ANDREJ PLENKOVIĆ: “Od Srbije očekujemo da najoštrije osudi Šešeljev čin”
Šešeljev ispad u Beogradu, prekid službenog posjeta hrvatskog izaslanstva Srbiji, imenovanje novog čelnika DORH-a, te polarizacija društva zbog Istanbulske konvencije – to su teme na koje se u današnjem uvodnom govoru sjednice Vlade osvrnuo premijer Andrej Plenković.
Piše: Marinela Ruškovački
Odmah na početku sjednice u Banskim dvorima premijer se osvrnuo na jučerašnji skandal u Skupštini Srbiji kada je Vojislav Šešelja gazio hrvatsku zastavu i izvrijeđao hrvatsko izaslanstvo koje je u Srbiji boravilo u službenom posjetu. Upućena je još jednom najoštrija osuda.
“Očekujem od Srbije da oštro i nedvosmisleno osudi ovaj akt zastupnika u Skupštini koji je još jednom ponovio svoju oštru i bezobzirnu i retoriku i ponašanje prema Republici Hrvatskoj. Tome smo imali prigodu svjedočiti zadnjih nekoliko godina, a nažalost i u vrijeme agresije Miloševićevog režima”, rekao je Plenković.
Nota kojom se osuđuje ovakav čin poslana je Veleposlastvu Srbije, nastavio je Plenković i naglasio da će Hrvatska nastaviti graditi odnose sa susjedima.
“Vlada Republike Hrvatske će nastaviti graditi odnose sa susjedima, a na ovakve poteze ćemo reagirati odlučno i primjereno u zaštiti i digniteta simbola hrvatske države i dostojanstva Republike Hrvatske u cjelini”, objasnio je Plenković.
Dok je sjednica trajala, s druge strane Trga sv. Marka, u Saboru, odvijala se sjednica Odbora za pravosuđe na kojem je predstavljen novi kandidat za Glavnog državnog odvjetnika, Dražen Jelenić. Premijeru uopće nije upitno hoće li Jelenić, o kojem bi sutra trebalo biti glasovanje u Saboru, dobiti potporu, a zahvalio se i dosadašnjem šefu DORH-a.
“Očekujem da na ovaj način DORH bude važna i neovisna pravosudna institucija s iskusnim državnim odvjetnikom na čelu. Također želim zahvaliti dosadašnjem glavnom državnom odvjetniku Dinku Cvitanu na njegovom radu u protekle četiri godine, na postignućima DORH-a, a o tome su jučer bila izvješća u hrvatskom Saboru i rasprava, te na suradnji koju smo imali u razdoblju otkada je naša Vlada, otprilike godinu i pol dana, na dužnosti”, nabrojao je Plenković.
Polarizacija društva zbog ratificiranja Istanbulske konvencije također je bila dio premijerova uvodnog govora.
“Mislim da to nije dobro, da to nije korisno i da smo se kao Vlada ponijeli vrlo odgovorno i vrlo obazrivo. Nismo u niti jednom trenutku kazali niti jednu riječ više i iza toga čvrsto stojimo jer smo uvjereni u korist provedbe ove Konvencije”, rekao je Plenković.
Istaknuo je i da za rad Vijeća Europe nije dobro da je jedan kvalitetan dokument poput Istanbulske konvencije opterećen drugim raspravama i temama, što je bio slučaj u Hrvatskoj, te naglasio da će ino ministrica Marija Pejčinović Burić tražiti da Vijeće objasni detaljnije o čemu se u Konvenciji radi kako bi se ubuduće izbjegle situacije u kojima se ova teme politizira, što je bio slučaj u Hrvatskoj.