BURA MEĐU LIJEČNICIMA: Koeficejenti uvredljivi i ponižavajući – spremni smo za štrajk

Nezadovoljni zbog brojnih neriješenih problema s kojima se suočavaju zaposlenici zdravstvenog sustava, pet krovnih liječničkih udruga i organizacija prijeti štrajkom.

Izvor: Media servis

Glavni problem trenutno je prijedlog novih koeficijenta za liječnike u Uredbi kroz novi Zakon o plaćama, za koji tvrde da iznosi samo 5%, što je za njih izuzetno malo jer je inflacija na razini prošle godine bila 8%. “Prijedlog je ponižavajući i uvredljiv”, poručila je predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaić te otkrila što oni traže:

“Mi mislimo da je 20% iznos s kojim ćemo doći na tek otprilike na neku nulu. Nešto ispod čega ne možemo pregovarati.”

Također jedan od velikih problema je činjenica da liječnici godinu dana nemaju granski kolektivni ugovor. Rokovi koje su postavili liječnici su sljedeći:

“Do kraja sljedećeg tjedna očekujemo dobiti službeni prijedlog primjerenih koeficijenata za liječnike. Tražimo da u e-savjetovanje budu upućene izmjene Zakona vezane uz robovlasničke ugovore specijalizanata. Tražimo da u e-savjetovanje bude upućen Zakon o radno-pravnom statusu liječnika koji će prethodno biti usuglašen s liječničkim udrugama. Do kraja tražimo da konačno započnu pregovori za granski kolektivni ugovor da bismo mogli početi ostvarivati svoja prava.”

2023. donijela je negativni rekord jer je u inozemstvo otišlo raditi 148 liječnika, poručio je predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić te upozorio da se struka suočava i sa činjenicom da je Vlada izostavila Zakon o radno-pravnom statusu liječnika iz plana zakonodavnih aktivnosti za ovu godinu.

“Tražimo da Zakon žurno bude upućen u saborsku proceduru”, poručio je Luetić.

“Vlada očito nema namjeru donijeti taj Zakon iako je to jasno obećala hrvatskim liječnicima. Zašto je važan Zakon o radno-pravnom statusu liječnika? Podsjetit ću da hrvatski liječnici u kontekstu njihovog enormno prekovremenog rada na kojem počiva i opstaje hrvatski zdravstveni sustav rade protuzakonito. Hrvatski Zakon o radu jasno definira maksimum prekovremene satnice, a godinama ih liječnici na godišnjoj i mjesečnoj razini premašuju.”

Dopredsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika Tea Mirošević Zubonja progovorila je o vremensko-kadrovskim normativima koji bi pokazao koliko liječnika u sustavu nedostaje.

“Dokument koji je potpuno manjkav, nedorečen i podložan različitim tumačenjima te što je apsurdno, u dokumentu ne postoji stacionarni dio rada liječnika – ono što mi svakodnevno radimo: vizite, pisanje otpusnih pisama, rad s bolničkim pacijentima… Ono što je ministar sam izjavio ti isti vremensko-kadrovsko normativi, taj dokument je neobvezujući.”

​Marin Smilović iz Inicijative mladih liječnika Hrvatske podsjetio je da se na sastanku s premijerom u travnju prošle godine dogovorilo žurno rješavanje robovlasničkih ugovora o specijalizacijama.

“Državni tajnik je u listopadu javno rekao da će do 15. prosinca izmjena tih ugovora ući u saborsku proceduru. Sada je već sredina siječnja i ne vidimo nikakve naznake da će se to promijeniti. Promjena tih ugovora pokazala bi mladim liječnicima da su ravnopravni, poštovani sudionici zdravstvenog sustava. Očekujemo žurnu izmjenu tih ugovora.”

Predsjedncia Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Nataša Ban Toskić upozorila je da će u idućih pet godina 37% liječnika otići u mirovinu, a neće ih imati tko zamijeniti čime će milijun pacijenata ostati bez obiteljskog liječnika, a povećat će se liste čekanja.

“To nije radi liječnika i njihovih medicinskih sestara niti radi pacijenata, nego isključivo radi nerada zdravstvene administracije na čelu s premijerom Plenkovićem. Kada bih željela biti ironična onda bih rekla – bolje da ništa nisu niti radili jer su u posljednjih osam godina napravili samo štetu.”