PADA POVJERENJE U SABOR: Dolaze nam sve lošije i lošije političke elite
Iz godine u godinu povjerenje građana u instituciju Hrvatskog Sabora pada, bilo da je riječ o činjenici da svaki dan na televiziji gledaju prazne klupe ili o onome što slušaju kada se iz tih klupa priča. Populizam je uzeo maha, a neki u njemu prednjače.
Izvješće: Media servis
Redatelji kriptokomunisti, zastupnici koji ne vjeruju u cijepljenje, tajni rat koji se vodi protiv države, mračne sile, Chemtrailsi, to nije predavanje Davida Ickea, to su izjave naših zastupnika.
Borbe oko politika i puta kojim bi naše društvo trebalo ići prema prosperitetu, zamijenile su fraze, brojanje krvnih zrnaca i uvrede.
Pa spomenimo samo neke izjave naših narodnih tribuna u tjednu iza nas. Srijeda, četvrtak, petak, svaka stanka neki novi neprijatelj Hrvatske kojeg vidi Željko Glasnović, maše s papirima na kojima su postoci nacionalnosti zaposlenih u državnim službama prije gotovo trideset godina. Krivi su mu crveni kmeri, komunisti, Srbi i naravno – balkanski mentalitet.
“To je onaj ostatak Balkana i ovih milicajaca koji su došli ovdje ‘45.”, rekao je Glasnović. “I predstavljaju svoju državu kao neku ustašku tvorevinu. Sjede ovdje ta peta kolona, cinkaroša to su radili 60-ih i 70-ih godina”, nastavio je Glasnović.
No da ne bi ostalo na ostacima vremena koja su već desetljećima iza nas, pobrinuo se Ivan Lovrinović iz stranke Promijenimo Hrvatsku. Za iseljavanje iz Slavonije nije kriva samo besperspektivnost ili male plaće, ima tu sumnji da se radi o smišljenom poduhvatu. Naime strane korporacije mogle bi preuzeti koncesije Agrokora.
“Oni će trebati radnu snagu i to jeftiniju. Pitali su me ovih dana je li Rusi ili Amerikanci imaju veće geostrateške i geopolitičke interese u slučaju Agrokor. Naravno i jedni i drugi, ali najveći interes će imati jedna treća, susjedna zemlja”, kazao je Lovrinović.
Populizam je ušao u politiku na velika vrata. Kontaktirali smo stručnjaka s Fakulteta političkih znanosti koji se bavi ovom temom Nebojšu Blanušu. On pojašnjava da se populizam veže uz postojeću ideologiju, na ovim prostorima najčešće je riječ o nacionalizmu. Populisti dijele društvo na čist i nepatvoren narod te korumpiranu elitu koju podupiru neke moćne sile.
“To se sve pretače u način razmišljanja koji poprilično moralizira politiku. U prostor političkoga dovodi antagonizam koji je gotovo nerješiv. Odnosno, može se riješiti jedino ako se na različite načine ovi koji se smatraju korumpiranim elitama zbace s vlasti. Bilo legitimnim ili nelegitimnom sredstvima”, rekao nam je Blanuša.
Vrlo je lako ljude koji se nalaze u krizi mobilizirati i vrlo lako profitirati na izborima.”Mislim da smo mi cijelo vrijeme u svojevrsnoj regresiji, da nam dolaze sve lošije i lošije političke elite. To je posljedica i stranačke politike. Imamo ljude koji kao demagozi manipuliraju političkim diskursom i cijelo vrijeme snižavaju razinu političkoga govora”, smatra Blanuša.
Blanuša dodaje da je za populistički mentalitet uobičajeno vjerovanje u teorije zavjere. Govori o komunistima, stranim neprijateljima koji će nam sjesti za vrat su apsolutno nepotrebni u zemlji koja je članica EU, takvim govorima se zagađuje javni prostor.
“Ponekad vrlo ozbiljno mislim da našim političkim elitama nije stalo da imaju odgovone građane nego da imaju ljude kojima će najvažnija osobina biti poslušnost”, rekao je Nebojša Blanuša.
Na žalost populizam na izborima pali. “Mnogobrojni mladi ljudi upravo zbog takve poliike napuštaju ovu zemlju. Onda postavljate pitanje što rade ti naši građani i birači. Pitaju li se zaslužuju li ovakvu vlast ili ne. I što oni žele i što žele za vlastitu djecu”, ističe Blanuša.