BRANKO BAČIĆ: Država će plaćati vlasnicima praznih stanova u programu priuštivog najma

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić predstavio je Nacionalni plan stambene politike RH do 2030. godine.

Izvor: Media servis

Glavni cilj je omogućiti priuštivo i održivo stanovanje, a za to će prema procjenama trebati 1,2 milijarde eura. Cijene kvadrata odavno su otišle u nebo, potražnja je velika, ponajviše zbog stotina tisuća stanova koje zjape prazni.

Ministar Bačić za to je okrivio niske kamatne stope na štednju koje građane u proteklom razdoblju nisu motivirale već su taj novac ulagali u u nekretnine. Osim toga, porasla je potražnja stranih državljana za nekretninama u Hrvatskoj, a za porast cijena kriva je i energetska kriza, točnije povećanje cijena građevinskog materijala. Ministar je istaknuo da u Hrvatskoj imamo oko 2,3 milijuna stambenih jedinica:

“Njih 231 tisuća se koristi za kratkoročni najam prije svega u turizmu. Dodatno, 132 tisuće stambenih jedinica služi za obavljanje druge djelatnosti, a prema podacima i Državnog zavoda za statistiku tu su negdje otprilike i podaci HEP-a, prazno je, nekorišteno, negdje oko 595 tisuća stambenih jedinica.”

Što dakle znači da 40 posto stambenog fonda, točnije 958 tisuća stanova ne služi za stanovanje! A prema podacima Ekonomskog instituta procjenjuje da će Hrvatskoj do 2030. godine nedostajati više od 236 tisuća stambenih jedinica. Iznio je ministar i stanje po županijama – najveći broj jedinica koje ne služe za stanovanje su u ličko-senjskoj, dubrivačko-neretvanskoj, zadarskoj i istarskoj županiji. Kada govorimo o najvećem broju stambenih jedinica koje nedostaju stanje je najgore u splitsko-dalmatinskoj županiji, a odmah iza nje je Grad Zagreb i zagrebačka županija. Prema podacima Eurostata imamo velik postotak prenačupenosti, raspolažemo s manje soba i imao više članova kućanstva od prosjeka EU.

“Prosječna dob mladih u Hrvatskoj kada napuštaju roditeljski dom je 33,4 godine, jedino je u tom smislu iznad nas Portugal sa 33,6 godina. Dakle, sve druge države članice Europske unije imaju taj prosjek niži. On na razini Europske unije iznosi 26,5 godina.”

To je velika demografska prepreka, a Bačić je predstavio i indeks održivosti. To je odnos između prosječnog neto godišnjeg dohotka u kućanstvu i medijalne cijene stana u toj istoj jedinici lokalne samouprave.

“Od primjerice Dubrovnika gdje s prosječnom godišnjom plaćom može se kupiti svega 3,2 četvorna metra stana, on je u Splitu također iznimno nepovoljan 3,8, u Zagrebu on iznosi 6,7, a primjerice u Vukovaru skoro 22 kvadrata.”

Stoga ministar ističe da mjere moraju biti kalibrirane. Potom je Bačić objasnio i kako će se nastojati pomoći:

“Obiteljima koje ostvaruju prihode ispod prosječne razine, a iznad granice siromaštva, iznad praga siromaštva, potrebno je omogućiti priuštivo stanovanje. Onima koji su ispod praga siromaštva treba uključiti u mjere socijalnog sustava Republike Hrvatske. Mi s našim Nacionalnim planom smo usmjereni prema našim sugrađanima, obiteljima, kućanstvima koji su upravo u tom dijelu naših sugrađana čija su primanja na prosječnoj razini i do praga siromaštva.”

