PORUKA S OKUPLJANJA “TRG JE NAŠ”: Postoji crta s koje se ne uzmiče – to je Trg maršala Tita koji nosi to ime 71 godinu

Foto: facebook
Foto: facebook

Antifašistička liga RH, uz podršku nekoliko organizacija civilnog društva i nekih političkih stranaka, organizirala je obilježavanje i proslavu Dana antifašističke borbe na Trgu maršala Tita da bi, kako ističu, upozorili da neće dopustiti promjenu imena trga.

“Trg je naš” geslo je građanskog okupljanja na Trgu maršala Tita u Zagrebu

“Vjerujem da svi znamo danas da postoje linije s kojih se ne ide i postoje crte s kojih se ne uzmiče. Ta je crta danas ovaj Trg koji ime maršala Tita nosi to ime 71 godinu i nosit će ga barem još 10 puta toliko. Trg maršala Tita barometar je i bilo Zagreba po kojem se vidi koliko se grad sjeća svoje herojske prošlosti. Grad koji se srami partizanske prošlosti osuđen je na zaborav, zapravo na smrt”, upozorila je kazališna redateljica i sveučilišna profesorica Snježana Banović, piše N1.

Danas su lupljeni temelji za antifašitičku Hrvatsku i TIto je vodio borbu, a sada imamo pokušaje revizionizma. RH je snažno utemeljena na antifašizmu i tu ne smije biti upitnika, sumnji , nedoumica, a Hrvatska ima puno važnijih problema od promjene imena trga, upozorio je šef SDP-a Davor Bernardić.

Što se tiče toga u Brezovici nije bilo nikoga iz državnoga vrha, kazao je da “ne možemo biti antifašisti samo u Europi. Za nas u SDP-u nema dvojbe. Temelje moderne Hrvatske i Europe antifašizam treba slaviti jer smo u situaciji da mladi ljudi iz obijesti crtaju kukaste križeve i dižu desnicu u zrak , i treba se pitati što je sa školstvom i gdje je zakazalo društvo”.

“Za dom spremni” je pozdrav koji nam nije prihvatljiv, hrvatskim braniteljima kapa do poda, HOS-ovcima, ali ovaj pozdrav nije prihvatljiv i ne treba nam nikakvo povjerenstvo jer je to ustaški pozdrav, zaključio je Bernardić.

“U zadnjih 25 godina uklonjeno je 220 spomenika kojim se obilježavalo antifašitičko sjećanje. Trg maršala Tita je jedina ostavština uz poneku ulicu koja komemorira zagrebačko sjećanje na te ljude. To je bila jedna potpuno štetna dinamika koja je pokušala prekorijti sjećanje grada na antifašističku tradiciju”, kazao je Josip Jagić iz Mreže antifašistkinja Zagreba.

“Rade Končar, Nada Dimić, Josip Kraš, Ivo Lola Ribar … nisu samo imena tvornica, to su imena hrvatskih narodnih heroja, kojima se društvo odužilo 1945. nazivajući njihovim imenima tvornice, ulice … isto to društvo ’91. ih je odlučilo kazniti – od heroja postali su preko noći zločinci. Mnogi su odgovorni za to, a među njima je i njihov partijski sudrug Franjo Tuđman, on to nije smio dopustiti, niti Janko Bobetko, niti Martin Špegelj, ali pak nešto povezuje njih i Nadu Dimić i Radu Končara – svi su oni pripadali istom oslobodilačkom pokretu koji je organizirao i u pobjede vodio Josip Broz Tito”, upozorio je povjesničar Hrvoje Klasić.

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!