BIJELA KUĆA TVRDI: Rusija i Ukrajina pristale na zaustavljenje napada u Crnom moru

SAD su objavile da Rusija i Ukrajina pristale na zaustavljanje vojnih udara u Crnom moru čime se osigurava siguran prolaz brodovima.

Izvor: Media servis

Bijela kuća je objavila da su Rusija i Ukrajina pristale osigurati siguran prolaz za komercijalna plovila i zaustaviti vojne udare u Crnom moru.

Također se navodi da su dvije zemlje dogovorile “razvoj mjera za provedbu” ranijeg dogovora o zaustavljanju udara na energetsku infrastrukturu.

U izjavi se također navodi da će Rusija i Ukrajina “nastaviti raditi na postizanju trajnog mira”.

U dijelu izjave koja se tiče Ukrajine, SAD navode “predanost razmjeni ratnih zarobljenika, oslobađanju civila i povratku otete djece.”

Dio dokumenta o Rusiji navodi da će SAD pomoći ” ponovno uspostaviti povratak Rusije na tržište poljprivrednih proizvoda i umjetnih gnojiva.”

Iz Ukrajine su otkrivajući detalje rekli da Rusija ne smije vojnim brodovima prijeći s istočnog dijela Crnog mora jer će se to smatrati kršenjem dogovora.