A prema definiciji, priuštivo stanovanje podrazumijeva okolnost u kojoj kućanstvo troši do 30 posto ukupnih prihoda na troškove stanovanja. Dakle, ukoliko troše više od 30 posto onda ulaze u ovaj Naiconalni plan stambene politike. No glavno je pitanje kako ostvariti te ciljeve? Jedna od prvih mjera je aktivacija praznih nekretnina. Bačić pojašnjava kako su u Radnoj skupini imali dvojbu treba li graditi stanove koji nedostaju ili pokušati aktivirati ove koje već imamo. Naravno, ovo druga je kud i kamo brža opcija. Resorni ministar ponovio je da se zbog takvih nekretnina koje nisu na tržištu uvodi i porez na nekretnine:

“Nikada ne može porezna politika riješiti sve izazove, da ne kažem probleme, u bilo kojem sektoru i zbog toga nije dovoljan samo taj porez jer kada bi on bio sam po sebi dovoljan, kada bi porez na nekretnine sam po sebi mogao riješiti aktivaciju praznih nekretnina, onda one države članice Europske unije koje imaju porez na nekretnine i čiji su porezi na vrlo visokim iznosima po metru četvornom ne bi imali problem priuštivog stanovanja.”

Potom je krenuo u konkretne mjere. Nekretnine u vlasništvu RH koje nisu u funkciji stanovanja u potpunosti će aktivirati i urediti. Te nekretnine najprije će biti stavljene u funkciju. Poticanjem dugoročnog najma regulirat će se kratkoročni najam jer kako tvrdi ministar, nužno je zaustaviti prenamjenu stambenih jedinica koje služe za stanovaje u apartmane za kratkoročni najam jer to strahovito smanjuje ponudu na tržištu. Ojačat će i pravnu sigurnost najamnog odnosa. Kada se radi o gradnji, skratit će se procedure potrebne za izgradju obiteljskih kuća i stambenih zgrada. Država će poticati privatne investitore, omogućiti im jednostavniji, brži i jeftiniji pristup zemljištu, ali uz obvezu da u svojim zgradama obavezno postotak stambenih jedinica mora biti za priuštvio stanovanje. Bačić je najavio i novi Zakon o poticajnoj stanogradnji. Tim zakonom Agencija za pravni promet i posredovanje posotaje središnje tijelo za provedbu i poticanje stanogradnje i priuštivog najma.

“50 % svih stanova u tim zgradama koje ćemo graditi bit će za najam

Foto: Pixabay.com

, a 50 % za prodaju – to je okvirni postotak, jasno da ćemo od jedinice do jedinice lokalne samouprave i od svake od višestambenih zgrada prilagođavati posebnostima svake jedinice lokalne samouprave.”

Dakle, kombinacijom svih modela POS-a planira se izgraditi 8 tisuća stambenih jedinica. Potom je ministar došao do priuštivog najma. On je ponovimo namijenjen kućanstvima ispod prosječne razine prihoda, a iznad praga siromaštva. Riječ je o 1200 stanova u vlasništvu države koje treba urediti, a potom se Bačić okrenuo stambenim jedinicama u privatnom vlasništvu:

“Prvi puta uvodimo u Hrvatskoj javno privatno partnerstvo za stanove privatnih vlasnika kojim će upravljati Republika Hrvatska putem svoje Agencije za pravni promet i posjedovanje nekretnina. Dakle, rekli smo da nam je 600 tisuća praznih stanova. Republika Hrvatska i jedinice lokalne samouprave teško mogu u idućih pet godina izgraditi 5 % ukupnog broja praznih stambenih jedinica u Hrvatskoj.”

“Brzo ne možemo izgraditi, ali možemo ih aktivirati na ovaj način”, dodaje Bačić. Objavit će se javni poziv:

“Svim najmodavcima u Hrvatskoj, svim vlasnicima praznih stanova u Hrvatskoj čiji su stanovi prazni više od dvije godine da svoje stanove prijave u program priuštivog najma i u njihovo ime i za njihov račun tom će praznom stambenom nekretninom upravljati Agencija za pravni promet i i posredovanje nekretninama. Paralelno s time ići će i javni poziv svim budućim najmoprimcima koji su u obuhvatu našeg priuštivog najma.”

