NOVI UDAR NA DŽEPOVE: Hoćemo li biti izuzeti od ugradnje novih plinskih bojlera?
Zastupnik u Europskom parlamentu Davor Škrlec s ministrom zaštite okoliša i energetike Tomislavom Ćorićem razgovarao je o obvezi ugradnje kondenzacijskih bojlera.
Potaknut brojnim upitima građana, Škrlec je skrenuo pozornost na problem provođenja Uredbe Europske komisije iz 2015. o provedbi Direktive Parlamenta i Vijeća kojom se zabranjuje ugradnja bilo kakvih drugih plinskih bojlera osim kondenzacijskih koji su energetski učinkovitiji i sigurniji. U Hrvatskoj ima oko 75.000 korisnika klasičnih turboplinskih bojlera, a glavni problemi ugradnje novih su visoki troškovi za sanaciju i prilagođavanje dimnjaka.
– Problem je ugradnje plinskih bojlera ako se pokvare, prema Uredbi potrebno ih je zamijeniti novima, a to bi moglo izazvati veliki trošak građana. Stoga apeliram na Vladu RH da zatraži izuzeće od Komisije za pojedine slučajeve gdje je ugradnja kondenzacijskog bojlera tehnički zahtjevna i troškovno neisplativa, kao što je napravila Njemačka za svoje vikendice i višestambene objekte – poručuje Škrlec.
Među trošilima u hrvatskim kućanstvima koja su prema EU regulativi za izmjenu (starija su od sedam godina) najviše je tzv. cirko i kombi bojlera B i C oznake. Riječ je o atmosferskim trošilima spojenim na klasične dimnjake (B) i trošilima koja imaju vlastiti dimovodni sustav (C).
Cijena kondenzacijskih bojlera koji su za njih adekvatna zamjena iznosi od 6 do 20 tisuća kuna. Svi oni koji moraju svoje stare bojlere zamijeniti novima, trebat će biti spremni na dodatne troškove. Prvo je potrebno kontaktirati ovlaštenog projektanta koji izrađuje projekt promjene plinske instalacije.
Troškovi projekata iznose između 800 i 1500 kuna. Zatim je potrebno platiti demontažu starog i ugradnju novog bojlera plinoinstalateru 400 kuna, a onda i platiti servisera za prvo puštanje bojlera u pogon i ovjeru garancije 200 kuna. Za kraj tu je i trošak izdavanja stručnog nalaza dimnjačara od 300 kuna, piše Glas Slavonije.