BRANKO VUKŠIĆ: Umjesto slavlja godišnjice krenula je lavina komentara čiji je Tesla

Prije 165 godina rodio se genij Nikola Tesla, jedan od najvećih svih vremena, a iz svog je kuta neke vječne prijepore oko njega komentirao naš poznati novinar Branko Vukšić

Na Facebooku Vukšić piše:

Prije 165 godina (sto godina prije moje malenkosti) u Smiljanu, u Lici, dakle; u Hrvatskoj rođen je genijalni izumitelj NIKOLA TESLA, o kojem su se prije nekoliko dana raspisali i Hrvati i Srbi.

Ne, naravno, da obilježe godišnjicu, već da ga ponovno neukusno, dakle – isključivo, svojataju. Naime, ELON MUSK, južnoafrički izumitelj i investitor, pohvalio se na društvenim mrežama dobrom prodajom električnih Tesla automobila u Hrvatskoj. Pri tome je napomenuo – ne znajući, valjda, da će dirnuti u osinje gnijezdo – kako je NIKOLA TESLA rođen u Hrvatskoj od srpskih roditelja.

I krenula je lavina komentara čiji je Tesla.

Hrvatski ili srpski.

Često se pri tome koristila fraza: “Ponosim se srpskim rodom i hrvatskom domovinom”, koja se – pogrešno – pripisuje Tesli. Zapravo, tu je poznatu rečenicu skovao VLADKO MAČEK u čestitci Tesli u povodu njegova 80. rođendana (a s 80 godina se, kaže legenda, poskliznuo na zaleđenom njujorškom pločniku, ali nije pao, već je napravio salto i dočekao se na noge!) : “Obraćam Vam se kao sinu srpskog roda i hrvatske domovine”.

Tesla mu je na to uzvratio da se ponosi i jednim i drugim.

U Hrvatskoj enciklopediji piše da je Tesla američki i hrvatski izumitelj, srpskoga podrijetla. No, Tesla, bez dvojbe, pripada svijetu. Tako i Hrvatima i Srbima.

Tesla (visok 199 cm) u svojim dnevnicima piše da su njegovi preci (po očevoj liniji) hrvatski Draganići iz Zadra, plemići, koji su u 16. stoljeću došli u Liku. Majčini preci su Kalinići iz Novog Vinodola. Teslin pradjed je morao otići iz Like u Bosansku Krajinu, te – da bi se mogao oženiti pravoslavkom – prešao na pravoslavlje. A prezime Tesla dobio je po drvodjelskoj alatki (narod mu je nadjenuo to ime zbog isturenih prednjih zubiju).

Tesla – bez ikakve dvojbe – svoje snove ne bi ostvario, ne bi realizirao svoje genijalne ideje ni u Srbiji, ni u Hrvatskoj, čiji je jedan grad – Šibenik – prvi u svijetu, ili među prvima u svijetu,(28. kolovoza 1895.), osvijetljen izmjeničnom strujom.

Huškački sukob na društvenim mrežama o tome je li Tesla više hrvatski ili srpski dokazuje da smo debelo zaglibili u balkanskom primitivizmu.

Tesla je nakon gimnazije otišao prvo u Graz, u kojem je pohađao Visoku tehničku školu, potom je radio u telegrafskom uredu u Budimšti, iz koje je otišao u Pariz, u Edisonovu telefonsku podružnicu. Od 1884. je u SAD-u, gdje je ostvario sve svoje izume.

Uz to što je “otkrivao stvari koje postoje u prirodi”, kako je znao definirati svoj izumiteljski rad, Tesla je mnogo čitao, bio je izuteno obrazovan (autodidakt), govorio je šest jezika, bio je lijepih manira, ali poprilično introvertan i ekscentričan. Od malog broja bliskih Teslinih prijatelja jednog bih posebno izdvojio; Marka Twaina, oca američke književnosti.

Posljednje godine Tesla je živio vrlo skromno (mada je mogao uživati u novcu od Nobelove nagrade za fiziku, koju je odbio s obrazloženjem da Thomas Alva Edison, koji je također, uz Teslu dobio Nobela, nije pravi znanstvenik) proveo – s uznapredovalom fobijom – hraneći golubove i družeći se jedino s nećakom Savom Kosanovićem. Tesla je umro u New Yorku 7. siječnja 1943., ostavivši svijetu – svjetlo i svijetlost!