BORBA PROTIV RAKA: Jedini u EU bez strategije – sada je predložena

Strategija borbe protiv raka uskoro bi mogla ugledati svjetlo dana. Saborski zastupnici danas su raspravljali o Vladinom prijedlogu – imali su brojne kritike, ali i pohvale. Resorni ministar pak poručuje – osjećam enormnu odgovornost za zdravstveni sustav.

Izvor: Media servis

Ministar zdravstva Vili Beroš saborskim zastupnicima je predstavio Prijedlog Nacionalnog strateškog okvira protiv raka do 2030. godine. Upozorio je da je rak je drugi uzrok smrtnosti nakon kardiovaskularnih bolesti i odgovoran je za 27 posto smrtnih slučajeva u Hrvatskoj u 2018. godini. “Iako je u usporedbi s drugim europskim zemljama Hrvatska zemlja srednje incidencije malignih bolesti, stope mortaliteta su među višima u Europi. U većini europskih zemalja stope mortaliteta padaju, pa tako i u Hrvatskoj, naročito u zadnjih nekoliko godina, no još uvijek su trendovi pada manje izraženi nego u drugim europskim zemljama”, objasnio je Beroš.

Strateški cilj okvira usmjeren je na poboljšanje zdravlja građana tijekom cijelog života, smanjenje pojavnosti i smrtnosti od raka te produljenje i povećanje kvalitete života oboljelih od raka na razinu zapadnoeuropskih zemalja, istaknuo je Beroš. “Edukacija, istraživanja u onkologiji, palijativna skrb, psihosocijalna rehabilitacija, radioterapija, sustavno onkološko liječenje, psihološka podrška, pedijatrijska onkologija, rijetki tumori, zločudni tumori krvotvornog sustava samo su neka od područja koja su obuhvaćena ovim strateškim dokumentom”, nabrojao je Beroš.

Predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku, SDP-ova Renata Sabljar Dračevac je istaknula da je financijsko planiranje ozbiljno razrađeno i da bi jedino bilo bolje da je Strategija ranije donesena. Stav odbora je sljedeći: “Svi sudionici rasprave naglasili su važnost ovog ozbiljnog dokumenta koji ide od razrađene prevencije, kompetentne dijagnostike, organizirane terapije i praćenja ishoda liječenja.”

Vilim Matula iz Platforme Možemo! pitao je koliko je ove godine manje dijagnosticirano malignih bolesti u Hrvatskoj. “Svjedoci smo svakodnevne velike zbrke i vi to sigurno kao najodgovornija osoba u državi znate kakva je zbrka i konfuzija po bolnicama”, istaknuo je Matula.

“Statističke analize broja pobola umrlih i svih ostalih elemenata koje se odnose na pojedini aspekt u zdravstvu se rade krajem godine u HZJZ-u te očekujem da ćemo preliminarne podatke o smrtnosti i svemu ostalom imati u prvom tromjesečju sljedeće godine te ih vam tada možemo prezentirati. Svi ih očekujemo, jer je covidkriza uzrokovala velike poremećaje u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu ne samo u Hrvatskoj nego diljem svijeta”, odgovorio je Beroš.

Nemaju svi istu mogućnost preventivnih zdravstvenih pregleda, upozorio je zastupnik MOST-a Miro Bulj: “Dosta je PR-a, na terenu se stvari ne provode kako trebaju prema braniteljima i drugim bolesnicima.”

“Svjesni smo da je u određenim krajevima naše zemlje pravo na ostvarenje zdravstvene zaštite je poremećeno zbog pomanjkanja broja dijagnostičkih uređaja. Upravo ovakav plan koji definira i dijagnostičke potrebe će pomoći da se ta neravnomjerna raspodjela opreme razriješi i da se svim građanima omogući pristup na zdravstvenu zaštitu”, odgovorio je Beroš.

Svjedoci smo da sustav trenutno ne funkcionira, poručio je Zvone Brumnić iz SDP-a:”Zadnjih mjesec dana ste uspjeli reći da su ravnatelji klinika krivi, da su krivi doktori, da su krivi građani. Moje je pitanje – vidite li dio svoje odgovornosti u tome kako danas ne funkcionira jedan dio sustava”, pitao je Brumnić.

“I kao čovjek i kao liječnik i kao ministar osjećam enormnu odgovornost za zdravstveni sustav. No kada govorimo o organizaciji rada u pojedinim zdravstvenim jedinicama ipak nije u mojoj ingerenciji iako iz dana u dan nastojim se informirati o istoj i utjecati na poboljšanje iste”, odgovorio je Beroš.

Ulaganje u zdravlje ljudi je investicija, poručila je SDSS-ova zastupnica Dragana Jeckov i pitala: “Zbog čega ovu Nacionalnu strategiju nismo donijeli jučer, prije godinu ili tri godine? Jedina smo država Europske unije koja ju nema”, istaknula je Jeckov.

“Nakon što sam postao ministar u veljači ove godine moja intencija je bila ubrzati izradu ovog strateškog dokumenta i na tome sam radio. Ne želim nalaziti isprike za ranija zbivanja. Izrada ovog strateškog dokumenta je izuzetno kompleksna. Osnovali smo 21 radnu skupinu, preko 130 stručnjaka je radilo na izradi. Ona nije samo lista dobrih želja nego vrlo strukturirani dokument”, poručio je Beroš.

Redom pohvale od vladajućih. Zastupnika HDZ-a Radu Šimičevića zanimao je izvor financiranja lijekova. “To je iznimno važno pitanje jer bez istih ovaj dokument ostaje lista želja. Stoga je u trogodišnjem periodu za specifične aktivnosti predviđeno je financijskim planom osiguravanje 95 milijuna kuna, plus specifični lijekovi idu na trošak znanstvenog proračuna HZZO-a”, zaključio je Beroš.

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Odgovori