Bačić je pojasnio što to znači za vlasnike stambenih jedinica:

“Agencija će mu odmah unaprijed isplatiti cjelokupan iznos za razdoblje u kojemu će taj stan biti u kratkoročnom najmu i preuzeti sve u smislu odnosa sa najmodavcem kojega će Agencija u taj stan useliti. Dakle, mi ćemo u dvije rate, ne odjednom, u dvije rate ćemo isplatiti cjelokupan iznos medijalne najamnine za tu jedinicu lokalne samouprave.”

Foto: Freepik.com

Potom će najmoprimac mjesečno isplaćivati priuštivi iznos najamnine koji ovisi o njegovim primanjima i broju članova kućanstva. Ovime će vlasniku stana biti jamčena pravna sigurnost i on neće imati problema s iseljavanjem, plaćanjem i ostalim. “Država će to sve riješiti”, dodaje Bačić. Kada bi se samo 10 posto vlasnika odlučilo na ovo, to bi na tržište stavilo čak 60 tisuća stanova.

“Ne može se sada netko sjetiti tko ima u dugoročnom najmu nekog najmoprimca s njime raskinuti ugovor pa onda ući u naš program. Mi želimo prije svega prazne stanove dignuti na tržište, a ne postojeće zamijeniti.”

Dakle, potpisuje se ugovor s vlasnikom stana na razdoblje na koje se vlasnik prijavi, od tri do 10 godina. Čim se ugovor potpiše, država isplaćuje iznos, a ministar je nakon pitanja medija odgovorio i koliko je to:

“Za šest godina primjerice je 42 tisuće eura i u Zagrebu za stan od 65 kvadrata će se isplatiti unaprijed u dvije rate, odmah isti dan prilikom potpisa ugovora isplaćuje mu se 50 % vrijednosti, a nakon određenog vremena, otprilike polovice vremena u kojemu je taj stan u najmu preostali dio.”

Kada to svedemo na mjesečnu razinu, za vlasnika nekretnine to u ovom slučaju ispada 583 eura mjesečno. Kada najmoprimac uđe u stan on plaća priuštivu najamninu.

“On će plaćati oko 40 % niže od onoga što ćemo mi isplatiti najmodavcu. Dakle, oko 40 % otprilike, imamo te podatke, ali sada konkretno podatak ovisi i o broju članova kućanstva, o primanjima. Neće svaki najmoprimac plaćati isti iznos priuštive najamnine, samo vodeći računa o broju članova kućanstva jer drugi parametar je visina plaće.”

Državni tajnik u minstarstvu Željko Uhlir iznio je podatke za dvoje odraslih koji dvoje djece i plaću od 2118 eura. Kada se odbiju troškovi režija, ostaje raspoloživo.

“Od tog raspoloživog 30 % smije biti priuštiva najamnina. Ona je 571 euro za medijalnu plaću kad oboje primaju medijalnu plaću. Znači četiri osobe, obje zarađuju, medijalna plaća, dvoje djece mlađa od 14 godina i režijske troškove takvog stana od 213 eura, ispada da oni mogu imati priuštivu najamninu od 571 eura.”

Posebna mjera o kojoj je govorio ministar jest povrat plaćenog poreza na promet nekretnina za kupnju prve nekretnine i povrat 50 posto plaćenog PDV za prvu nekretninu.

“Dakle, poruka je platit će se porez, ali će vam ga država vratiti. Ukoliko je to kupljeno od fizičke osobe, onda se plaća porez na promet nekretnina i bit će vraćen u cjelosti, a ukoliko je tu novogradnja i kupljen od pravne osobe onda ćemo vratiti 50 % PDV-a i uvijek se to odnosi na prvu nekretninu.”

Ministar se nada da će se ovaj zakon u ožujku stupiti na snagu, a sve ovo trebalo bi koštati oko 1,2 milijarde eura.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!