BOLKOVIĆ ODGOVARA PUHOVSKOM: Profesore, sasvim je jasno da je Ustavom RH određena kao sekularna država
Otkako je Ivan Miklenić u Glasu Koncila podigao prašinu i pokušavao javnosti servirati priču kako Hrvatska nije sekularna država, mnogo je na tu temu različitih komentara. Svoje je mišljenje iznio i prof. Žarko Puhovski, ali mu je odgovorio naš poznati novinar Romano Bolković.
Na Facebooku Bolković piše:
Žarko Puhovski tvrdi da Hrvatska ustavno nije sekularna država i nudi tri argumenta.
Prvi glasi: pojam sekularnosti se na javlja u tekstu Ustava.
Taj je argument slab. Diskutiran je u teoriji. Puhovski ne dovodi u pitanje sekularnost Francuske. Pa ipak, upravo primjer Francuske pokazuje da je dakle moguće govoriti o sekularnosti, unatoč nepostojanju imenice u tekstu ustava:
“Thus, not only do the official texts not contain the word laïcité, but they use the word laïque in different senses, indicated by the context.”
Maurice Barbier, Towards a Definition of French Secularism
U Ustavu Republike Hrvatske nema pojma sekularnosti, ali je čl. 41 definicija sekularnosti.
Drugi argument glasi: Drugo, u članku 41. na koji se svi pozivaju stoji da su vjerske zajednice odvojene od države, a ne da je država odvojena od vjerskih zajednica.
Kako to vjerske zajednice mogu biti odvjene od države a da država ne bude odvojena od vjerskih zajednica pitanje je koje ne želim raspravljati iz poštovanja prema svome profesoru.
Ali, ako je i opet do postojećih formulacija, bi li on i Jeffersonu redigirao pismo iz 1802. u kojemu stoji slavna formulacija: “….thus building a wall of separation between Church & State.”? Je li Jefferson trebao dodati i vice versa? Ili staviti zarez pa napisati i State & Church? Jer, ovako je nejasno: moguće u SAD postoji zid separacije između crkve i države, ali nikako ne odvojenost države od crkve.
Treći argument zapravo je prvi: Puhovski još jednom ponavlja da u tekstu nema pojma sekularnosti ( jer da je tekst prvog članka preuzet iz francuskog ustava, no ispuštena je odredba sekularnosti, laiciteta ).
Taj je argument promašen.
Zamislite ovakvu formulaciju:
U Hrvatskoj svi građani su dobrovoljno spremni pomoći i dodijeli međusobnu podrška unutar grupe.
ili
U Hrvatskoj svi građani imaju međusobnu obvezu zauzimanja čovjeka za čovjeka.
Dobrovoljna spremenost u pomaganju etc. ili međusobna obveza zauzimanja čovjeka za čovjeka jest – solidarnost.
Tada bismo kazali da je Hrvatska u svome Ustavu sebe definirala kao solidarnu državu.
Budući da u Čl. 41 Ustav Republike Hrvatske donosi definiciju sekularnosti, odvojenost vjere i države, sasvim je jasno da je Ustavom RH određena kao sekularna država.
[fb_pe url=”https://www.facebook.com/romano.bolkovic/posts/10155190426092600″ bottom=”30″]