BORBA PROTIV KOMARACA: Mogu li Zagreb spasiti sterilni talijanski mužjaci?

S ciljem suzbijanja populacije komaraca u Gradu Zagrebu Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” provodi pilot-projekt uvoza 100 tisuća komaraca iz Italije.

Izvor: Media servis

Razgovarali smo s Anom Klobučar iz Službe za epidemiologiju Nastavnog zavoda. Objasnila je kako funkcionira ova metoda. “Radi se o SIT metodi, odnosno “Sterile insect technique” to je biološka metoda suzbijanja komaraca, a provodi se ispuštanjem sterilnih mužjaka komaraca u prirodu. U našem slučaju radi se o tigrastom komarcu koji je urbana vrsta. Nakon puštanja sterilni mužjaci pare se s divljim ženkama komaraca iste vrste na području na kojem su pušteni. Rezultat je da ženke stvaraju i polažu jaja iz kojih se neće razviti nove jedinke komaraca.”

Puštanjem sterilnih komaraca u dovoljnom broju i tijekom dužeg vremena omogućuje se, ističe Klobučar, parenje mužjaka s velikim brojem ženki što bi trebalo dovesti do značajnog pada brojnosti jedinki tigrastog komarca na promatranom području komaraca.
“Prvi korak je ovdje da ispuštamo laboratorijski uzgojene sterilne jedinke koje su obilježene. Puštamo ih na ograničenom području koje je približno 10 hektara, očekujemo njihovo širenje do površine od 20 hektara. Ono što nakon ispuštanja radimo je uzorkovanje komaraca, uzrokujemo ih prvi, drugi, četvrti i šesti dan nakon ispuštanja. Nakon toga pregledavamo te uzorke i tražimo sterilne mužjake.”

Ova se metoda prvi puta provodi u Zagrebu, a posljednjih godina primjenjuje se u nekoliko država na području Europe. Klobučar nam je rekla kakvo je stanje u tim zemljama što se tiče provođenja ove metode.
“Italija konkretno, Bologna, laboratorijski uzgaja sterilne mužjake i na svojem području provode ovu SIT metodu već niz godina i imaju dobre rezultate u smanjenju brojnosti. Ostale europske države protekle dvije do tri godine provodile su iste aktivnosti, to su aktivnosti koje mi radimo ove godine.”

Za kraj je istaknula da u ovom projektu važnu ulogu imaju građani koji svojim ponašanjem, također, trebaju voditi brigu kako spriječiti razvoj komaraca.
“Tigrasti komarac se razvija u različitim malim umjetnim leglima koje se nalaze u našem okruženju. To su različite male ili veće nakupine vode, to su kante, bačve u našim vrtovima, gume u kojima se nakuplja kišnica i u ostalim predmetima na kojima može biti vode nakon kiše. Ta voda ako se zadrži približno pet dana tijekom ljetnih temperatura, dovoljno je da se u njoj dogodi cijeli razvojni ciklus komaraca.”