna od najzanimljivijih kampanja u povijesti SAD-a’, istaknula je u razgovoru za Media servis profesorica s Fakulteta političkih znanosti Đana Luša. Jedan od razloga je, objašnjava Luša, odustajanje demokratskog kandidata Joea Bidena.
“To je kampanja u kojem smo imali pokušaj ubojstva predsjedničkog kandidata Trumpa, a to je sigurno utjecali na američko biračko tijelo. To je kampanja u kojoj su osim unutarnjo-političkih pitanja u prvi plan došla i vanjsko-politička pitanja – ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku. Kampanja je posebna i po činjenici da se vode sudski procesi i da su podignute optužnice protiv Trumpa.”
Harris ili Trump? Utrka je 50:50, no njegovi birači su motiviraniji – iz SAD-a je za Media servis poručio komunikacijski stručnjak Krešimir Macan pa nam otkrio za koga navijaju svjetski čelnici.
“Svi navijaju za Kamalu osim autokrata – Kina, Rusija, Koreja, autokrati navijaju za Trumpa, s njima i Srbija i Vučić. Oni očekuju promjenu svjetske politike s Trumpom i da će to odgovarati više njihovim ciljevima. S njim možemo očekivati veće carine, veći protekcionizam, veću zaštitu američkog tržišta, kao i razne poteze.
Što će biti s Ukrajinom i Rusijom? On kaže da je on bio predsjednik ne bi bilo rata, a s Kamalom možemo očekivati nastavak sadašnje politike, kontinuitet i skroz očuvanje demokratskih institucija. Trump pak masovno najavljuje velike reforme državne administracije i to bi moglo biti loše za Ameriku.”
Jugoistok Europe je na margini kada su u pitanju američki izbori, zaključila je Luša.
“Koji god kandidat da pobijedi, mislim da će politika Amerike biti ista kao i dosada i da tu neće biti nekih prevelikih promjena.”
Na izbore se osvrnuo i premijer Andrej Plenković:
“Mi ćemo poštovati volju američkog naroda, kakva god ona bila. Imali smo suradnju s demokratskom administracijom predsjednika Bidena i potpredsjednice Harris, imali smo već suradnju s administracijom predsjednika Trumpa i kao svi ostali na svijetu surađivat ćemo s onim tko dobije povjerenje američkog naroda, kao što se inače događa. Za Ameriku je važno da izbori budu pošteni, provedeni sukladno zakonu i da se poštuje vladavina prava. Ono što je bilo zadnje put je bilo loše za Ameriku.”