BESPLATNE ANALIZE NA DROGU: Osam pozitivnih rezultata u tri mjeseca u Zagrebu

droga

U zadnja tri mjeseca roditelji mladih u Zagrebu besplatno mogu dati na analizu tvari koje nađu kod svoje djece ako sumnjaju da se radi o drogi.

Izvješće: Media servis

Naime, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar pokrenuo je u suradnji s Gradom Zagrebom i vladinim Uredom za suzbijanje zlouporabe droga projekt protiv zlouporabe droga.

Kakvi su rezultati do sada rekla nam je analitičarka iz Zavoda Josipa Kosić Vukšić:

“Zaprimljeno je ukupno 27 uzorska, osam je bilo pozitivnih. Od aktivnih tvari koje su pronađene tu je THC, amfetamin, oksazepam i jedan uzorak je bio heroina”, rekla nam je analitičarka iz Zavoda Josipa Kosić Vukšić.

Ako posumnjate da vam se dijete drogira, uzorak sumnjive tvari morate osobno dostaviti u Zavod, analiza je anonima, a rezultati stižu vrlo brzo: “Roditelji, bake, djedovi, prijatelji, tko god posumnja da njihova djeca posjeduju neke sumnjive tvari koje pronađu u svom domu, mogu ih dostaviti kod nas, ponedjeljkom, srijedom i petkom 10-12 sati. Prilikom predaje uzorka, dobit će šifru pomoću koje će poslije na našim web stranicma pogledati je li uzorak bio pozitivan ili negativan. Ako je pozitivan, pisat će o kojoj se aktivnoj tvari radi, a ako je negativan, stajat će samo NE”, rekla nam je Kosić Vukšić.

Na analizu se primaju razni prahovi, biljni materijal, tekućine i slično, ali ne nikakvi biološki uzorci. Rezultat možemo vidjeti već za 24 sata. A kada stigne nalaz, svejedno je li pozitivan ili negativan, roditelji se javljaju u Službu za mentalno zdrave i prevenciju ovisnosti.

Ako je nalaz pozitivan, prvi razgovor roditelji obavljaju sami, bez djeteta, rekla nam je voditeljica Službe dr. Mirjana Orban: Iz jednostavnog razloga da ih savjetujemo kako da svog člana konfrontiraju s tim pozitivnim nalazom i kako da obave razgovor da on dođe”, rekla nam je dr. Orban.

Mladi najčešće reagiraju negiranjem cijele situacije, kaže dr. Orban: “Roditeljima kažu da to nije istina, izmišljaju najrazličitije priče o čemu se radi, ali ovako ih roditelji konfrontiraju s time da imaju egzaktan dokaz. Onda mi savjetujemo da im kažu kako bi bilo dobro obaviti razgovor s nekime tko o tome zna puno više. Na tu udicu upecamo mlade”, kaže dr. Orban.

Oni s problemom mogu se uključiti u programe pomoći koji dalje traju neko određeno vrijeme, što je naravno individualno, to jest, ovisi od slučaja do slučaja. Sve detalje o projektu koji bi se trebao proširiti i na cijelu Hrvatsku možete naći na web stranici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar.