KATALONIJA BEZ OVLASTI: Aktiviran članak 155. ustava – Madrid preuzima vlast

mariano rajoy

Tri tjedna nakon održavanja referenduma o neovisnosti Katalonije, vlada španjolskog premijera Mariana Rajoya odlučila je oduzeti ovlasti Kataloniji. Rajoy je najavio i proveo aktivaciju članka 155 španjolskog ustava, a podršku ima i od oporbe, ali i kralja.

Nakon neuspješnih pregovora između Katalonije i središnje vlasti, na potezu je bio španjoski premijer Mariano Rajoy koji je sazvao izvanrednu sjednicu kabineta na kojoj je pokrenut proces ukidanja autonomije Katalonije. Iskra koja će zapaliti vatru je aktivacija članka 155 španjolskog ustava koji omogućava vlastima da zbog nastale krize po prvi put preuzmu kontrolu nad Katalonijom.

Madrid bi njime mogao ukinuti i katalonsku regionalnu policiju, javnu televiziju i ekonomiju. Za njegovu primjenu je poželjna većina u parlamentu na koju računa Narodna stranka premijera Rajoya. “Nekoliko puta smo ih pozvali na dijalog, ali su to uvijek odbili, samo su htjeli neovisnost. Aktivacija članka 155. nikada nije bila naša želja, ali je vlada prisiljena djelovati”, kazao je danas nakon kabineta Rajoy.

“Imamo četiri cilja. To su vratiti zakonitost, vratiti se normalnom životu, nastaviti s oporavkom ekonomije i održati izbore”, rekao je španjolski premijer. Španjolski kralj Felipe VI. osudio je “neprihvatljiv pokušaj odcjepljenja”, a Kataloniju je nazvao “bitnim dijelom Španjolske 21. stoljeća” koja želi proglasiti neovisnost.

Kralj koji dosad nije izravno govorio o pokušaju “odcjepljenja”, u svom je govoru stao u obranu izgradnje demokracije u Španjolskoj nakon smrti diktatora Francisca Franca.”Španjolska mora odgovoriti na neprihvatljiv pokušaj odcjepljenja dijela svog državnog teritorija i ona će na njega odgovoriti putem svojih legitimnih demokratskih institucija, uz poštovanje našeg ustava”, rekao je španjolski kralj.

Uz Španjolsku je stao i predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani koji je kritizirao ‘‘uske, nacionalističke osobne interese‘‘.

“Katalonija je regija. Ako ne poštuje španjolski ustav i ako je izvan ustavnog okvira, onda je to problem za Kataloniju. Ne postoje dvije države, dva parlamenta. Katalonija je regija koja ima autonomiju, ali nije autonomna država. Nitko u Europi neće priznati Kataloniju kao samostalnu državu”, rekao je Tajani.

Najavu španjolske vlade nije komentirao španjolski predsjednik Carles Puigdemont, to bi trebao napraviti večeras. Nestabilnost u regiji dovela je u pitanje i gospodarstvo. Od održavanja referenduma gotovo 1200 tvrtki sa sjedištem u Kataloniji registriralo se u druge dijelove Španjolske. Smanjena je i prognoza gospodarskog rasta za 2018. godinu, a zbog situacije oko neovisnosti pati i turizam koji bilježi pad od 15 posto od kontroverznog referenduma. Aktivistička skupina Anonymous srušila je stranicu španjolskog ustavnog suda, a najavljen je i miran prosvjed u Barceloni protiv španjolske vlade.