TRAŽE MEDICINSKO OSOBLJE: Njemačka klinika ih “lovi” u inozemstvu
Mnoge njemačke bolnice muku muče s nedostatkom osoblja. Sveučilišna klinika u Göttingenu ne čeka kandidate iz inozemstva, nego ih aktivno traži u drugim državama: od Italije do Filipina.
Cijeli jedan dan je 36 žena i muškaraca, medicinskog osoblja iz raznih dijelova Italije, imalo na raspolaganju za upoznavanje Svečilišne klinike u Göttingenu. Nakon toga su prošetali i gradom. “To nije puno vremena, ali mogli su si stvoriti dojam o našoj klinici i gradu”, kaže Holger Gottschling, zamjenik direktora za bolničku njegu. A Helle Dokken, direktorica za bolničku njegu, izražava nadu da će na kraju “20 ili više njih iz grupe željeti raditi kod nas u Sveučilišnoj klinici u Göttingenu”, piše Deutsche Welle.
Ova klinika ciljano traži medicinsko osoblje u zemljama poput Italije ili čak na Filipinima. U veljači će provesti akciju u filipinskom gradu Manili. Klinika u potrazi za radnom snagom surađuje s agencijama za posredovanje u pojedinim državama, koje traže kadrove za potrebe klinike. Te agencije obavljaju i prve razgovore s potencijalnim kandidatkinjama i kandidatima.
Njemački jezik kao uvjet
U Italiji se za rad Sveučilišnoj klinici u Göttingenu prijavilo 737 medicinskih sestara i tehničara. Većina ih je završila i četverogodišnji studij. “Taj odaziv nas je jako iznenadio i dojmio. Oni žele raditi u svom zanimanju i spremni su za to doći i u Njemačku”, kaže Helle Dokken. Kao jedan od razloga za veliki odaziv ona navodi loše šanse na talijanskom tržištu rada. Tamo se školuje više medicinskih sestara nego što ima nepopunjenih radnih mjesta. Holger Gottschling je od gostiju iz Italije saznao da sestrinstvo u jugoistočnoj Europi već dugo postoji kao studij, ali on kaže da se taj studij sadržajno ne razlikuje od izobrazbe medicinskih sestara i tehničara u Njemačkoj.
Jedan od uvjeta za dobivanje radnog mjesta u Göttingenu je svjedodžba o znanju njemačkog jezika. Ako ispune uvjete, kandidati iz Italije mogu već ove godine početi raditi u Njemačkoj – najprije kao njegovatelji, a nakon državnog priznavanja diploma i kao medicinske sestre i tehničari.