BONUS I DOBRA PLAĆA: Sućuraj na Hvaru riješio problem – došla liječnica iz Makedonije
Stan, plaća i 50 tisuća kuna godišnjeg bonusa nisu uspjeli privući hrvatske liječnike na Hvar. Tu ponudu prihvatila je mlada Makedonka, koja je ujedno i prva strana liječnica doma zdravlja splitsko-dalmatinske županije.
Piše: Marina Vraneković
Sućuraj na Hvaru u rujnu prošle godine ostao je bez liječnika. Novi natječaj je raspisan, no na njega se nitko nije javljao. Za 300-tinjak pacijenata u međuvremenu su se brinuli liječnici iz 60 kilometara udaljene Jelse, a lokalna samouprava morala je ponuditi nešto primamljivo kako bi stanovnicima osigurala zdravstvenu zaštitu, objasnio je za Media servis načelnik Ivan Slavić.
“Pokušali smo privatnim vezama i kontaktima tražiti ljude po Hrvatskoj, ali nismo došli do rješenja pa smo u proračunu predvidjeli sredstva i javno objavili iznos sufinanciranja.”
Riječ je o godišnjem bonusu od 50 tisuća kuna i osiguranom stanu, što je prihvatila 36-godišnja Divna Vojnovska iz Makedonije.
Ravnatelj doma zdravlja splitsko-dalmatinske županije Dragomir Petric kaže kako je to prvi put u povijesti da kod njih radi osoba koja nije iz Hrvatske.
“Evo, radi od jučer, jer u nas nitko nije bio voljan pod tim uvjetima otići onamo. Svi me pitaju kolika je plaća liječnika ondje – ista kao u Splitu ili u centru Zagreba”, rekao je Petric.
Isti problem postoji i s medicinskim sestrama, dodaje Petric.
“Liječnici od svoje plaće, koja vam je 7-8 tisuća kuna, možda i mogu negdje gdje nije turistička zona platiti stan. Sestre sa 4 tisuće kuna sigurno ne mogu nikamo, jer onda moraju još platiti da bi mogle raditi, tako da je to budućnost koju će morati prihvatiti lokalna samouprava. Žele li zdravstvenu zaštitu u ovoj situaciji kada nema kadra – morat će sudjelovati u dovođenju liječnika i sestara”, zaključuje Petric.
Doktorica Vojnovska u Hrvatskoj je položila dodatne ispite, dobila je licenciju Hrvatske liječničke komore i radnu dozvolu. Što ju je privuklo da dođe u malu hrvatsku općinu, objasnila je za Radio Dalmaciju.
“Prije svega su me privukli bolji uvjeti rada i života u Hrvatskoj, u usporedbi s Makedonijom. Imam i puno prijatelja tu u Hrvatskoj, u Splitu, i tako sam odlučila doći”, rekla je Vojnovska.
Hrvatskoj kronično nedostaje medicinskog osoblja pa visoki bonusi i dovođenje stranih liječnika ostaju nada za male sredine, rekla je za Media servis predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Vikica Krolo. No, pita se, je li stranim liječnicima Hrvatska dovoljno primamljiva.
“I oni će otići u zemlje zapadne Europe, tako da mi zapravo imamo sreću što je ova mlada doktorica uopće htjela doći raditi na Hvar. Ali, ima li svaka lokalna zajednica dovoljno novca? Hvar je možda malo bogatiji pa će moći nešto ponuditi mladom liječniku, ali ne znam što bi mogla Dalmatinska zagora ili slavonska sela itd.”
Prema direktivi Ministarstva zdravstva, mladi liječnici koji će diplomirati ove godine više neće morati odraditi pripravnički staž, već će odmah moći dobiti licenciju za rad. Krolo ni u tome ne vidi rješenje.
“Vidite da se i studenti sami bune. Ja ih razumijem, dođu puni znanja, ali jedno je imati teoretsko znanje, a drugo je imati pacijenta ispred sebe na kojem treba primijeniti to teoretsko znanje. A i pacijenti bi se trebali brinuti – ima li taj mladi kolega iskustva da to znanje primijeni?”
Mladi hrvatski liječnici radije će otići na specijalizaciju u bolnice, gdje će imati mentore, nego raditi stresan posao na otocima i u zabačenim selima, nastavlja Krolo. Kako riješiti problem nedostatka liječnika, ostaje pitanje bez odgovora.
“Jedan od naših prvih zahtjeva bio je da im omogućite da barem svi budu privatne ordinacije, jer na taj način mogu sami na svoj način organizirati posao i zaraditi malo više novca. Politika nas je do jedne granice razumjela, ali ne potpuno. Jedan od načina bila je ta promjena u zakonu, ali ona ovog trenutka više nije dovoljna.”