BORBA ZA ISTANBULSKU KONVENCIJU: Femicid u Hrvatskoj čini oko 30 posto svih ubojstava

nasilje

Obilježava se Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Svake godine oko 25. studenoga nastoji se senzibilizirati javnost, upozoriti na porast femicida, ali i da državne insitucije često ne prepoznaju nasilje pa žrtve nemaju zaštitu niti se osjećaju sigurnima.

Piše: Andrea Barać

Ove godine poseban je naglasak na zazivanju što skorije ratifikacije tzv. Istanbulske konvencije. Femicid u Hrvatskoj čini od 25 do 30 posto svih ubojstava. U zadnjih pet godina ubijene su 72, a samo tijekom ove godine 16 žena od strane njima bliskih muških osoba, upozorila je pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić

. S obzirom na to da je broj nasilja nad ženama s najgorim ishodom – smrti, u porastu, cilj obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama upravo jest ukazati na rodno uvjetovano nasilje. Članica uredništva Libela.org Jelena Tešija:

“Nažalost jedna od rijetkih prilika kad se može dobiti medijski prostor za govoriti o ovoj temi. Ovo je i prilika kada feministički mediji i organizacije mogu dobiti više pažnje opće javnosti da bi ukazale na veliki problem nasilja prema ženama u Hrvatskoj”, rekla je Tešija za MS.

Dodaje kako je bitno naglasiti da žene kada i prijave nasilje ne dobiju zaštitu i adekvatan odgovor institucija, kao ni da će nasilnik biti sankcioniran. Koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula, pak, ističe da žrtve često i ne prijavljuju nasilje. “Žrtve ne prijavljuju iz neznanja, straha od počinitelja, zbog straha od stigmatizacije i odbacivanja od društva. žrtve nasilja u obitelji, pogotovo seksualnog nasilja definitivno su još uvijek stigmatizirane i izložene optuživanju i okrivljavanju”, kazala je Mamula.

VIDEO: MASKIRANA HORDA TUKLA MIGRANTE – Brutalno tukli i mlado i staro ne birajući sredstva

Brojne udruge, aktivisti pa i političari upozoravaju na nužnost ratificiranja Istanbulske konvencije, jer kako poručuju – vremena nema. Zbog toga je jučer na Markovu trgu održana akcija prikupljanje potpisa saborskih zastupnika kojima jamče da će glasati za ratifikaciju. Isti cilj aktivisti i političari žele postići i današnjim akcijama koje se odvijaju diljem zemlje. U posljednje vrijeme došlo je do polemike oko terminologije koja se koristi u konvenciji, odnosno problematične interpretacije koncepta roda.

Predsjednica Autonomne ženske kuće Zagreb, Neva Tölle ima poruku za udruge i saborske zastupnike koji se protive ratifikaciji. “Mi imamo dovoljno dobre zakone samo u onoj mjeri ako vi doista želite da žene u Hrvatskoj i nadalje imaju po vama status drugotne, status majke rađateljice i da se svedu samo na to. Nemojte zaboraviti da žena nije samo to”.

Dodaje kako Istanbulska konvencija ima samo jedan cilj i svrhu: “Zaštititi žrtve od partnerskog nasilja i u obitelji, ali i adekvatno sankcionirati počinitelja primjerenim kaznama sukladno težini počinjenog djela ili nedjela”, rekla je Tölle.

A kakav primjer daju vladajući? Sjetimo se HDZ-ova požeško-slavonskog župana Alojza Tomaševića koji, unatoč prijavama za nasilje nad suprugom, i dalje obnaša tu dužnost.

“Mislim da je to izuzetno neodgovorno od strane svih vladajućih što šalju poruku da ti ljudi i dalje ostaju na važnim funkcijama i određuju i uvjetuju programe i razvoj svoje lokalne zajednice kako to nije velika stvar. Opet će se kao i uvijek krivnja i odgovornost prebaciti na žrtvu”, rekla nam je Mamula.