BITKA ZA ZAGREB: Otpad nije smeće nego energent – kaže Anka Mrak Taritaš

anka mrak taritaš

HNS-ova kandidatkinja za gradonačelnicu Zagreba Anka Mrak Taritaš predstavila je točku programa vezanu za gospodarenje otpadom u gradu.

‘Otpad je problem Europske unije i problem svijeta kojim ćemo se baviti iduće desetljeće. Neke općine i gradovi počeli su to dobro rješavati, a u Zagrebu su sve lampice u crvenom‘ – istaknula je.

“Pametno gospodarenje otpada u Gradu Zagrebu znači sljedeće – manje račune za otpad koji proizvodim oprema stvarnoj količini koju proizvodimo. Otpad nije smeće, otpad je energent. Otpad se može koristiti kao takav i trebamo se tako odnositi. Otpad omogućuje niže cijene toplinske energije, imamo primjer iz EU gdje otprilike 20 milijuna tona otpada se koristi kao energent. Sustavno bavljenje otpadom omogućuje nova zapošljavanja”, izjavila je Mrak Taritaš.

‘Imamo ciljeve koje moramo ispuniti jer se moramo odgovorno ponašati‘, dodaje. “Sprječavanje nastanka otpada, da se odvojeno prikuplja i reciklira, osnivanje centra i zatvaranje i sanacija odlagališta Jakuševac. Osim ovog otpada koji proizvodimo komunalnog, imamo i bavljenje posebnim kategorijama otpada, a isto tako u Zagrebu postoji i problem mulja”, ističe Mrak Taritaš.

Kako ističe Mrak Taritaš, postoje dvije grupe problema.”Jedna grupa je to da svi zajedno moramo biti educirani i moramo se prema svom kućnom otpadu odnositi na odgovarajući način. A da bismo mi to mogli činiti kao građani Grada Zagreba, nešto mora učiniti i Grad. Grad u ovom trenutku ima niz tvrtki koje se bave otpadom od Zgosa, do Čistoće, ima Ured za gospodarstvo koji se bavi direktno, a indirektno se bavi Zrinjevac koji ima kompostan”, govori kandidatkinja za gradonačelnicu.

Rješenje problema Mrak Taritaš vidi u nekoliko koraka.”Prvi korak je osigurati kompletnu infrastrukturu, drugi korak je da se odvozi otpad i Grad Zagreb ne možemo gledati kao jednu priču. Grad Zagreb moramo gledati odvojeno. Drugačije je gdje je obiteljsko stanovanje gdje je moguće i kompostan i ostalo. Drugačije je u dijelu grada gdje se sad nalazimo, a bome je drugačije i jednoj Mamutici”, tvrdi Mrak Taritaš. Pametno gospodarenje otpadom, ističe, znači manje račune za odvoz otpada.

“Ono što je smisao kad želite pametno upravljati gradom i kad se želite prema otpadu jednako tako pametno odnositi, to je da naši građani zaista i mi svi zajedno plaćamo prema količini otpada koji proizvodimo, a ne prema nekim površinama ili volumenom kante”, istaknula je HNS-ovka, a prenosi Media servis.