BJELICA NAKON RUDEŠA: Moram dati priliku svakom igraču, ali ovo nije bilo za gledati

nenad bjelica

Glavni trener Dinama Nenad Bjelica održao je press konferenciju nakon 1:1 remija protiv NK-a Rudeš i pojasnio neke stvari u lošoj igri Dinama i o svom eksperimentu da na teren izvede posve novih 11 igrača u odnosu na prošlu utakmicu.

– Znamo da u hrvatskoj ligi ne dolazi toliko navijača kao na europskim utakmicama, ali imali su pravo što nisu došli. Ovo  nije za gledati, pogotovo 1. poluvrijeme i ovih, ne znam koliko ih je bilo, dosta smo ih namučili tako da je s pravom bio mali odaziv publike u ovoj prvoj prvenstvenoj utakmici. Mislim da samo pogotovo u prvom poluvremenu totalno zakazali, prespavali smo prvo poluvrijeme pa nismo ni mogli očekivati veću podršku navijača. Kažem, velika je razlika u igri, rezultatu, atmosferi, svemu skupa, ali moramo se i na to privikavati, imat ćemo često u Maksimiru tu atmosferu i moramo se znati s time nositi.

Je li vam žao što ste toliko promijenili sastav u odnosu na dvoboj protiv Hapoela?

– Ne! Mi imamo 33 igrača u Dinamu, a 33 ih neće ostati. Da bismo znali tko je za Dinamo, a tko nije, moramo im dati šansu. Ako se bojim dati šansu igračima Dinama u jednoj ovakvoj utakmici, koju poruku šaljemo tim igračima? Na njima je da se dokažu i pokažu da imaju mjesto u Dinamu. Ovako im pokazujem koliko ih cijenim i poštujem kao igrače, bit će ih koji će to znati vratiti, a bit će i onih koji neće. A, ti koji neće to znati vratiti, onda niti neće biti u Dinamu. Mi ne možemo i u Europi i u domaćem prvenstvu i kupu igrati s 11 igrača ako želimo biti uspješni u sva tri natjecanja.

S kim ste se najviše razočarali? – Neću o pojedincima. Na stup srama neću stavljati nijednoga igrača. U prvom poluvremenu smo zakazali kao momčad, u prvom poluvremenu je možda Perić jedini bio na nekoj razini, svi ostali su bili ispod. Nikoga ne želim ocrniti, to nikad ne radim, ali budite sigurni da ću im na našem sastanku u oči reći što mislim.

I vama je to dobra škola?

– Svima nam je. U porazu, a za mene je ovo poraz, ne vidim ništa loše, iz poraza učiš, izlaziš jači, poraz te budi da se ne predaješ da ideš dalje. Bih li učinio nešto drukčije? Ne bih. Vjerojatno ću i u budućnosti dati šansu da u idućih mjesec dana vidimo tko je za Dinamo. S kim mogu računati do kraja jeseni, puno igrača ne znam. Jedno je trening, drugo utakmica u Europi, treće u HNL-u pred praznim tribinama, u svim tim situacijama upoznajete igrače. Netko je trening igrač, netko igrač za velike utakmice, netko za ovakve utakmice. Da bih ih upoznao, moram im dati šansu, da vidim tko se karakterno može nositi i s ovakvim utakmicama.

Vaši igrači podcijenili Rudeš?

– Moguće. Vjerojatno smo, tako kako smo igrali prvo poluvrijeme, podcijenili Rudeš iako o tome nije bilo ni govora. Maksimalno smo se pripremili, nismo iznenađeni Rudešom. U prvom poluvremenu nismo bili na razini, a onda kad hoćeš u 46. minuti ući u utakmicu, tada je prekasno pa se događaju takvi promašaji, a to je zato što ne zaslužuješ. Nama je suparnik stvorio tri mrtve šanse, ja kao trener to ne mogu prihvatiti nikako, da nam protivnik u prvom poluvremenu u Maksimiru stvori tri šanse! U pripremama u tri, četiri utakmice nam protivnik nije stvorio šansu. Radit ćemo na tome, poboljšati koncentraciju, agresivnost, ono što nismo imali.

Kako pripremiti momčad za Izrael?

– Normalno, kao za svakog suparnika. Sutra ujutro je trening, potom i u nedjelju pa u ponedjeljak idemo na put, u utorak je utakmica. Najnormalnija priprema, ništa posebno.

Znači, neki od danas zaslužuju mjesto u toj utakmici, hoćete li opet ispremiješati momčad?

– Bili su i neki koji su najbolji mladi igrači HNL-a i koji vrijede milijune i dobili su šansu. Nisam ja taj koji ih stavlja, oni sami sebe stavljaju, svojim zalaganjem i borbom za dres, a ja sam samo da izaberem osobu a ili b. Ja ću birati najbolje, one koji najviše daju i pokazuju najviše respekta. To je tako jednostavno. Ali, moram im dati šansu da pokažu da zavrjeđuju biti u Dinamu.