ČELNICI EUROPSKE UNIJE: Bitka za jedinstveni porez za svih 27 članica

Sljedeći tjedan, čelnici EU-a će pozvati na usklađivanje zakona o stečaju i porezu na dobit među 27 članica.

Očekuje se da će ove mjere privući više kapitala za tranziciju prema obnovljivoj energiji i digitalizaciji. Također, planiraju razviti europsko tržište sekuritizacije, poboljšati ulaganja u dionice i stvoriti štedne proizvode za male ulagače.

EU procjenjuje da će joj za ostvarenje svojih ciljeva trebati 650 milijardi eura godišnje do 2030. godine. Bez ovih mjera, EU bi mogla imati poteškoća u privlačenju kapitala, jer ulagači smatraju da je američko tržište bolje organizirano, likvidnije i jednostavnije, piše Poslovni. Već deset godina, Europa radi na stvaranju Unije tržišta kapitala, ali napredak je spor zbog različitih interesa i pravnih stečevina.

S druge strane, globalna inicijativa za porez na dobit, koju posreduje Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), zapela je zbog protivljenja republikanaca u SAD-u. Ova inicijativa bi natjerala velike tehnološke grupe i multinacionalne kompanije da plaćaju više poreza tamo gdje posluju.

Europa traži način za oživljavanje ovog sporazuma, što će biti tema sastanka G20 u São Paulu. Izvor upoznat s problematikom izjavio je da je OECD-ov projekt zapao u slijepu ulicu bez stvarnih izgleda za uspjeh. Prvi stup je u slijepoj ulici jer ga SAD vjerojatno neće ratificirati, što znači da imamo sporazum koji se ne može provesti. U 2021. godini, više od 135 zemalja potpisalo je politički sporazum koji predstavlja najveću reformu poreza na dobit u posljednjih stotinu godina. Drugi stup, koji uvodi globalnu minimalnu stopu poreza na dobit od 15 posto, stupio je na snagu ove godine.

Američki dužnosnik za Reuters izjavio je da postoji pritisak na EU i svih ostalih 140 zemalja da postignu sporazum. Dodao je da domaći pregovarači ne bi “gubili vrijeme” da ne misle da prvi stup reformi “nema šanse doći do cilja”. Manal Corwin, šef poreznog odjela pri OECD-u, rekao je da nacrt priopćenja G20 poziva na pravovremeno postizanje dogovora o multilateralnoj konvenciji s ciljem njezina potpisivanja do kraja lipnja 2024. godine. Alternativa globalnom poreznom okviru su unilateralni porezi na digitalne usluge, a Kanada je već krenula s vlastitim porezom na digitalne usluge.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!