CIA OTKRIVA: Koje su tri najveće opasnosti za svjetski mir

cia

James R. Clapper, direktor Američke obavještajne službe CIA-e podnio je izvješće o globalnoj sigurnosti i izgledima za mir u svijetu, ali po njemu neće biti ništa dobro. Upozorio je na nekoliko najvećih problema koji bi još više mogli destabilizirati svijet.

Prema izvješću Clappera koje je podnio na Capitol Hillu u Washingtonu, kao najveća prijetnja svijetu o ovoj 2016. godini je i dalje Islamska država. Pred Kongresom ju je opisao kao nadmoćnu terorističku prijetnju i odlučnu militantnu skupinu koja bi mogla i rukovoditi i inspirirati razne napade na velik broj ciljeva diljem svijeta.

Clapper kaže da su nasilni ekstremisti aktivni su u 40 zemalja i imaju sada više sigurnih utočišta nego ikad u povijesti. Zajedno sa svojih osam ogranaka ubacili su se diljem svijeta ponajviše zahvaljujući izbjegličkom egzodusu. Njihovi operativci bili su među migrantima. Jačaju i Al Qaida i njezini ogranci, posebice jemenski ogranak na Arapskom poluotoku te sirijski Džabhat al-Nusra.

Velika opasnost prijeti i od tzv cyber špijunaže. Svijet je već svjedočio brojnim primjerima kakvu su štetu u stanju učiniti hakeri, bilo da su u pitanju povjerljive vojne ili državne tajne ili pak rušenja produkcijske tvrtke u Hollywoodu.

Clapper je rekao kako je cyber špijunaža i dalje jedna od najvećih opasanosti za vlade diljem svijeta i upozorio da će i ISIL razviti slične sposobnosti. Ruski i kineski hakeri su ciljali informacijske sustave koje kontrolira američka vlada i industrija. Ugrožene su vojne mreže, lanci nabave i važne informacijske strukture, a mnogi su bili predmetom hakerskih napada.

Prema mišljenju Clappera, Peking koristi hakerske napade protiv ciljeva za koje vjeruju da je prijetnja stabilnosti Kine i legitimitetu njezina režima i to selektivno. Pjongjang je vjerojatno i dalje sposoban pokrenuti ometajuće cyber napade kako bi podržao svoje političke ciljeve. Moskvu je spomenuo kako i ona zauzima sve istaknutiji cyber stav i spremnost za ciljanje kritičnih infrastruktura i obavljanje špijunskih operacija.

„Mogli bismo se naći u novom hladnom ratu“, bio je jasan Clapper.

Nije zaobišao ni Sjevernu Koreju koja je ponovno pokrenula plutonijski reaktor u Jongbjonu na granici s Kinom, postrojenje u kome nije zapažena aktivnost još od njegovog zatvaranja 2007. godine. Stručnjaci za nuklearno oružje vjeruju kako Pjongjang ima sposobnost da do 2020. godine ima između 20 i 100 nuklearnih bombi.

Upozorio je Senat da reaktor sada radi dovoljno dugo i da može nadoknadi plutonij, te da su u pitanju tjedni ili mjeseci. Podsjetimo, Sjeverna Koreja je lansirala nedavno i raketu dugog dometa koja na sebi nosi satelit za promatranje Zemlje. Dogodilo se to vrlo brzo nakon što su početkom siječnja navodno proveli uspješno testiranje hidrogenske bombe. (t. b.)

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!